Skretnice - opcenita pitanja

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Sri lip 19, 2019 11:40 pm

Vidim da o vrijednostima elemenata Zobel filtera ovisi koliko će skretnica 1. reda unositi stupnjeva shifta. Sa Zobelom izračunatim po kalkulatoru phase shift naraste i do 120 stupnjeva. Ti moji zvučnici nemaju ni Zobel ni Notch, ali svejedno mi nije jasno zašto je izmjereno samo -45 stupnjeva, tj koliko je sam fizički ofset.
Zadnja izmjena: kiko; Pet lip 21, 2019 6:03 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Čet lip 20, 2019 12:24 pm

Evo, dok još nemam FRD & ZMA fileove, usporedio sam rezultate s onima koje daje XSim. Znači XSim presumira driver kao radni otpor 8 ohma pa sam i ja tako. Rezna frekvencija je 2100 Hz, u oba slučaja.

Ovo je LR2 :

primjer LR2.jpg


A ovo je Solen Split :

primjer Solen Split.jpg


Eto, vidi se koliki su fazni pomaci i naponi na elementima i da je to ok.

Okretanje faze tweetera ne utječe na el. fazni pomak skretnice, niti na fizički alignment, samo na sumirani SPL što je i normalno jer u tom slučaju membrana u istom tom trenutku samo ide u suprotnom smjeru nego inače a vremenski pomak u kojem se to događa ostaje isti. Valjda je tako..
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pet lip 21, 2019 11:10 pm

No, morao sam to učiniti - spojio sam drivere direktno, bez skretnice, da izmjerim čisti fizički ofset. I evo:

P - AE; MAG & MIN PH 1m, NO X-OVER, zoom.JPG


Kursor je na 2008 Hz, i pomak je -43,5 deg.. To je ekvalno -20,8 mm odnosno -60,2 us prednjačenja tweetera.

A, pogledajte kako izgleda sa skretnicom:

P - AE; MAG & MIN PH 1m, RIGHT, zoom.JPG


ISTO !!

I sad, ajde da vidimo što ćemo zaključiti.. :o
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pet lip 21, 2019 11:40 pm

Pošto imam bi-wiring terminal, snimio sam odzive H & L passa.

woofer:

WOOFER via 0,33 uF no Zobel.JPG


tweeter:

TWEETER via 4,7 uF no Notch.JPG


Ukupni odziv zvučnika:

P - AE; RTA @1m.JPG


Iz toga kontam da je susretna frekvencija oko 2000 Hz. I sad šta? NIje mi jasno kako all-pass filter, koji bi trebao "odmaknuti" tweeter za tih 60 us ( ili čak i manje), zapravo djeluje ?? On unosi fazni pomak koji konzekventno "usporava" tweeter, ok. Ali kako će taj fazni pomak biti mjerljiv kad vidiš da je pomak same skretnice jedva vidljiv (oko 2000 Hz), a pomak skretnice je realno otprilike nekih 70 deg između tweetera i woofera ( na čistim radnim otporima je teorijskih 90 deg). Za popixxxxit.. :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: kiko; Sub lip 22, 2019 4:57 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Sub lip 22, 2019 12:08 am

Vidi se da je skretnica čak malo i "poboljšala stvar". Tako da je moguće da bi skretnica 2. reda još i više poboljšala, tj. da bi se pokazalo točnom tvrdnja da je ona manje osjetljiva na fizički missalignment drivera nego skretnica 1. reda. A kako to objasniti kad znamo da ona ima 180 deg pomaka među naponima vs. 90 deg kod skretnice 1. reda... (?) To te ja pitam... :shock:

A taj peak kod tweetera ću riješiti notch-om. Imam dvije Jantzen zavojnice 0,88 mH (1,45 Ohm) i bipolare od 68 uF - to je rezonancija na 650 Hz, Q=0,44 uz otponik 6,8 ohma i to je to. Dodavanje notcha neće atenuirati tweeter, koliko kontam.. Malo će sniziti impedanciju koju vidi HP filter pa ću morati dodati malo uFarada kako bi rez ostao gdje je sada.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Sub lip 22, 2019 9:34 pm

kiko napisao:..... da bi skretnica 2. reda još i više poboljšala, tj. da bi se pokazalo točnom tvrdnja da je ona manje osjetljiva na fizički missalignment drivera nego skretnica 1. reda. A kako to objasniti kad znamo da ona ima 180 deg pomaka među naponima vs. 90 deg kod skretnice 1. reda... (?) To te ja pitam... :shock:


Pa evo što se dešava kod skretnice 2. reda i zašto je to moguće:

Phase shift 12 db-oct.jpg


Dakle, tweeter (PLAVO) spojen inverzno dobiva signal za pi() radijana (180 deg) ranije od woofera (CRVENO) i - teoretski - pomaci njihovih membrana u istom smjeru se događaju s pomakom 2 pi() radijana (ŽUTO), što je puna valna duljina, tako da je to isto kao i da vremenskog odmaka uopće nema pa preostaje samo fizički ofset koji "kvari priču".

Ne mogu nigdje dowloadirati taj SOUNDEASY software, s kojim se može proračunati all-pass.

Evo, Troels mi kaže: "I never calculate all-pass filters but model them in LspCAD as impedance and frequency response are never flat."

Pa ću sutra probati taj program. Možda upali..
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la yoke » Ned lip 23, 2019 9:07 am

A kako si dobio vremensko kasnjenje iz istog izvora
Nekako mi to neidje
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 11:25 am

Pa nije iz istog izvora.. Dva su izvora - woofer i tweeter. Gleda se na susretnoj frekvencij, kad oba izvora sviraju istu frekvenciju podjednakom razinom SPL-a da to bude s što manjim vremenskim pomakom među dvama izvorima, ne? To je time alignment..

Mogao sam učitati samo demo verziju tog LspCAD-a. Ali, vidim da je to isto što i XSim. Evo što je Troels radio:

illuminator model.jpg


S tim vrijednostima all-pass filtera je "pomaknuo" tweeter sa +60 deg na -41 deg (na 2000 Hz). Doduše, to sam simulirao na radnim otporima jer nemam file-ove tih drivera, a on ih nije voljan poslati. A i piše da se tako to projektira - za Re drivera (Soundeasy). Pitanje je koliko bi bio pomak na realnim impedancijama tih drivera... ali ja mislim da bi signal na tweeteru trebao ići u minus više nego je signal na wooferu u minusu, tako da tweeter tada "kasni" onoliko koliko fizički prednjači. To je logika.. Međutim, membrane izgleda nisu baš "u timingu" s naponima signala na diverima, i to komplicira projektiranje.

No, on je išao kompenzirati 35 mm fizičkog ofseta (http://www.troelsgravesen.dk/Illuminato ... #Crossover" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank) .
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: kiko; Ned lip 23, 2019 2:45 pm; ukupno mijenjano 3 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la yoke » Ned lip 23, 2019 11:54 am

Jedan izvor, dva drajvera
Vrijeme kad pocnu "svirati" je isto
Ali imaju fazni pomak koji je "unjela" skretnica...

Faza i vrijeme nisu isto
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Ned lip 23, 2019 11:57 am

yoke napisao:Jedan izvor, dva drajvera
Vrijeme kad pocnu "svirati" je isto


Ne, ne - to su dva izvora, a vrijeme kad počnu svirati NIJE isto. Jer, pored fizičkog ofseta, i postojanje el. faznog pomaka također određuje koliko će jedan od njih kasniti u vremenu .
Zadnja izmjena: kiko; Ned lip 23, 2019 2:47 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju