Löwenzahn Loudsprecher

Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet stu 09, 2018 8:08 pm

Pocmimo polako o jednim zvucnicima kojim se projekt blizi kraju
zadnjih par godina uz male fullrenge zvucnike zavolio sam i one vintage
jako mi je prijatan zvuk koji neki mogu pruzat i pasu mom osobnom ukusu i navikama slusanja
na ovogodisnjem TF-u uspio sam si nabavit nesto jako fino
dvije daske sa Isophon p25 i zelenom sabom kao visokotonac
te zvucnike sam slusao jos u zadru dvije godine ranije i nisam ih zaboravio
cim su zvucnici stigli kuci startalo je slusanje . Mislim da sam na njima poslusao 50 % muzike koje imam :D a dotle su se vrtile ideje sto s njima
pocetne ideje bile su napravit nesto ajmo reci na brzaka , di bi se zvucnici gotovo sigurno dobro ponasali
prve ideje su bile napravit kutiju slicnu ovome...
viewtopic.php?f=38&t=3143" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank
ali sto sam te daske dulje slusao vidio sam da zasluzuju nesto bolje , a ako se zeli dobit sto kompletniji zvucnik ( bez dodataka nekakvih 15ca i sl ) jedino rijesenje bi bila horna
u međuvremenu sam si uspio pribavit par osmica od Sabe i jedane isophon visokotonce koji vise lice na srednjetonce :mrgreen:
tako da imam dva para vrlo slicnih zvucnika kojima ce pasat i slicna koncepcija horne

krenuti cu sa Sabom
malo sam bio sumljicav kako ce se ona ponasat u horni... ponajvise jer koliko god lisatao netom naisao sam na malo slicnih pokusaja
neko malo iskustvo i logika mi je govorila da je horna jedino rijesenje ali eto.. zbog losih navika ipak sam bio skeptican
pocetne dimenzije horne sam si dao 15 litara za volumen komore , grlo od oko 128 cm kvadratnih , duljinu horne od pola vala Fs-a ( koji se krece oko 75 Hz ) sto bi bilo oko 2.4m i povrsinu usta horne koja mi ne prelazi 8x puta povrsinu grla
rast horne necu radit cijeli ekponencijalan vec samo njen kraj 1/3 ili samo 1/4
prvi dio napravio bi veceg rasta gotovo kostantnog , to mi se pokazalo dobrim kod horna s malim driverima
ovu hornu sam projektirao iskustvima kojim sam dobio s radom s tim malisanima , mislio sam da imaju vise poveznica s ovom sabom ali sad kad sam neke prve probe imao vidio sam da nije bas sve tako... ali o tome kasnije
nacina presavijanja ima mnogo i nakon dosta skica odabrao sam jedan klasican , mislim da ima i boljih.. ali Sabi je mjesto u ovakvom
zelio sam da mi horna iz unutra bude siroka tako da unutarnje dimenzije su mi 320 mm
zbog toga sto se se horna uspijela napravit gotovo tocno na 1/2 vala Fs zvucnik mi moze biti nisko , biti ce na oko 575 od poda
visokotonac ce biti u visini usiju ,, zvucnike obicno radim po svojoj mjeri tako da volim da budu niski
to ce povecat malo dubinu horne ali mi to ne smeta
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: Pao Pepeo; Pet stu 09, 2018 8:30 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet stu 09, 2018 8:30 pm

kad se od prilike znalo sto se hoce odlucio sam napraviti jednu probnu hornu od iverice koju sam uspio naci
horna je jako slicna konacnoj jedino sam joj komoru napravio 25% vecu od predvidene , znaci oko 21 litru
na ovoj horni napravio sam i mogucnost stelovanja povrsine grla horne jer je to jako dobro za isprobavat
posto je horna dosta siroka samo jedan cm pomaka grla mijenja njegovu povrsinu za 25% sto je ogromna mogucnost za stelovanje
ova horna ce mi pomoc i u praksi vidit koje su naj idealnije startne dimenzije horne , tu cu isto vidit di ce mi biti rez za visokotonac kojega cini se da ce trebat i malo stisat
kasnije se moze horna koristit i za isprobavat razlicite zvucnike od 8 incha ... ovim starima-vintage ce vise pasat ali moze se probat i nesto modernije zasto ne...
neka mjerenja sam vec odradio ali u zatvorenom , cekam slobodan dan i lijepo vrijeme za odradit to na otvorenom
neki su se zakljuci dobili ali koje treba jos potvrdit
volumen komore sam smanjivao pijeskom i umetkom na vrhu od stirodura koji mi odmah i glumi oblik komore koji bi zelio dobit
komora i njeno dampiranje kod ovakvog zvucnika biti ce jako vazni jednako kao i smjestaj grla
zvucnik daje po meni odlican bass i steta bi ga bilo izgubit ili zamutit
sve ukupno sam napravio 20 razlicitih opcija horne , di se volumen kretao izmedu 21 i 14 litara a povrsina grla od 96 do 160 cm
jednu bocnu stranicu na horni nisam zelijepio vec je drve samo vijci a filc sluzi kao brtvilo
to se radi da se kasnije moze isprobavat i unutarnje dampiranje
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet stu 09, 2018 8:51 pm

jos ovu sliku da se vidi da donji dio prve daske je zaljepljen s obije strane komadom pluta . To odmah napravi zglob i drzi pritisak u komori
uskoro ce se dobit i krajnje dimenzije pa cu dat tocan nacrt horne , koji se nece pretjerano razilovat od ove
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la zuzi » Pet stu 09, 2018 10:19 pm

Vjerojatno jesi, a ako nisi :D konzultiraj malo Troel Gravesena oko greencone zvučnika. Inače, svaka čast na entuzijazmu, uz asocijaciju na neke stare parole - samo rad i rezultati rada!
Avatar korisnika
zuzi
 
Postovi: 870
Pridružen: Sri ožu 20, 2013 11:26 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Master of disaster » Pet stu 09, 2018 11:15 pm

Kako izgleda odaziv?
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Bepone » Sub stu 10, 2018 12:04 am

zuzi napisao:Vjerojatno jesi, a ako nisi :D konzultiraj malo Troel Gravesena oko greencone zvučnika. Inače, svaka čast na entuzijazmu, uz asocijaciju na neke stare parole - samo rad i rezultati rada!

to i ja stalno govorin, samo lopata se prizna!! da nije toliko lijen, bio bi vec po seratonima :lol:
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub stu 10, 2018 4:42 pm

zuzi napisao:Vjerojatno jesi, a ako nisi :D konzultiraj malo Troel Gravesena oko greencone zvučnika. Inače, svaka čast na entuzijazmu, uz asocijaciju na neke stare parole - samo rad i rezultati rada!


rad Gravesena pratim vec dosta , profesionalan pristup za profesionalne rezultate :D
njegove rezonantne kutije poznate su mi vec dugo ali mislim da ove sabe ipak zasluzuju nesto drugo
svejedno lijepo je sad vidit i razumjet neke stvari i u praksi o cemu se citalo godinama unazad

pomogao sam se njegovim mjerenjima ( posto ljen sam to napravit ) za ovo sto radim , od dosta projekta sa zelenim sabama ovaj je odraden kako treba , samo steta sto mi te kutije ne uljevaju neko povjerenje . Svejedno volio bi ih poslusat.. sjecam se da je pokojni dean napravio jedan par a nije ni jedini

evo link od Graversena

http://www.troelsgravesen.dk/greencones.htm#Modelling" target="_blank

Master of disaster napisao:Kako izgleda odaziv?


odaziv izleda tako da se covijek po njemu ravna ne bi koristio ovim zvucnicima niti za u kuhinju :D
svejedno neki smatraju ovaj par zvucnika da nije bas za bacit ... naprotiv
ja cu svoje misljenje o njima probat rec kroz ovaj projekt
tebe bi posto se hornama bavis trebalo vise interesirat kakve su promjene u odazivu , promjenom parametra-geometrije horne
promjenom oblika komore
promjenom dampiranja - kolicina -mjesta
pa dolazimo na spajanje sa visokotoncem , itd .
promjene su bitne :mrgreen:

danas sam odradio jedan krug snimanja na otvorenom , probat cu veceras jos jedan jer nisam uspio sve snimit sto sam htio
i nadam se da cu sutra - prekosutra napravit i jedan u dnevnom - slusaonici jer me interesira
tad cu iznijet malo mjerenja i bojim se po koju pametnu također... :mrgreen:
ali neke stvari su mi sad jasnije sto mi je drago
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Master of disaster » Sub stu 10, 2018 4:50 pm

Pao Pepeo napisao:
Master of disaster napisao:Kako izgleda odaziv?


odaziv izleda tako da se covijek po njemu ravna ne bi koristio ovim zvucnicima niti za u kuhinju :D
svejedno neki smatraju ovaj par zvucnika da nije bas za bacit ... naprotiv
ja cu svoje misljenje o njima probat rec kroz ovaj projekt
tebe bi posto se hornama bavis trebalo vise interesirat kakve su promjene u odazivu , promjenom parametra-geometrije horne
promjenom oblika komore
promjenom dampiranja - kolicina -mjesta
pa dolazimo na spajanje sa visokotoncem , itd .
promjene su bitne :mrgreen:


@ bold; To mi je najveće iznenađenje od kada imam mikrofon. Trenutno se igram sa bbc dip-om jer...

Što se tiče promjena i vo-no, naravno da me to zanima. Neću se ja ljutit ako staviš jedan graf ovdje. Možeš ih staviti i dvadeset... :mrgreen:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la joe dalton » Sub stu 10, 2018 6:44 pm

@Pao svjestan si da ćeš na snimci prema onoj zadnjoj fotki imat problem sa refleksijom od poda?
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Löwenzahn Loudsprecher

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub stu 10, 2018 7:19 pm

Znam , tako sam mjerio u garazi pa sam tako i vani
Ali ponavljam bitne su mi razlike
Mislim da ne kompliciram previse naj preciznije sto mogu izmjerit je da legnem zvucnik na leđa , tako da zvucnik gleda u nebo i objesit mikrofon iznad... :think:
Bilo bi i dobro izmjerit sam zvucnik na dasci , bez horne
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 11 gostiju