Iskustva s Audax zvučnicima

Iskustva s Audax zvučnicima

PostPostao/la Mijo » Sri pro 26, 2018 8:56 pm

Poštovane kolege ,evo ,uskoro bih se bacio na gradnju samostojećih trosistemaca ,pa se nadam da će poneko od vas dobaciti pokoju pametnu. Bili bi to zvučnici u ,pomalo,retro-stilu ,tj. ne bih išao na veći broj bas drajvera manjeg promjera ,kako je to danas uobičajeno ,već bi za bas stavio jednu poštenu dvadesetku ,a za srednji vjerojatno 13 cm i visoki standardno 25-28 mm,meka kupola.Kako iz pomalo nostalgičnih razloga želim da bas bude papirni i pogodan i za zatvorenu kutiju (još nisam odlučio da li kompresija ili bassreflex ) a neću baš drajvere iz visoke klase ,ali ni najjeftinije ,za oko mi je zapeo Audax i to model HM210G6 . Ima vrlo dobre parametre i lijepu krivulju ,čak je i pogodniji za kompresiju ,ali bi išao i u bassrefleks i nije skup tj.66eura košta. Ali ,nisam ga nikad slušao u nekoj konstrukciji ,pa ako netko jest ,molim da napiše koju .Zanimaju me i općenita iskustva sa firmom Audax ,nekako mi se čini da su poznatiji po drajverima visoke osjetljivosti ,nego po običnim. Volio bih da neko ,ko se kuži ,kaže i okvirno ,gdje bismo Audax mogli smjestiti u nekoj hijerarhiji proizvođača. Mislim da nisu u rangu Scan Speaka ili A.Technology ,ali bi mogli biti neki rang kao npr. Perless(ne znam šta je s njima sad nakon pretumbavanja vlasništva) SB acoustics ,Focal itd..Eto ,zahvalan sam na svakom mišljenju ,ideji i tak...
Mijo
 
Postovi: 34
Pridružen: Uto pro 25, 2018 7:08 pm

Re: Iskustva s Audax zvučnicima

PostPostao/la Master of disaster » Sri pro 26, 2018 9:23 pm

Ciare HW250?
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Iskustva s Audax zvučnicima

PostPostao/la Mijo » Sri pro 26, 2018 11:08 pm

Nisam nikad ništa od te firme držao u rukama ali ,naravno, čuo sam za njih. Samo ,neznam uopće gdje bih ih smjestio ,koliko su cijenjeni koliko ozbiljni kao firma. Malo sam bacio oko na taj hw 250 ,ima nevjerojatno dobru krivulju do 800hz ,više i ne treba ,jel. Sve mi sumnjivo koliko malo opada u basu..
Mijo
 
Postovi: 34
Pridružen: Uto pro 25, 2018 7:08 pm

Re: Iskustva s Audax zvučnicima

PostPostao/la Schultz » Sri pro 26, 2018 11:14 pm

Ja mislim da imam negdje jedan par tih Ciare zvučnika ali nisam siguran.... :-)

Imam ja toga ko u priči.... ali nisam siguran i ne znam gdje sam spremio. Ali mislim da imam..... :-D
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Iskustva s Audax zvučnicima

PostPostao/la Master of disaster » Sri pro 26, 2018 11:35 pm

Mijo napisao:Nisam nikad ništa od te firme držao u rukama ali ,naravno, čuo sam za njih. Samo ,neznam uopće gdje bih ih smjestio ,koliko su cijenjeni koliko ozbiljni kao firma. Malo sam bacio oko na taj hw 250 ,ima nevjerojatno dobru krivulju do 800hz ,više i ne treba ,jel. Sve mi sumnjivo koliko malo opada u basu..


Prijatelj je imao ciare drivere, (ne hw250) svojevremeno. Ostali su mi u dobrom sjećanju. Meni su ovi upali u oko kada sam svojevremeno planirao izradu nekih zvučnika koji su trebali biti ozbiljniji. Ovi hw 250 na papiru izgledaju jako dobro. planirao sam njih u kompresiji, i ciare hx 205 koaksijalce iznad njih.
Onda sam uletio u priču sa jbl - om i tako...
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Iskustva s Audax zvučnicima

PostPostao/la Mijo » Čet pro 27, 2018 12:28 am

Malo je nezgodan kod njih taj nesretni spužvasti ovjes ,ima i Audax sličnih drajvera ali su oni stavljali spuzvasti ovjes kod modela sa visokom osjetljivoscu a ovaj Audax hm 210g6 ima gumeni..Nekak mi je draži gumeni a iz iskustva mogu potvrditi veliku trajnost platnenih ovjesa na nekim starim zvučnicima . Danas ne znam da li itko radi platnene ovjese.
Mijo
 
Postovi: 34
Pridružen: Uto pro 25, 2018 7:08 pm

Re: Iskustva s Audax zvučnicima

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet pro 27, 2018 12:29 am

i Ciare i audax su dobre firme , nude siroku paletu zvucnika samo se treba znat sto covjek treba :D
ja sam radio s audax ht 170a jedan par BR kutija i za ulozeno dobiveno rezultat je bio jako dobar
audax je imao i jedne sitne tweetere jako dobre i jeftine

ciare iako dosta poznata po auto programu ima po mom misljenu izvrsne zvucnike i za hi-fi
tu bi izdvojio i model hx132 o kojem sam imao prilike pricat s covjekom koji je napravio s njime dosta dobre horne i kasnije ga i poslusat u BR kutiji
http://www.ciare.com/Products/catid/8763/eid/8530/hx132" target="_blank" target="_blank
meni se jako sviđa i volio bi radit nesto s njime
bio bi i dobar kao srednjetonac , na kojeg kao sto znas moras naj vise obratit paznju

za tweeter peerless AD25tx je sad u modi :mrgreen: odnosno hvaljen kao izvrsan za ulozen novac ( koji opet nije malen )
pa mozes pogledat

ali ako zelis nesto u vintege stilu ne znam zasto ne nađes neki gotov poznat projet , o kojemu se da i procitat koja recenzija... ustedis si puno vremena..
ili nesto u tom stilu...
ako hoces nesto s modernijim driverima prvo sto mi pada na pamet je da bacis oko na projekte Troel Gravensens ili sl.

i cudi me da ne ides na veci bass , 10 ili 12 inch

P.S.
nemoj se brinut o spuzvastom ovjesu.. i ovako dok on istrune ce ti zvucnici dosadit... :lol:
Zadnja izmjena: Pao Pepeo; Čet pro 27, 2018 12:32 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Iskustva s Audax zvučnicima

PostPostao/la Master of disaster » Čet pro 27, 2018 12:30 am

Mijo napisao:Malo je nezgodan kod njih taj nesretni spužvasti ovjes ,ima i Audax sličnih drajvera ali su oni stavljali spuzvasti ovjes kod modela sa visokom osjetljivoscu a ovaj Audax hm 210g6 ima gumeni..Nekak mi je draži gumeni a iz iskustva mogu potvrditi veliku trajnost platnenih ovjesa na nekim starim zvučnicima . Danas ne znam da li itko radi platnene ovjese.


Istina, spužvasti ovjesi su najnesretnije riješenje.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Iskustva s Audax zvučnicima

PostPostao/la Mijo » Čet pro 27, 2018 1:04 am

Pao Pepeo napisao:i Ciare i audax su dobre firme , nude siroku paletu zvucnika samo se treba znat sto covjek treba :D
ja sam radio s audax ht 170a jedan par BR kutija i za ulozeno dobiveno rezultat je bio jako dobar
audax je imao i jedne sitne tweetere jako dobre i jeftine

ciare iako dosta poznata po auto programu ima po mom misljenu izvrsne zvucnike i za hi-fi
tu bi izdvojio i model hx132 o kojem sam imao prilike pricat s covjekom koji je napravio s njime dosta dobre horne i kasnije ga i poslusat u BR kutiji
http://www.ciare.com/Products/catid/8763/eid/8530/hx132" target="_blank" target="_blank" target="_blank
meni se jako sviđa i volio bi radit nesto s njime
bio bi i dobar kao srednjetonac , na kojeg kao sto znas moras naj vise obratit paznju

za tweeter peerless AD25tx je sad u modi :mrgreen: odnosno hvaljen kao izvrsan za ulozen novac ( koji opet nije malen )
pa mozes pogledat

ali ako zelis nesto u vintege stilu ne znam zasto ne nađes neki gotov poznat projet , o kojemu se da i procitat koja recenzija... ustedis si puno vremena..
ili nesto u tom stilu...
ako hoces nesto s modernijim driverima prvo sto mi pada na pamet je da bacis oko na projekte Troel Gravensens ili sl.

i cudi me da ne ides na veci bass , 10 ili 12 inch

P.S.
nemoj se brinut o spuzvastom ovjesu.. i ovako dok on istrune ce ti zvucnici dosadit... :lol:

Graversenove projekte sam dobro proučio ,malo mi smeta kod njega što mu skretnice izgledaju kao makete rafinerije nafte ali znam da je ,inače ,genijalac .Nekako mi je najveći gušt vlastiti projekt .Ne bi išao na veći bas jer muziku slušam u radnoj sobi ,pa bi dvadesetka u zatvorenoj kutiji mogla biti optimalna za tu kvadraturu. Ak bi se pokazalo da fali basa ,prepravi se u bassreflex . Što se tiče visokotonca ,imam dobro iskustvo sa Scan Speak d2604/833000 koji nije skup(oko 300kn) a u jednoj konstrukciji sam ga koristio zbog nevjerojatno niske rez.frekvencije od 475 hz ,ak je vjerovati Ss-u ,pa se može koristiti i skretnica 1 reda.
Mijo
 
Postovi: 34
Pridružen: Uto pro 25, 2018 7:08 pm


Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju