Der Schrank

Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Pet svi 20, 2016 7:20 am

Karakteristike drivera.zip
Pozdrav svima.

Nakon nekoliko igranja sa različitim postojećim zvučnicima, njihovim modifikacijama, prerada i čitanjem web stranica i foruma o toj tematici, krećem u prvi projekat.

Drivere imam, izabrani su iz budget razreda oko 30EUR/kom, da ne utrošim previše para na prvi projekat, namijenjen prije svega i učenju:
Bas Monacor SP202E i visokotonac Vifa/Peerless DX25TG-09 (kojeg mi je predložio Joe Dalton na audiofil forumu).

Tamo sam i objasnio namjenu tih zvučnika, radi se o sistemu za spavaću sobu, koji je više namjenjen za ambientalno nego ozbiljno slušanje.
Zvučnici će biti ukomponirani u ormar, jer mi je to jedino prihvatljivo prostorijsko rješenje iako znam, da će negativno utjecati na zvuk.
Visokotonac će biti vani iznad vrata, a bas će biti sakriven izza vrata sa lamelama. Ovako će izgledati ormar:
Slika


Frekvenciju reza zbog toga planiram postaviti dosta nisko, da što više odigra visokotonac.
Bas je do 2kHz linearan, visokotonac ima nisku rezonanciju, tipično oko 700Hz. Osjetljivost je približno jednaka, što će olakšati konstrukciju kretnice.

Frekvenciju reza planiram na oko 1.5kHz sa 12dB/okt za oba. Time račinam, da će izobličenja basa iznad 2.5kHz već biti dovoljno prigušena sa kretnicom i lamelama od vrata, pa se nadam, da neće biti previše prisutna. Visokotonac će zbog toga biti prilično opterećen niskim frekvencijama. Ali zbog specifične situacije (spavača soba, niska glasnoća upotrebe) računam, da neće biti previše teško za njega.
Niži rez bi bio bolji zbog basa, a viši zbog visokotonca. Ovaj bas bi bio možda bolji za 3way, ali kad ga već imam, uptrijebit ću ga. Ta 1.5kHz mi se čini kao neki optimum.
Na osnovu TS od basa odredio sam zapremninu kompresijske kutije od oko 30 litara neto. To će mi dati teorijsku f donju -3dB na oko 61Hz, što mi je sasvim OK.
Kad dobijem kutiju (biće izrađena u sklopu i cijeni ormara), još jednom ću izmjeriti TS parametre sa absorpcijom i bez kretnice. Ako nađem vrijemena i prije toga ću napraviti testnu kutiju.
Na kompresiju idem zbog manjka iskustva jer ne želim previše zakomplicirati taj prvi projekat. Osim toga, imao sam i prije kompresijske zvučnike sa slično velikim basom te zapremninom kutije i to mi je zvučalo sasvim OK, što se basova tiče.

Parametre zvučnika (TS, amplitudnu i impedancijisku karakteristiku) ubacio sam u Boxsim od Visatona i počeo sa simulacijama. Boxsim po defoltu ima samo Visatonove drivere, pa sam morao svoje sam staviti u bazu. Sa TS parametrima nije problem, a amplitudne i Z karakteristike sam stavio u file, koji ga može prepoznati.
Karakteristike drivera (*.zma te *.frd datoteke) stavio sam u privitak, ako se netko ima volje igrati sa time. Trebali bi biti univerzalni i za druge programe.

Tako sam došao do ove skretnice:
Slika

Sve je prilično standardno, osim ovog malog C2. Njega sam ubacio kao filter, da mi odreže izobličenja basa na 3kHz. Testiraću poslije sam zvuk sa ili bez njega.
Možda ima neka bolja ideja kako se rješiti tog pika u basu? (to bi bilo prvo pitanje)


Idemo dalje. Karakteristike basa (sa ili bez kutije i skretnice) su na ovoj karakteristiki (tako ga naime vidi Boxsim na osnovu podataka, koje sam ubacio za njega):
Slika

...a visokotonca na ovoj:
Slika

Odaziv same skretnice je ovakav. Vidi se utjecaj onog C2 - brzo prigušenje basa na 3kHz i zatim podizanje, koje na zvuk više nema utjecaja, jer je več previsoko, da bi to bas odsvirao.
Slika


A kad sve zajedno zbrojimo, izlazna karakteristika cjelog zvučnika bi trebala biti ovakva:
Slika

Drivere i materijal kretnice već imam. Zanimalo bi me i to, da li mogu na basu vezati paralelno bipolarni audio elektrolit sa MKP kondenzatorom (nemam dva jednaka). Na visokotonca ide isklučivo MKP.
Koje nedostatke vidite u projektu?
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la davorin » Pet svi 20, 2016 8:40 am

Nejasna mi je funkcija C2 (1uF) jer u sprezi sa L1 (2mH) čini rezonantni krug na frekvenciji od ~3561Hz. Na toj frekvenciji bas zvučnik ima impedanciju od ~8 Ohma i postaju upitne date krivulje iz simulacije, naročito ona koja predstavlja ukupnu impedanciju kutije sa skretnicom kao nazivno opterećenje pojačala?
Na simuliranim krivuljama se također ne vidi utjecaj serijske rezonancije (~519Hz) kondenzatora C1 (47uF) i L1 (2mH)?
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Pet svi 20, 2016 2:16 pm

Pa baš na tih 3561Hz se vidi minimum špica u konačnim odazivu basa preko skretnice, znači to je baš ono što sam htio.
Ako ima bas 8 Ohma u toj tački i paralelno ima priključene i ostale komponente, za nije onda ukupna impedancija od nekih 5 Ohma u toj tački dosta očekivana?

Ne tvrdim da je to prigušenje basa nužno postiči, možda i nije (ili jeste, ali ne na takav način). To bi testirao slušanjem, ako ustanovim da je bez veze onda bi C2 izbacio. Kad dođem doma napravit ću još i simulaciju bez C2 i prikazati rezulate tu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Pet svi 20, 2016 7:48 pm

Evo, u simulatoru sam izbacio C2, pa možemo pogledati razliku.
Stavit ću obije verzije, da ne treba puno skrolati. Gornja slika je ista od prije (sa C2) a donja bez njega.

Slika
Slika

Kako izgleda, u konačnom zbiru tj. odazivu cijelog sistema i nema puno razlike, jedino se bez C2 malo poveća ona grba oko 1kHz i smanji vrh impedancije kod reza za par Ohma. Vjerovatno je taj C2 zaista suvišan.
Kako vam se čini skretnica sad? Da čeprkam još nešto (u simulatoru to ide jednostavno i odlično se vidi utjecaj svakog elementa, što je dobro za učenje) ili je to otprilike to, pa da vidimo kako će zvučati onda?

Da li ima smisla ubacivati neki Zobel ili Notch?
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la davorin » Pet svi 20, 2016 9:53 pm

Bolje je bez C2.
Možda malo "popeglati" ~13-14kHz?
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Pet svi 20, 2016 10:25 pm

Mislim da ne treba. Prešao sam 40-tu, znaći taman mi dobro dođe ta kompenzacija :)
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la joe dalton » Pet svi 20, 2016 10:34 pm

Par komentara.
Od odabranih drajvera se može složiti klasična dvosistemska kompresijska kutija. Kad kažem klasična mislim na kutiju u kojoj su oba drajvera montirani jedan pokraj drugoga. U koncepciji kojoj si zamislio to neće svirati dobro. Rez na 1,5kHz znači da će praktički cijeli srednjotonski spektar uključujući i sve vokale (najviša frekvencija osnovnog tona ljudskog glasa je otprilike 1kHz) svirati midbas koji bi se trebao naći iza vrata ormara. Vrata će prigušiti kompletno sredenjetonsko područje. Izaći će nešto basa i naravno visoki tonovi koje odrađuje visokotonac izvan ormara.
Takva koncepcija može proći u varijanti da je u ormaru isključivo subwofer koji svira do 100njak Hz (što se može nekako probiti kroz žaluzine vrata), a sve dalje preuzima neki mali full range ili srednjotonac + visokotonac u maloj kutiji van ormara.
Odabrani Monacor nije baš najsretnije rješenje za subwofer zbog relativno visoke rezonantne frekvencije. Moglo bi se i s njim nešto skrpati ali po meni ili mijenjaj drajvere ili koncepciju.

Za klasičnu kompresijsku kutiju si na dobrom putu. Simulacijama si dobio prilično dobre rezulatate koji obećavaju i treba ih samo potvrditi u praksi.

Glede onog C2. Kondenzator u seriji je visoko propusni filter. Rješavanje pika u odzivu midbasa kondenzatorom u seriji je promašaj. Imaš u paraleli zavojnicu (nisko propusni filter na reznoj frekvenciji) i kondenzator 1uF (visoko propusni filter na nekoj višoj frekvenciji 3-4kHz). Taj pik je više od 30dB ispod signala tako da ga nećeš ni osjetiti. Ako ga već žališ riješiti onda to treba napraviti ili notch filterom ili skretnicom višeg reda.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Der Schrank

PostPostao/la davorin » Sub svi 21, 2016 9:24 am

Najbolje bi bilo da kompletnu kutiju ugradiš/implementiraš u vanjska (s najvećim međusobnim razmakom) vrata ormara na odgovarajućoj visini. U pravu je joe dalton što se tiče skrivenog basa u ormaru. Nije nužno (kroz praksu) da rez sakrivenog zvučnika bude na ~100Hz (može i do ~250Hz), ali sigurno ne na ~1,5kHz!.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Sub svi 21, 2016 10:08 am

I sam sam već razmišljao, da bi umjesto visokotonca Perless stavio 8-10cm full range driver. Ima Visaton jako dobar model FRS8, koji ide visoko i dosta je linearan. On bi mogao vući sve od 150 ili 200 Hz pa naviše.

http://www.visaton.com/en/industrie/bre ... rs8_8.html" target="_blank" target="_blank

Glavni je problem napraviti skretnicu za sub od 100-150Hz. Zavojnica postane ogromna i jako skupa. Ne nađem sada simulaciju (koju sam jednom već uradio), pa ću je još jednom izraditi.

Očekujem problem i u tome, jer ima Monacor bas dosta višu osjetljivost od tog visatona FRS8, a bas je u skretnici nemoguće prigušivati.... Ta loša osjetljivost je najveća mana toga zvučnika.

Ima li neki drugi predlog za full range, koji bi imao oko 90dB/W/m? Ja ih ne poznajem baš. Ali problem je, jer ne smije biti veći od 10 cm, jer samo toliko ima prostora iznad vrata. Ormar ide po cijeloj širini sobe i od vrha do poda. Sve što imam van vratiju je 10 cm prostora. Zbog toga bas mora biti u kutiji izza vratiju. A kutija će biti blizu visokotonca, isto kao kod običnog zvučnika.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la Zmajz » Sub svi 21, 2016 10:59 am

Pogledaj kod Visatona FRS 5 XTS ili FRS 5 X, a rez napraviš na 400Hz (voš uvijek ispod vokalnog dijela).
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju