Der Schrank

Re: Der Schrank

PostPostao/la joe dalton » Ned svi 22, 2016 11:47 pm

Ovisi o više stvari, među ostalim i o kutiji u kojoj će biti taj FRS 8. Kažeš zatvorena kutija 200njak litara. Moglo bi se desiti da ti to baš odgovara ali da ćeš trebati dampirati kutiju. Možeš probati pa lako ubaciš kondenzator ispred. Teško da će ti trebati više od prvog reda skretnice tu. Čak i na basu bi ja probao sa prvim redom skretnice.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Pon svi 23, 2016 6:00 am

joe dalton napisao:
Fantocci napisao:Niža osjetljivost FRS8 jedinice omogućuje, da zavojnica od basa 3mH ne bude ekstremno skupa. Ona sada naime može biti motana od tanje žice, čime se povečava njezin otpor i time se srozava osjetljivost basa, što mi u tom slučaju odgovara. Znači koristim je i umjesto otpora, pa bi trebala podnjeti nešto topline. Koliko?
Takva zavojnica kod Jantzena košta ispod 5€, budući da je motana od 0.7mm žice. Tri put skuplja je ona kod visokotonca (1.5mH/0.3Ohm). Takva od 1.4mm žice kod Jantzena dođe oko 14€ po komadu.

Griješiš u pristupu. Povećani otpor zavojnice u seriji s basom ne znači samo rušenje osjetljivosti nego i lošiji dinamički odziv u basu. Bas će ti ionako biti prigušen vratima ormara. Za tako velike induktivitete ne treba bježati od zavojnica sa željeznom jezgrom koje onda mogu biti izvedene od puno manje zavoja i tanjom žicom i u konačnici jeftinije uz manji omski otpor. Ako je jezgra iole kvalitetna ostat će debelo u linearnom dijelu pri normalnim glasnoćama. Čak i kod skupih i cijenjenih zvučnika se na takvim mjestima mogu naći zavojnice motane na željeznoj jezgri.



Od čega najviše zavisi linearnost induktiviteta sa jezgrom? Od materijala i od struje kroz zavojnicu? A struja to je zapravo izlazna snaga - to jest glasnoća na kojoj se zvučnik sluša?

To bi se onda moglo poklopiti, jer nemam namjeru slušati na velikim glasnoćama, kao što sam već rekao (spavaona je to). Ali nemam iskustva sa takvim jezgrama, koje su dobre a koje ne? Gdje kupiti takav induktivitet od recimo 4mH? Ne idem ga sam motati.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 460
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la joe dalton » Pon svi 23, 2016 7:23 am

Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Pon svi 23, 2016 9:26 am

Hvala, i cijena je simpatična.


Inače, što se tiče tih lamela na vratima, kako će one utjecati na zvuk sada nitko od nas tačno ne zna.
One naime neodoljivo podsječaju na akustične leće, koje su bile jako popularne u tamo nekim sedamdesetim i ranim osamdesetim, npr.:

Slika

Koristile su se za razpršivanje zvuka viših frekvencija po većem prostoru (možemo reći tome „proširivanje polarnog diagrama“). Pionir tog sistema je bio JBL. Danas se one najviše upotrebljavaju u profi sistemima, najčešće u kino salama. Ugrađuju se ispred horni i tako poboljšavaju njihov glavni nedostatak - usko isijavanje.

Dakako, one morajo biti proračunate i zbog toga kažem, da nitko u tom trenutku ne može predvidjeti, što će napraviti u zvuku. U principu zvuk ne prigušuju, prigušivanje je manje od 1%.
Utjecaj se teško može predvidjeti ali će se moći lijepo testirati, kad bude stvar napravljena (jednostovno ću slušati kod otvorenih ili zatvorenih vrata).

Ipak, slažem se da je bolje, da što više zvuka ide kraj njih i to mi je bio cilj dizajna od početka. Tako je cijela stvar puno lakša za projektiranje.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 460
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Pon svi 23, 2016 1:24 pm

Vidim sad da i Visaton ima jedan zvučnik sa konceptom sličan mome, Stella Light:
http://www.visaton.de/en/products/fullr ... ella-light


Je li to serijska skretnica u tom projektu?
Slika

U čemu se ona razlikuje od one više standardne, paralelne? Ima li kakvih prednosti?
Zadnja izmjena: Fantocci; Čet kol 30, 2018 2:48 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 460
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la davidbraco » Pon svi 23, 2016 8:38 pm

HM??-ovo me zanima-ajde neko stručniji da nam objasni ovu skretnicu.
Avatar korisnika
davidbraco
 
Postovi: 559
Pridružen: Sri sij 28, 2015 10:11 pm

Re: Der Schrank

PostPostao/la Schultz » Pon svi 23, 2016 8:55 pm

Osnove elektrotehnike....

Struja uvijek ide linijom manjeg otpora.
Razmislite što predstavlja viši tj veći otpor višoj a što nižoj frekvenciji.

Osobno mi se ovaj princip spajanja ne sviđa. Više mi se sviđaju odvojene grane i pripreme za bi/tri wireing ali to sam samo ja....
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Der Schrank

PostPostao/la davidbraco » Pon svi 23, 2016 9:00 pm

I što tu reže niske frekve i ostavlja visoke za onaj manji zvučnik?
Avatar korisnika
davidbraco
 
Postovi: 559
Pridružen: Sri sij 28, 2015 10:11 pm

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Pon svi 23, 2016 9:23 pm

Kao što kaže Schultz, prema ohmovu zakonu, ako idemo iz vrha:
Visoke frekvencije "idu" kroz kondenzator (koji za njih predstavlja minimalnu impedanciju) i onda se nađu ispred raskršća:
- pravo ispred njih je zavojnica, koja predstavlja veliku impedanciju i težak put
- drugi izbor je FRS8 sa manjom impedancijom zato idu kroz njega.

Obrnuto je za NF.

Malo ću posimulirati taj spoj za moj slučaj.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 460
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Uto svi 24, 2016 1:57 pm

Gdje kupiti MKP ili MKT kondenzatore? Ima li neki povoljan ponudnik na ebayu ili direktno iz Kine? Za manje količine, da ne bude poštarina skuplja od materijala.
Ima li u Zagrebu netko zalihe?
Je li takav OK? http://www.ic-elect.si/pub/files/produc ... 910100.pdf
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 460
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju

cron