Skretnice - opcenita pitanja

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la yoke » Pon lip 10, 2019 9:35 pm

Vremensko poravnavanje je moguce fizickim ofsetom
Ili kroz skretnicu
Ovisno sto ti draze za vidjeti

Meni to dosta jednostavno zvuci
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pon lip 10, 2019 10:01 pm

Čitam sad o tome. Može biti dvojbeno da li se više dobiva ili gubi primjenom all-pass filtera, koliko sam skužio.

Meni je draže vidjeti klasičnu kutiju. A koliko na tržištu ima takvih klasičnih kutija sa all-pass poravnanjem ? Mislim jako malo. Ako proizvođač nije specijalno naglasio da je to tako riješio, onda je zacijelo ostalo nerješeno. Znači: 90% slučajeva. :lol:

Ali je ona moja začkoljica ostala isto nerješena... :? Nitko takve detalje ne kuži do srži. Kontaju da ih pitam nešto u svezi time alignementa pa me upućuju na članke gdje odgovora nema. Nitko da kaže: "Braco, to ti je ovako ili onako, zato i zato." E, jbg. I sad ja još uvijek nisam siguran unosi li moja skretnica 32 us vremenskog pomaka a koje se suprotstavljaju 61 us fizičkog ofseta ili ne.
Zadnja izmjena: kiko; Uto lip 11, 2019 12:34 am; ukupno mijenjano 4 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la yoke » Pon lip 10, 2019 10:18 pm

Ili si se ti malo pogubio :lol:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pon lip 10, 2019 10:22 pm

Nisam se ja pogubio, ali priznajem da ne znam elektrotehniku ko Tesla.. :lol:

Eto, nije mi fizikalno do kraja jasno kako W&T driveri mogu akustički biti uvijek u fazi (ili protufazi) kad kroz njih teku struje s nekim pomacima koji su još k tomu i frekventno ovisni..

Jer, kad gledaš ovako: i taj all-pass pasivni filter se isto sastoji od RLC-a. Pa na koji način će on to točno vremenski "odgoditi" signal ? Ajde..
Mora biti da i on unosi određeni fazni pomak među signalima i to je onda ekvivalentno nekom vremenskom periodu - periodu kašnjenja kojeg se potom oduzima od fizičkog ofseta i to je to.

Evo, pogledaj:

I tw 2.jpg


Ja sam u to polje gdje tablica računa pomak struje kroz tweeter pješke unio kut od -1 radijana (umjesto -1,362 rad) i to je promijenilo stvari tako da woofer kasni samo 1,66 us (iliti 0,574 mm) Kako malo..! To je na 2126 Hz.

A bilo je ovako:

I tw 1.jpg


Tada je woofer kasnio 28,77 us (iliti 0,99 cm). Isto na 2126 Hz.

Znači, trebao bih proračunati all-pass filter koji bi na toj frekcenciji unosio baš takav fazni pomak. Samo ajde nađi formule.. :roll:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: kiko; Uto lip 11, 2019 12:35 am; ukupno mijenjano 6 put/a.
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la Bepone » Pon lip 10, 2019 11:03 pm

jesi vidio? sad si dosao do biti svega! moras nabavit fullrange zvucnik!! :lol:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la Bepone » Pon lip 10, 2019 11:10 pm

eko mladic, ako vec imas toliko slobodnog vremena potrosi to stvarno kako treba, jos je i na nasem ne trebas se gubit po internetima i dosadjivat svakakvim ljudima :lol: :lol:
libret.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la Bepone » Pon lip 10, 2019 11:13 pm

nevezano, i za pohvalit knjigu,
odmah se moze prebit rasprava o kablovinju, gdje covjek dokazuje da ima razlike medju zv kablovima!! super baren ne treban sam pokusavat dokazat :lol: :lol:
kavi.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pon lip 10, 2019 11:15 pm

Ja sam tu knjigu kupio još prije petnaestak godina. A onda sam je poklonio Notax-u
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la Bepone » Pon lip 10, 2019 11:17 pm

par inserata
zak.jpg
zak1.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Skretnice - opcenita pitanja

PostPostao/la kiko » Pon lip 10, 2019 11:19 pm

Sjećam se točno - u knjizi piše o usviravanju kablova. Bilan pita: "Što se tu ima usviravati??" :lol:
Tko radi - taj griješi!
kiko
 
Postovi: 243
Pridružen: Sub svi 18, 2019 9:37 am
Lokacija: Osijek, Croatia

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost