Kopija W5

Re: Kopija W5

PostPostao/la joe dalton » Pon ruj 03, 2018 10:31 pm

Schultz napisao:
joe dalton napisao:
Schultz napisao:Nikako....

Slusao?


Ne. Samo provociram.... :lol: :dance: :clap: ;)

Provokator. Mučki provokator. :angry-tappingfoot:
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Sub ruj 08, 2018 4:33 pm

Znate sta momcovi, ovo cak i ne svira lose...
Dovukao ih do vikendice, malo im dao snage (na kineza od 50W)
I sviraju skroz ok...
Malo sam se poigrao sa materijalom za dampiranje, malo ga izvukao...
Srednji cisti
Basa ima ali nije najdublji

Sve u svemu, za sad ok...onako..na prvu :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la tubeman » Sub ruj 08, 2018 7:51 pm

Dobro je to ispalo.
Ako si dobio zvuk kakav si očekivao onda je to (skoro) to.

Znam da te muči malo estetika ali ni s CNC-om ne bi dobio bitno bolji rezultat. Pitanje je bi li bilo i brže.
Bilo bi fizički lakše ali i prašnjavije :)
Ovim malim promašajima pile može se ipak doskočiti.

Furniranje ili lakiranje?
Već si napisao što o kojem misliš ali isplati se, pogotovo jer su zvučnici vrlo mali i mogli bi ispasti vrlo dekorativno.

Prvo ih treba dobro obrusiti (to je vjerojatno već odrađeno). Najbolje bi bilo s kakvom priručnom tračnom brusilicom ali može se i "ručno".
Potom svakako treba dobro pokitati sve ono što je ostalo "u zraku".
Ako je ostala kakva grublja brazda, to se može riješiti kakvim jubinolom ili nečim sličnim.
Nakon toga prešpricati s akrilnim kitom (ima ih nabaviti svugdje gdje se prodaju sprejevi i jeftini su). On je savršen za finalnu obradu lakiranjem i može se dobiti posve glatka i čista površina koja neće pucati. To je dobra podloga za kakav dobar lak.
Treba ga nanositi i brusiti više puta do faze u kojoj bi se muha poskliznula :)
Ako nemaš špricu, predlažem da daš napraviti kakav dvokomponentni lak. Dvokomponentni akrilni je možda najzgodniji, pogotovo zbog podloge. Uvijek treba znati kakav lak se može nanositi na kakvu podlogu. Obavezno u takvim situacijama izbjegavati one jeftine lakove od 20-30 kuna!!!
Ta škola me koštala puno živaca i vremena (i novaca :) ).
Trebati će cca dva spreja za ta dva zvučnika. Što bolji lak - to će površina biti tvrđa i bolje glatka. Cijena takva dva spreja ne bi trebala biti veća od 100-150kn.
Treba samo paziti da ih se odmah potroši jer već za 10-15 sati mogu postati problematični.
Špricati treba isto u više što tanjih slojeva uz izravnavanje svakog sloja finim brušenjem.
Tek treći ili četvrti sloj će biti sličan ogledalu :)
Tu nemamo puno vremena jer bi lakiranje trebalo obaviti u roku 5-6 (do 8) sati a za svaki sloj treba neko vrijeme za sušenje.
Idealno je ovakvo toplo vrijeme gdje će između slojeva trebati cca sat-dva. Što tanji sloj - to će se brže osušiti.

Ako se, pak, misli furnirati (što je isto dobro), neće trebati dodatni "fini" kit već je dosta samo zapuniti eventualne rupe i zagladiti otvore oko zvučnika (ako treba).
Postupak je već negdje Dean opisao izbog veličine kutija ne bi trebao biti problematičan ni zahtjevan.
Tu ne treba puno furnira i dalo bi ga se lako nabaviti.

Onakav postupak koji se vidi na slikama "originala" blo bi teško izvesti na manjim CNC-ima zbog debljine (dva komada od 6-7 cm), a uz to, takav materijal bi bilo teško i skupo nabaviti i pripremiti. O tomu smo već raspravljali.
Možda bi odgovarala gazišta za stepenice kojih ima u debljini od cca 3 (ili više?) cm i može se nabaviti bukva ili hrast.
Ona su već lamelirana i isto bi dobro izgledala. Tu bi trebalo paziti kako spojiti slojeve da sve ostane kompaktno.

Sad na kraju ne bi trebalo odustati od kakvog dobrog finiša jr mislim da bi vrijedilo :handgestures-thumbupleft:

Tek sad vidim koliko sam toga napisao. Znam da ti je sve to poznato ali možda još komu može biti zanimljivo.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Kopija W5

PostPostao/la Master of disaster » Sub ruj 08, 2018 9:32 pm

A kad bi se drvo prvo namazalo epoksidnom smolom? Ona se dobro upija u drvo i impregnira ga, poslje bi išlo manje kitanja...
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Sub ruj 08, 2018 10:12 pm

Ovo su bile probne skatule i kako takve stvarno imaju falingi, vecina ljudi koji su vidjeli to nisu ni skuzili, ali vjerojatno jer su sad ipak od pobrusenog medijapana pa se neoravilnksti na njemu ne citaju toliko...

Plan je da jedan par ide na poklon, odnosno vjerojatno oba koja planiram napraviti...

Prijatelju se svidja zvuk i varijanta je da se njemu napavi novo kuciste ali od sperploce...

Sperplocu bi ipak bilo bolje odraditi na CNC...

A druga varijanta je furniranje.
S tim da me furniranja lagano strah jer je u pitanju ljepljenje jedne trake duzine cca100cm iz komada.

Jedina tehnologija koju znam za furniranje je na peglu, i malo mi problematicno djeluje peglanne preko zaobljenih djelova, jer se ljepilo prelaskom pegle rastopi ali mu treba i neko vrijeme da se stisne, a nesto bi u medjuvreneu trebalo ipak drzati furnir na tom zaobljenom dijelu...
Nekako mi se ne da raditi kalup za furniranje...

Mozda da natrackam ljepilo, cekam da se osusi, onda ga pricocim uz kuciste, pritegnem onim trakama za stezanje tereta, i tek onda predjwm peglom pazeci da ne spalim trake :)...

Uglavnom, nemam iskustva sa furnoranjem zakrivljene povrsine
Probam se tim pozabaviti slijedeci vikend

Ali najdraza bi mi bila varijata sa lamelama od sperploce pa da se onda eventualno furniraju samo bokovi...

Ali polako...nema zurbe
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub ruj 08, 2018 11:40 pm

zvucnike napravljene od mediapana i na ovaj nacin ne bi savjetovao farbat , bar ne odmah
mediapan se nakon nekog vremena osusi i povuce i to neravnomjerno
dali se ga namaze kakvom smolom , zastuka ili samo ofarba spojevi bi dosli na vidjelo vec nakon kojih 2-3 mjeseca , a zvucnik je napravljen od vise slojeva...
ako se hoce napravit farbanje nakon kojih 6 mjeseci... ili nacrtat nesto na njima.. tako se spojevi ne bi ni vidili

mozes ih postukat i zaljepit neku foliju recimo... tipa one kao od karbona ili sl.

za furniranje ne bi bilo tesko samo trebas znat kako :)
za zaljepit onu dugu traku koja te muci naj bolji bi nacin bio koristit vakum...
zamota se furnir , stavi se zvucnik u vrecu i iz nje izvuce zrak , bolji nacin za pretisnut furnir ne postoji...
kod tvoje kutije se to moze napravit jer su sitne , kod vecih je to vec rizicnije jer postoji opsnost da kutija se ne slomi ( implozija :character-oldtimer: :mrgreen: )
a umjesto klasicnog ljepila za drvo koristio bis ono univerzalno s time da ga pustis da se malo osusi prije nego zaljepis tu traku

P.S. zaboravio sam pitat onog stolara koliko bi te na kraju komadi od drva dosli.. a rekao je da ima nesto..
mozda ga sutra uhvatim
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Kopija W5

PostPostao/la tubeman » Ned ruj 09, 2018 12:25 am

Furniranje, pogotovo takvih igračaka zbilja nije nikakav problem :)
Ne trebaju nikakve "kerefeke" ili vakumi jer se sve može napraviti praktički "iz ruke".
Nitko ne tvrdi da sve treba zalijepiti odjednom.

Primjer takvog "partizanskog" furniranja koje je u stvari i puno zahtjevnije od od ovog jer ima dvostruke "zavoje" :

Slika

Da se sve radi od špere.... mislim da nema potrebe. Od nje bi se mogle napraviti samo stranice. Ostalo od medijapana.
Ionako opet sve "kritično" treba furnirati a i nepotrebno diže cijenu :)
Kutije su ionako napravljene s namjerom da "ne pjevaju" što bi špera (pogotovo sa strane) mogla promijeniti. Moguće i na bolje :)

Što se tiče lakiranja, isto ne vidim nikakav problem.
Bit igre je u podlozi. Zaboravio sam spomenuti (makar bi se trebalo podrazumijevati) i dvokomponentni temelj. On će sve fino zapuniti i budući je čvrst i ponešto "elastičan", spriječiti da se daljnji slojevi špric kita (ako je akrilni, isto je vrlo čvrst i elastičan) te lak (vrlo čvrst) imalo rasuše, odnosno razdvoje.
Naravno, ako je MDF bio vlažan ili loše uskladišten onda je to sasvim druga priča :)
U svakom slučaju, ako se pripremljene ploče ostave tjedan-dva na sobnoj temperaturi ili je materijal bio u solidnom stovarištu, ništa se više ne može dogoditi.
Opet, kao primjer evo slike VOX-a kojeg sam radio prije desetak godina i to s puno nekvalitetnom tehnologijom pa se do danas baš ništa nije rasušilo ili ispucalo. Kutija je kompletno od MDF-a i teška so sam đavo :)
Slika je starija ali dan danas nema nikakvih promjena.

Slika

No, svatko će raditi prema svojim afinitetima i mogućnostima :)

MOD je pitao za epoksidnu smolu...
Ne znam.
Možda nova vremena nose i nove postupke. Osobno to ne bih radio jer je preskupo i nema nikakve bitne razlike od 2K temelja. Vjerrujem da će ga biti teže obraditi a kako će se na njega hvatati lak? Hoće li se štogod ljuštiti? Ne znam ...
Dugo mi je trebalo da iskristaliziram i izvježbam preporučene i sigurne tehnike.
Tko ima vremena - nek eksperimentira. Zašto ne :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Kopija W5

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned ruj 09, 2018 8:46 am

tubeman napisao:MOD je pitao za epoksidnu smolu...Ne znam. Možda nova vremena nose i nove postupke. Osobno to ne bih radio jer je preskupo i nema nikakve bitne razlike od 2K temelja. Vjerrujem da će ga biti teže obraditi a kako će se na njega hvatati lak? Hoće li se štogod ljuštiti? Ne znam ...Dugo mi je trebalo da iskristaliziram i izvježbam preporučene i sigurne tehnike. Tko ima vremena - nek eksperimentira. Zašto ne


s epoxi nisam probao ( skupo ) ali s onom za stakloplastiku jesam ( 30kn/kg max)
ove strane reza upijaju dosta spric kita ako se njega odmah nanosi tako da je dobro prvo s ovom smolom proc rubove
u yoke-tovom slucaju 4 stranice kutije... posto je radena kao sendvic
kasnije se to pobrusi ( naj bolje za koj dan ,2 ) i ispadne dobro , spric kit i boje se dobro love a nema straha od kasnijeg ljustenja ili sl.
svejedno se mora dat jedna ruka spric kita prije farbanja
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Ned ruj 09, 2018 10:09 am

Sperploca od breze nije problematicna za izradu kutija, naprotiv vecina tako i radi kutije...

Problem je, jednako i kao kod MDFa, ako se ljepi ovako u lamelama sto ce materijal imati svoj rad ovisno o vlaznosti...

Pa ga je po meni potrebno ostaviti u kucnim uvjetima par dana a onda to sve fino polakirati da se sprijeci ulazak/izlazak vlage iz samog drveta...

I onda prst u uvo :mrgreen:

Sad kad sam si kupio rotacionu brusilicu mogu da brusim dan-noc :lol:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Ned ruj 16, 2018 10:16 am

S obzirom da sam ipak kupio furnira za bahatih 40kn....probao sam malo peglati...
Ovo samo za probu, a rezultati slijedeci vikend...

Nisma imao vremana ni skalpel da se malo bolje pozabavim tim

(Ne znam zasto su mi zarotirane fotke...na mobacu pare ok ;)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju