Raša - Marčana Horne

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la tom_hifi » Sri vel 14, 2018 7:27 am

Pamook me prestigao kad je rekao da si lud 100%. Ali lud u pozitivnom smislu. Nikad nisam imao oko za horne. Drago mi je da imamo nekog poput tebe. Inače, mislim da ti postojeći auto (ako još uvijek imaš isti), neće biti dovoljan za transport tih velikih horni. :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la zika » Sri vel 14, 2018 10:44 am

:bow-yellow:
Avatar korisnika
zika
 
Postovi: 282
Pridružen: Pet srp 26, 2013 1:40 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri vel 14, 2018 11:09 am

tom_hifi napisao: Inače, mislim da ti postojeći auto (ako još uvijek imaš isti), neće biti dovoljan za transport tih velikih horni.


treba radit zvucnike da stanu u peglicu a da zvuce opasno... :D

Da spomenem neke probe koje sam radio na ovim hornama koje mi je žao da sam slabo popratio sa slikama…
Prvo s fe126en sam isprobavao položaj zvučnika u kutiji , na prvim slikama se vidi da su postavljeni s osima kojima se sijeku ispred zvučnika , probao sam i s zvučnicima koji su bila otvoreni i na kraju s klasičnim načinom di su na ravnoj prednjoj ploči . Ovo zadnje mi se naj vise sviđalo .
Mijenjao sam i volumen kutije , damping i njen unutarnji oblik. Volumen sam mijenjao tako da sam je kratio s prednje strane . Ako me pamćenje dobro služi krenuo sam s nešto više od 8 litara i na kraju došao na 6.5 . Mijenjao sam i unutarnji oblik kutije di je ona na kraju iz unutra izgledala na broj 8 . Smanjivanjem volumena primijetila dobra razlika u zvuku na bolje, basovi su postali tvrđi,življi a kad sam dodao neke nepravilne komade u kutiju da dobije taj oblik br 8 ( smanjio sam paralelne stranice ) pročistio mi se jedan dio spektra i zvuk je bio realniji . Ali opet ostao mi je onaj izraženi pik na 160Hz koji mi je i do sobe al bio je i do horne. Napravio sam i notch filter , mislim da je vio -6 dB i slušao neko vrijeme tako , bilo je prihvatljivo al opet nakon nekog vremena nisam bio zadovoljan… tu moram dodat da me jako ograničava to da ne mogu zvučnike smjestit u prostoriju kako bi trebali… pogotovo kad su ovi dimenzija.

Kasnije sam isprobavao razne kutije i zvučnike

Audax Ht170a2
Fostex FE 166en
Celestion Trovox 0510 ( 2 kom po horni )
Visaton b200
Neke 6.5 inch bas srednjetonece Monitor audio i neke wharfedale

I kako to obično biva naj vise me iznenadio onaj od koga sam naj manje očekivao… :D a to su bili trovox 0510 zvučnici , kojima svakako kasnije treba dodat visokotonac ali ono što sam čuo mi se sviđalo
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la yoke » Sri vel 14, 2018 11:39 am

bolesno!!!
:mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri vel 14, 2018 6:51 pm

Pomalo dolazimo do interesantnog dijela :D
Nakon ovih proba pustio sam malo ovaj projekt sa strane i bavio se drugim , ali uvijek mi je bilo u glavi što s tim. Odlučio sam hornu preradit da prima 4 inch FR drivere . Ima danas što ja znam jedno 5-6 vrsta koje su meni interesantne a neke od nji sam i slušao . Nadam se dobit s takvim zvučnikom dosta sirok spektar i naj važniji onaj srednji dio dobro reproduciran . Prerada za takav zvučnik je moguča , da sam želio koristit nešto veče 6.5 ili 8 inch morao bi krenuti iz početka sa svime.
Odlučio sam hornu produžit na 3 m i odrezat ne na jednom mjesti koje je bilo kao idealno za to. Stare horne ostalo mi je 1.35m gledano od usta , i na mjestu reza mi je 130mm promjer.
Kod novog dijela želio sam da mi grlo bude između 35 i 37 cm kvadratni , Sd tipičnog 4 inc FR kreče se oko 50-55 cm . Promjer grla mi je sad 69 mm i iz malo sntimentalni razloga… :twisted: i to dođe 37cm kvadratnih , od kojih mi raste konstantno sve do mjesta spajanja s starom hornom koja je 1.65m udaljena i ima 130mm promjera. Rast je što veći namjerno ,barem time zelim probat izbjec probleme između 150 i 200 Hz.
Komoru za zvučnik odlučio sam napravit izduženu i u obliku jajeta , volumena 4.7 litara. Taj molumen moguče da je i za 1 litru veči nego potrebno… ali uvijek se ga može smanjivat. Za sada 2/3 komore mi je sastavni dio horne , još se razmišljam kako napravit prednji dio ali biti če kao neki čep , naj vjerovatnije od drva. Možda napravim i nešto nalik na lepezu u čijoj sredine biti če zvučnik al otom potom…

zaboravio sam reci ... ovaj novi dio odnosno kalup koji nadodajem je u prvom dijelu 3-4mm promjeru veci nego unutarnja mjera. Taj prvi unutarnji dio horne zelim oblozit plutom od 2mm. To je malo skakliva i riskantna opcija... ali mislim da kao svaki pojacivac prvi dio je naj kriticniji. Tako bi zelio smanjit utjecaj rezoniranja stakloplastike na prvi dio... a mozda nastavim sa plutom i na jedan dio stare horne
Tu ce mi biti vazno naci dobro ljepilo... da mi se pluto nakon par godina nebi odljepilo i cepilo put horne... :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri vel 14, 2018 7:04 pm

Gradnja ovog dijela je išla tako da sam prvo pažljivo ostranio sav dio starog kalupa koji mi je bio viška . Ove dvije slike s skicom nove horne bile su samo početne , kasnije sam napravio jednu detaljnu na hamer papiru i prenio je na podlogu kao što sam to prvi put. Taj dio nisam popratio slikama… ali jesam onaj izrade dvije plovice komore.
Komoru sam istokario iz dva sendviča mediapan koja su se držala zajedno vijcima. Kad je komora bila istokarena vijci se otpuste i prskoči se rezanje komada koje nikad ne bi bilo tako precizno… Kasnije se te rupe di su bili vijci samo zaštukaju.
Malo sam se razvijo-modernizirao i u izradi prstenova ua kalup koj su sad od 6mm špere.
Radim ih na tokarski, tako se dobije jako precizan krug puno brze i bolje nego pilicom koju kasnije samo koristim za prepopovit komade.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri vel 14, 2018 7:08 pm

:chores-mowlawn:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri vel 14, 2018 7:09 pm

:happy-hippy:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la Master of disaster » Sri vel 14, 2018 7:56 pm

Moj naklon. :bow-blue: :bow-blue:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Raša - Marčana Horne

PostPostao/la sonny » Sri vel 14, 2018 10:04 pm

Auuuuuu....
:o :shock:
Pao pepeo :bow-yellow: :bow-yellow:
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju