Fane širokopojasni zvučnici 15"

Fane širokopojasni zvučnici 15"

PostPostao/la vifaton » Sri lis 24, 2018 6:19 pm

Najprije bih pozdravio sve vas ovdje. Dugo pratim forum, ali tema mi je prva.
Ideja mi je da napravim zvučnike na osnovi velikih širokopojasnih jedinica, a pošto mi je za sada jedino moguće nabaviti takve jedinice od engleskoga proizvođača FANE, model Sovereign 15-300TC,
Probao bih napraviti velike kutije sa tim jedinicama.

Na forumu diy audio postoji tema o tim zvučnicima, tamo ih hvale, ali nekoga konkretnog projekta nema, u glavnom ih koriste u open bafle konstrukciji, što ja ne bih, nego bi pravio bas refleksnu kutiju.
Dosta ih hvale kao kvalitetne jedinice, mada im je cijena od oko 150 eura, dosta niska u usporedbi s ozbiljnim jedinicama, a i sama konstrukcija je od prešanog čelika.

Još za početak da dodam da mi je soba veličine 6x5m, uglavnom volim slušati metal, klasiku, jaz i ostalo što slušaju audiofili.
Tražim veliki i dinamičn zvuk. Što nisam našao sa dosadašnjim "high end" kućnim riješenjima, a bavim se ovim hobijem više od trideset godina i promijenio sam dosta skupih komponenata.
Sada prelazim na Profesionalnu klasu, i potpuno aktivna riješenja.
Evo otprilike toliko za sada, probao bih s ovim jednostavnijim riješenjem, široko pojasnog velikog zvučnika bez skretnica, a koristio bih u sustavu i aktivni dsp (minidsp shd), pa ako bude nekoga smisla može se kasnije dodati i velika bas jedinica, itd.

Trebam savjete oko konstrukcije kutije. Već sam radio neke kutije i oko drvenarije sam majstor i to mi je velika strast i zato želim ja osobno praviti kutije. Ali trebam stručnjaka za izračun kutije, ako ovdje postoji netko ko se u to razumije? Može mi se javiti u inbox zbog konkretnog dogovora.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Fane širokopojasni zvučnici 15"

PostPostao/la Master of disaster » Sri lis 24, 2018 8:25 pm

Skini i prouči Speaker design cookbook od Vancea Dickasona. Tek toliko da se ovlada materijom i stekne neki željeni smjer. Ne libiti se eksperimentirati. Zabava zagarantirana a ni dobar rezultat nije nemoguć. Veselim se praćenju razvoja situacije. :D
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Fane širokopojasni zvučnici 15"

PostPostao/la Zmajz » Čet lis 25, 2018 1:34 am

Malo sam zavrtio par simulacija prema preporuci proizvođača (75 litara zatvorena kutija i 80 litara BR) i gotovo da nema razlike u frekventnom odzivu, naravno BR ima nešto jaču strminu. Radio sam i sim. za veće varijante (do 100 litara zatvorena i 125 litara BR) i nisu neki dobici po pitanju frekvencija.
Ali kako ćeš koristiti DSP, onda na njemu možeš podesiti Linkwitz transformer za najniži dio i tu ostvariti popriličan dobitak u basu, zvučnik može izdurati popriličnu snagu pa mislim da bi to funkcioniralo.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Fane širokopojasni zvučnici 15"

PostPostao/la vifaton » Čet lis 25, 2018 7:54 am

Što se tiče veličine kutije to nije problem.
Zanima me kako bi ta jedinica radila u velikom kabinetu, i koliko ga je potrebno povećavati da bi se dobili neki dobitci na basu i ostalome. Barem što se tiče proračuna po nekim preporučenim softverima?
Ima li smisla raditi veće kutije, oko 200l?
Te jedinice neki ljudi koriste u open bafle kostrukciji i kažu da dobro sviraju. Naravno ali bez nekoga većeg basa.
U dvojbi sam oko toga (i ne samo toga)! Dali je moguće većom kutijom išta dobiti i do koje granice ići?
Bio bih vrlo žalostan kada ne bih mogao s tim jedinicama napraviti velike i lijepe kutije u drvenom finišu, oblika lute shape (kako bi se zadovoljio i taj bitan kriterij), ego ih koristiti zavrnute na okomitu dasku, što ne dolazi u obzir i u tom slučaju tražio bih druga riješenja.

Za početak kada mi dođu jedinice, postavit ću ih na najprostiji način, na dvije ploče iverice visine oko 120cm, da ih mogu poslušat, pa onda valja eksperimentirat sa bas refleksnim kutijama.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Fane širokopojasni zvučnici 15"

PostPostao/la vifaton » Čet lis 25, 2018 12:16 pm

Evo upravo mi je stigao e-mail sa ponudom za dva fane zvučnika.
Na njuškalu sam vidio oglas nekog posrednika za naručivanje iz thomanna.de, u pitanju je neka firma iz ludbrega, Intensity j.d.o.o.
Cijena sa dostavom 2200kn, stiže na adresu u roku od deset dana nakon dokaza o uplati.
Sutra idem to uplatiti, pa da akcija krene.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Fane širokopojasni zvučnici 15"

PostPostao/la Dorian » Čet lis 25, 2018 1:35 pm

Mozes i sam direktno iz njemacke naruciti,evo konkretan primjer u ponedljeljak navece narucio, istina drugi model zvucnika (Faital Pro 15PR400),jutros u 11 paket dosao..
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Re: Fane širokopojasni zvučnici 15"

PostPostao/la vifaton » Čet lis 25, 2018 2:05 pm

To je super, ko bi rekao da to ide tako brzo. Nisam nikad naručivao ništa izvan Hr. Malo mi je zezancija oko načina plaćanja, ja sam navikao do sada sve plaćati pouzećem poštaru u ruke.
Ova firma mi je poslala u mailu podatke o uplati, sutra idem u poštu i to uplatim. Tako mi je za sada jednostavnije. Mada vidjet ćemo kako će se te stvari odvijati.

A po pitanju te faitalove jedinice, i ja mislim da je to super zvučnik, može se upariti s nekim njihovim kompresionim visokotonce i eto velikoga dvosistemca.
Meni je ta jedinica druga varijanta ako ovo ne uspije.
U Tuzli je taj zvučnik 367 maraka u trgovini "Set up s".
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Fane širokopojasni zvučnici 15"

PostPostao/la Dorian » Čet lis 25, 2018 3:20 pm

Ja sam se isto jako iznenadio, jos jutros gledao tracking i vidilo se samo da je paket preuzela hr posta od DHL-a, kad evo kombija sa paketom u 11, potpuno iznenadenje, inace nisu ovi primjerci sa ciljem samogradnje, nego servis nekih muzicarskih kutija, vlasnik odlucio za nabavu novih umjesto popravka, vjerojatno bolja solucija, danas ide ugradnja popodne i mene zanima rezultat zahvata, no na forumima su jako nahvalili te jedinice.
Cijena ovih u njemackoj komad 160eur bez poreza i transporta, narucio kao privatna osoba onda je jos DHL 20 eur i 19% njemackog pdv-a na zbroj.
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Re: Fane širokopojasni zvučnici 15"

PostPostao/la vifaton » Pon stu 26, 2018 8:59 am

Zvučnici su stigli iz thomanna za dvanaest dana od uplate.
Koštali su 2000 kuna, nema poštarine, carine poreza, itd.
Nisam imao vremena ih spajati, ni praviti nekakve open bafle nosače, da vidim kako to zvuči.

Nemam nekoga znanja oko proračuna kutije i promjera i dužine bas refleksnoga otvora.
Ali u svakom slučaju želim napraviti velike bas refl. kutije, zapremine 200l pa možda i veće ako se dođe do zaključka da bi to bilo bolje.

Sve što budem uradio bit će ovdje detaljno opisano. Ako bude od toga vajde, onda i na dobrobit svih audiofila. Stoga svaki prijedlog i savjet su dobro došli. Pogotovo oko proračuna kutije.
vifaton
 
Postovi: 79
Pridružen: Ned kol 19, 2018 11:19 am

Re: Fane širokopojasni zvučnici 15"

PostPostao/la Bepone » Pon stu 26, 2018 9:21 am

zmaj , taman za tebe, biti ce sanduk v3 :P
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju