Kopija W5

Re: Kopija W5

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet kol 17, 2018 9:09 am

te dvije sablone izgledale bi od prilike ovako
prvo bi se koristila desna pa lijeva
a koristis glodalo od 10mm

yoke napisao:hmmm...aluminij...mogao bi vidjeti kod ove ekipe koja ima wather jet, koja mi je vec rezala aluminij...i totalno ga uništila...ali s obzirom da bi se s tim odradivala unutrašnjost onda možda nebi ni bila velika šteta ako to nebi bilo idealno odradjeno


meni su nedavno dole negdije kod tebe u dalmaciji rezali neki inox 1.5mm s ili laserom ili plazmom ( pitat cu jos )
jako je precizno ispalo samo je povrsina reza malo gruba ( za tvoje svrhe )
tako da bi ti bilo bolje nac glodalicu
ako ovo tvoje rezanje vodom previse steti aluminiju napravi od zeljeza..
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Pet kol 17, 2018 9:49 am

Ja sam sa ubodnom rezao aluminij debljine 1.5mm...ide bez problema

Water jet ne ostecuje previse aluminij...mozda i da...samo nije to previse precizno...ustvari mozda i je...ali kao sto si napisao rubovi, sam rez je dosta grub...moglo bi se proci malo turpijicom...

Poceo sam vec crtati u cadu sablonu...okacim kad zavrsim...
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Pet kol 17, 2018 10:15 am

usput...
bacio pogled, maksialni hod mog glodala je oko 23-24mm...ono kad bi ga skoro maksimalno izvukao...kratko

dali je ovo svrdlo koje bi posluzilo za glodanje ?
trebalo bi nesto sto ide nekih 45-50mm dubine

*zaboravio staviti link
a sad nasao ovo
https://alatishop.hr/glodalo-za-utore-1 ... izvod-953/

@Pao, dali se možeš raspitati koliko bi došli komadi, kvalitetnog drveta,orah (meni je orah zanimljiv) dimenzija 200x300mm visnine 54-55mm
cisto da vidim kakve su cijene i dali se uopce isplati ici u tu pricu ?

doduse, otvorena je jos jedna prica sa CNCom, pa mozda nece biti potrebe sa zavrkacijom i obicnom glodalicom
Zadnja izmjena: yoke; Pet kol 17, 2018 11:43 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la Zmajz » Pet kol 17, 2018 10:23 am

Komplicirate bez potrebe!
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Kopija W5

PostPostao/la Zmajz » Pet kol 17, 2018 10:39 am

Koristite ovakva glodala,

20180817_102947.jpg


napravite 1 komad original koji će biti šablona/vodilica. materijal za izradu: pleksi 5mm, medijapan 5-10mm, HDF (laminat parket) ili šper 5-10mm.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2552
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Pet kol 17, 2018 11:34 am

moze i tako :lol:
ali samo ako ce se raditi lamele :lol:

za puno drvo to ne igra :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la joe dalton » Pet kol 17, 2018 11:46 am

A ko da cete u serijsku proizvodnju. Ekipa usporite malo i prvo poslusajte kako svira prototip koji je pri kraju. Gledajuci drajvere i skretnicu nekako sam prilicno skeptican prema svemu. Drajver od $13 koji ovdje odraduje vecinu posla ima svoja ogranicenja. Plus sto je zbog toga i koncepcije sve slozeno tako da je zvucnik vrlo neefikasan (ispod 80 dB/W/m). Ima tu jako puno kompromisa
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kopija W5

PostPostao/la tubeman » Pet kol 17, 2018 11:53 am

Sa svim tim glodalima će to biti puno "zabave" s neizvjesnim ishodom ako se misle koristiti monolitni komadi drveta.
To se može riješiti s malo "većim" CNC-om (dugačko glodalo) ali veći problem će biti drvo koje mora biti iznimno dobro ukrućeno i suho.
Za to u pravilu naše standardno dobavljive trešnje ili orasi (još gore, hrast) baš i nisu nešto jer će se kroz neko vrijeme izvitoperiti, popucati ili štogod već.
Kvalitetno pripremljeno drvo je teško nabaviti.
Za to obično idu neki egzotičniji materijali. Tu nije problem cijena jer svega toga ne treba puno već mogućnost dobave.
Može se nešto od toga (komadi) nabaviti internetom, ali je pitanje koliko se isplati.

Meni se osobno više sviđa varijanta sendvičiranja ali tu postoji mogući "problem" zbog preciznosti izrade.
Mediapan i tu "Igra" ali isključivo kroz CNC obradu jer u suprotnom iz sendviča zna viriti i salama i salata.
Ako se to dobro odradi i obradi (kvalitetan kit) tada nema prepreke da se nalijepi dobar furnir ili prelakira što može izgledati još i bolje.
Osobno mi kod ovakvih maleckih zvučnika ne leže dobro velike šare drveta pa bi kakav piano crni (ili još bolje neka trula višnja ili...) lak možda i bolje sjeo.

Opcija su i "daske" za gazišta kojih ima lameliranih i nelameliranih koje bi možda isto dobro izgledale.
Može se nabaviti bukve i hrasta a cijena nije nešto.
To bi u svakom slučaju bila kvalitetnija varijanta od monolita.

Shvaćam da je najvažnija karakteristika ovih zvučnika izgled pa se onda i odabiru materijala mora posvetiti nešto više pažnje.
Na žalost, danas je kod zvučnika ( a i svega ostalog) u HI-FI ju puno važnije umijeće kojima stolari i tokari oblikuju formu od stvarnog sadržaja.
Namjena je ionako stvaranje dojma :) :)

U svakom slučaju zanimljivo.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Kopija W5

PostPostao/la yoke » Pet kol 17, 2018 11:55 am

joe dalton napisao:A ko da cete u serijsku proizvodnju. Ekipa usporite malo i prvo poslusajte kako svira prototip koji je pri kraju. Gledajuci drajvere i skretnicu nekako sam prilicno skeptican prema svemu. Drajver od $13 koji ovdje odraduje vecinu posla ima svoja ogranicenja. Plus sto je zbog toga i koncepcije sve slozeno tako da je zvucnik vrlo neefikasan (ispod 80 dB/W/m). Ima tu jako puno kompromisa


upravo se mislim koji se K zahebivam s ovim
:mrgreen:

za prvu ruku meni ovo ok...
ako se odlucim raditi nove kutije onda se budem s tim bakcao...za sad, mirujem...nemam potrebe za icim boljim :lol:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Kopija W5

PostPostao/la joe dalton » Pet kol 17, 2018 1:50 pm

Ma da me ne bi krivo shvatili. Nisam nikakav partybreaker. Samo mislim da nema smisla previse filozofirati oko tog projekta. Ovako kako sad radis mi se cini optimalno. Zaintrigirao te projekt, drajveri jeftini, skretnica relativno jednostavna, malo materijala koji isto nije skup. Super izbor za malo zabave na godisnjem. A ako jos i dobro svira lako ih finisiras po zelji. S tim da mi se varijanta koju predlaze Tubeman (kitanje i lakiranje) cini kao optimalan izbor.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju