Diy Bookshelf

Diy Bookshelf

PostPostao/la dredder » Čet svi 07, 2020 7:59 pm

Disclaimer: All measurements, crossovers schematic choice of parts belong to Mr. Marcus Brembs (marcus.brembs@gmx.de" target="_blank" target="_blank).

To sam napisao da ne zato što bi mi netko zamjerio već ipak da se zna od koga sam preuzeo projekt. Kako će to zvučati zasada ne znam
dakle prvo sam pristupio kupnji drivera

Slika

Slika


zapravo lažem, imao sam kući neke daske, konektore, drvofix i dobru volju, pa što ne bih sebi napravio nešto bolje zvučnike ako uspijem. Htio samizbjeći petljanje sa skretnicama i uzeti fullrange ali eto prst na "click now and pay" odlučio je drugačije. Gospodin Marcus mi je prepustio projekt sa istim driverima i šemu skretnice, razlika je u velični kutije. Za moje kutije od 30l izmijenio je bass reflex

Slika

shema skretnice

Slika

Radovi su krenuli omalo, kako radim u stanu pomalo lijepim zalijepim stranicu pa pritisnem vrećicom faksa i tako dalje.

Slika

Slika

Slika

ovo dolje, kantica što piše CR 5400 je bitumen, vidio sam da joke premazuje svoje iznutra time pa sam i ja, dao sam jedan premaz i kutije se sada suše. Mislim da ću morati ih dobro utočati u bitumen jer ipak ova iverica jako zvoni, ne znam hoće li i ukrute što pomoći. Uglavnom nakon bitumena ići će primar, boja, akustične spužve unutra (kupio rolu samoljepljive kad sam bio u zagrebu) i hrpa sonofila tako da će se to valjda smiriti.
Zadnja izmjena: dredder; Čet svi 07, 2020 8:08 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Diy Bookshelf

PostPostao/la dredder » Čet svi 07, 2020 8:07 pm

Driveri su da ne zaboravim,

SB20PFC30-4 bas srednji i

SB21STC-C00-4 tweeter.

Svi hvale taj SB acoustics, bivše inženjere Seasa (?)koji za pristupačan novac nude dobre komponente za ugradnju. Driveri i materijal za skretnicu izašli su me 195€ sa poštarinom, gdje sam zbog Corona situacija a i našeg DPS-a čekao sve 25 dana. Svakako da tu trošku nije kraj ali većinu materijala imam već kući pa ćemo pomalo.
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Diy Bookshelf

PostPostao/la Bepone » Čet svi 07, 2020 11:04 pm

zvoni ova plastika na iverici , da si uzeo normalnu koja je bez toga a kosta skoro nis.. to jest dodjes i daju ti pare da je uzmes ca , samo da je ne vide :mrgreen: .. bi bilo bolje..
ovako probaj napravit unutra koju poprecnu letvicu pa ce bit ok
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Diy Bookshelf

PostPostao/la Edison » Čet svi 07, 2020 11:12 pm

Drvofix ti ne hvata dobro za ovu bijelu plastiku. Valjda koristis vijke ili tiple za spajanje, jer sam drvofix je za drvo, a ne za plastiku...
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Diy Bookshelf

PostPostao/la dredder » Čet svi 07, 2020 11:28 pm

Kombiniram pattex za drvo s tiplama, njih isto lijepim s pattexom prije nego ih gurnem u rupe. Još sam u svaku kutiju upucao 4 velika šarafa koje mislim izvaditi i zamijeniti tiplama kad se osuši. Radim tako da tipli na 2 gornje stranice drže prednjicu i zadnjicu a tiple prednje i zadnje stranice vezuju bočne, ako me kužite. Mislim da neće nikuda mrdati u najgorem slučaju upucat ćemo ih još, 20 tipli je 6 kn :D. Sad mi je najveća briga bušenje rupa od alata imam bušilicu od 139kn i ubodnu pilu. Čekam bitumen da osuši.
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Diy Bookshelf

PostPostao/la dredder » Čet svi 07, 2020 11:32 pm

Bepone napisao:zvoni ova plastika na iverici , da si uzeo normalnu koja je bez toga a kosta skoro nis.. to jest dodjes i daju ti pare da je uzmes ca , samo da je ne vide :mrgreen: .. bi bilo bolje..
ovako probaj napravit unutra koju poprecnu letvicu pa ce bit ok
Bočnice više zvone jer su od ormarskih polica,iverica ljepljena plastikom.

Ja u Dubrovniku nemam neki izbor drvarnica, snalazim se sa starim policama ili kradem po šupama, otpadu, ovo drvo sam ukrao u hodniku zgrade ( ne moje).
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Diy Bookshelf

PostPostao/la tom_hifi » Pet svi 08, 2020 5:29 am

Lijepo, samo naprijed. Dijelim Bepone-ovu zabrinutost oko zvonjave, ali ok, čut ćemo kako će ispasti.

No, mala digresija, bookshelf 50L? :mrgreen: Ajd, recimo da ga se zove zato jer 'nema noge', ali to je prilično velika kutija.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Diy Bookshelf

PostPostao/la yoke » Pet svi 08, 2020 8:22 am

Da si radim probne kutije onda ih nebi radio od iverice,a ako bi, nebi se puno zamarao oko zvonjave i sličnog...

Ne znam kakav je izbor u Dubrovniku, ali u Splitu ima MAX moris, koji ti iskroji MDF na mjeru, i mislim da bi te materijal za ovu veličinu izišao oko 200kn ako ne i manje.
Samim tim nebi se ni upuštao u izradu kutija od iverice jer vrijeme koji si potrosio mogao bi odmah izraditi ''kvalitetnije'' kutije.

Ovo ne pišem da bi bio negativan, već što za nikakve pare dobiješ odmah u startu nešto kvalitetenije.

Što se tiče bitumea u spreju, koristio sam ga za one male satori kutije ali iz razloga što sam ih htio malo otežati, a unutrašnjost je bila zaoblena a na bokovima i ''reljfasta''.
Jedino što sam mogao nanjeti je ili tekuća guma (ali tu bi trebao rotirati kutije, jer su mi bridovi bilo zaobljeni) ili probati sa tim bitumenom u spreju.
Pa si rekoh ajd idem probati.
Vecinu sam potrošio na bokove s tim da sam portošio nekoliko kantica, ubij me ne sjećam se koliko je to bilo ali po sjećanju debljina sloja je bila od 3 - 5mm ovisno gdje sam nanosio...oko 4 komada po kućištu (po sjećanju htio sam otežati za tih 4kg svaku kutiju)
Tako da je otišla poprilična suma novaca i na taj bitumen.

Ako se nanosi u malom sloju onda ništa od tog.

Sad radim nove kutije i planiram ponovo aplicirati bitumen ali s obzirom da su mi stranice raven onda ću ići sa onim samoljepljivim pločama bitumena koji se i inače koristi.
Ima ga debljine od 2-4mm.
I to bi koristio da sa na tbom mjestu ;)

Ali, radije bi odmah u startu koristio kutije od MDFa nego od iverala. Jednostavno bez obzira na dostupnost iverala, mislim da MDF u cijeloj prici nije neka stavka.

Da sam na tvom mjestu, potražio bi neku stolarsku radionu da mi ispilaju tih par komada MDF na mjeru i bio miran.

Inače ubodna pila i bušilica su sasvim dovoljan alat za izradu kutija :mrgreen:


EVo recimo, na prvu i izbaci
https://www.drvo-interijeri.com/hr/" target="_blank" target="_blank" target="_blank"

vidim da imaju CNC pa pretpostavljam da imaju i strojeve za linijsko rezanje, ja bi ih nazvao i zamolio zua uslugu.
Zadnja izmjena: yoke; Pet svi 08, 2020 12:55 pm; ukupno mijenjano 9 put/a.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Diy Bookshelf

PostPostao/la Zmajz » Pet svi 08, 2020 8:23 am

Za tu kombinaciju materijala (iveral sa melaminskim premazom) i tiplima koristi PU ljepilo (može isto i Patex) a ne drvofiks (PVaC disperzivno itd...). PU (poliuretansko) ljepilo će držati ali je problem što ekspandira pa se treba koristiti stege ili barem 4 vrećice faksa od po 5 kila.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Diy Bookshelf

PostPostao/la Edison » Pet svi 08, 2020 9:20 am

yoke napisao:onda bi ih nebi radio od iverice,a ako bi, nebi


:lol: :lol:

Odlucno mozda! Ki bi da bi... :lol:
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5662
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju