Der Schrank

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Sub lip 04, 2016 10:52 am

40 EUR za par + tvoja poštarina. Ako te zanima, dalje na pp.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub lip 04, 2016 11:42 am

Fantocci napisao:Zahtjevi za FR bi bili:- prijatan, brz i prozračan zvuk- ravnomjerna karakteristika od nekih 120HZ do 20kHz- cijena može biti do 150EUR/kom- snaga barem 50W RMS, da ne bi bio ograničen sa kvalitetnim pojačalom


ja sam ljubitelj FR zvucnika i samo me to interesira, nekako sam shvatio da bi FR zvucnik stavio u neku zatvorenu kutiju i koristio ga od 100 Hz pa na gore a dolje sub,
ja bi rađe radio kutiju za FR zvucnik tipa dal horna,TL ili slicno jer uz jedan recimo 6.5 inchni driver i dobru kutiju dobio bis zadovoljavajuce pokrice zvucnog spektra tako da vjerujem da sub nebi ni koristio.Eventualno ako bi ti falilo nesto u zadnjem djelu dodas neki visokotonac za pokrit po mogucnosti samo zadju oktavu ,uz jedan dobar kondenzator rijesio si skretnicu...
ja osobno volim papirnate membrane koje su osjetljive na povratne refleksije tako da njih nebi nikako u zatvorenu kutiju(izgubio bis i sav bas),iako sam cuo jako dobrih zvucnika s membranama i od drugih materiala
Za zvucnike ako hoces papir mozes gledat Fostex,Tang Band ima siroku paletu FR zvucnika sa membranama od papira,titana, poplipropilena sa svakakvim karakteristikama,inas jedan Fountek od 6.5incha meni interesantan... A ako hoces najvise izvuc iz jednog malog zvucnika idi na Mark Audio Alpair 7 ;)

Tema bi bila siroka i ako je za glavni sistem trebalo bi se odabrat pravi zvucnik i kutiju,a meni je ova koncepcija naj draza :D
Pao Pepeo
 
Postovi: 2201
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Sub lip 04, 2016 12:21 pm

Pao Pepeo napisao:ja bi rađe radio kutiju za FR zvucnik tipa dal horna,TL ili slicno jer uz jedan recimo 6.5 inchni driver i dobru kutiju dobio bis zadovoljavajuce pokrice zvucnog spektra tako da vjerujem da sub nebi ni koristio....


Volio bih čuti takav sistem, nisam još imao prilike.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub lip 04, 2016 12:49 pm

a trebao bis onda svakako poslusat neki pogođen sistem tog tipa prije nego se odlucis ic u gradnju... ;) FR zvucnici ti jako vole cjevi pa mozda ja zato jako volim njih :D to je za mene posebna prica
a nije pitanje koja vrsta ili koncepcija zvucnika je boja vec koja je ugodnija i vise se sviđa,pase graditelju odnosno vlasniku,vremenom covjek nađe svoj smjer i onda su dileme sve manje..
Pao Pepeo
 
Postovi: 2201
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Ned lip 12, 2016 4:23 pm

Stavio sam FRS8M na usviravanje, da budu ready to go kad ih stavim u ormar, pa i da se mogu malo poigrati sa njima.

Kutiju sam našao kod tete na blagajni. Napravio sa zatvorenu sa oko 11l netto. Skretnicu nisam stavljao.

Slika

Slika

Srednji veoma solidni, posebno za ženske vokale. Visoki bez žileta što seču uvo. Dosta dobar zvuk u cjelini, ali mu se ipak čuje da je to driver za 11€ pa high end ne možeš očekivati. Ima sitnih koloracija i rezonancija (možda je i provizoriš kutija nešto doprinjela). Nego za moju namjenu če sasvim dobro poslužiti.

Pošto za Monacore još nisam stigao napraviti kutiju, ubrzo mi je zafalilo basa. Upregnuo sam Boxsim još jednom i napravio simulaciju za bas refleks.
Kutija je malo prevelika za taj driver pa je ispalo, da mora biti fi 3cm cijev duga samo 2cm, ukoliko želim ugoditi na donekle prihvatljivih 61Hz.

Slika

Stavio sam cijev i zalijepio je silikonom. Najprije sam promjenio samo jednu kutiju pa sam mogao sa balansom upoređivati zvuk sa ili bez bas refleksa.
Slika

Razlika je primjetna, recimo na oko 65Hz je razlika između jednog i drugog odaziva teorijski čak 10dB. Dolje su obje karakteristike, najprije u zatvorenoj a onda u BR kutiji.

Slika
Slika

No, još uvijek to za mene nema dovoljno basa. Monacor će biti neophodan suradnik.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Sub stu 26, 2016 11:51 pm

Da završim ovu temu kako spada - schnell schrank je gotof. Zvuk me nije razočarao: nije to high end ali sasvim opravdava trud i ispunjava očekivanja. Budući, da se sluša van osi na nekih 20º, minimalno dodajem visoke sa tonskim kontrolama. To sam i očekivao, pošto FRS8M ima usko isijavanje. To je i jedina veća zamjerka, a ni to nije kritično.

Skretnica je krajnje jednostavna, serijska prvog reda:
Slika

Odaziv nije maksimalno ispeglan, ali svejedno je zvuk u realnosti vrlo slušljiv i prijatan. Basovi su brzi a srednji i visoki bez oštrine, koje su česte kod serijskih zvučnika toga ranga. Osobito mi se svidjaju vokali.
Slika

Skretnicu sam stavio u kutiju i zalio ljepilom, da ne rezonira.
Slika

U bas kutiju od 38 litara je stavljeno ukrućenje:
Slika

Kompresija je dampirana sa oko 500 grama punjenja, kao što je predložio Boxim:
Slika


Ono čega sam se najviše pribojavao, a to je kako će se stvar ponašati izza vratiju sa lamelama, pokazalo se kao najmanji problem. Nema zvonjave ni prigušivanja. Rezna frekvencija od 250 Hz je dovoljno nisko, da zvuk nesmetano prolazi kroz lamele. Zatvorena vrata leže na prigušnim distančnicima, a drže ih i mehanizmi za meko zatvaranje, tako da su absolutno mirna. A i ne sluša se glasno.
Slika

Krajni izgled je dovoljno diskretan, da se ni žena ne buni ;)
Slika

Uglavnom, zadovoljan sam i često se vikendom provede neki čas više u krevetu relaksacijom uz dobru mjuzu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned stu 27, 2016 11:07 am

Lijepo Fantocci si to napravio,niti se ne vidi tako reci :clap:
Zvucnike u spavacu volio bi si i ja postavit s nekim izvorom s daljincem :) za razliku od tv-a koj nebi smio ni primirisat blizu spavace... :snooty: :D
Pao Pepeo
 
Postovi: 2201
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Der Schrank

PostPostao/la Dean » Ned stu 27, 2016 11:22 am

Eee sad još ogledalo.... :whistle:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Der Schrank

PostPostao/la Fantocci » Ned stu 27, 2016 1:12 pm

već imam kamere ;)
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Der Schrank

PostPostao/la Dean » Ned stu 27, 2016 1:33 pm

Fantocci napisao:već imam kamere ;)


Maaajjstoooreeee :violin:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost