DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la tubeman » Sri stu 30, 2022 11:56 pm

Zanimljivo :)

Ovi moji zvučnici niti prije (osim slavne skretnice, forme, djelomičnog odabira drivera i ideje) nisu imali nikakvih doticaja s SBI u SAM-u.
U svakom slučaju ti projekti su bili rlo zanimljivi i u to doba, usuđujem se reći, zlata vrijedni i poticajni.
Nacrt kutije sam dobio od kolege koji ga je dobio direktno od Dynaudia.
U to doba se to još moglo, ali vrlo brzo se kit varijante više nisu mogle nabaviti.
Zanimljiv mi je ovaj link jer se tu nalazi MSP 400 koji je po zvučnicima i dimenzijama gotovo isti kao ovaj moj.
Dimenzijama i volumenom je malo manji jer sam svoje kutije značajno "podebljao" s još jednim slojem iverice i nekakvim debeloslojnim "antirezonantnim " ljepilom koje je došlo odnekud "Izvana" tako da je debljina stranica negdje oko 35 mm pa su zbog toga kutije i puno teže ali i potpuno "mrtve". Bolje je odrađena i unutrašnjost koja je "požbukana" tako da su se dobile dvije povezane okruglaste komore. E, sad, može se samo zamisliti kako je to bilo raditi samo s Iskrinim klip-klapom, dvije turpije, čekičem šrafcigerom i velikim šakarama :) Da dobavljivost matarijala ne spominjem :)
Velika glupost je bio onaj predloženi kobit ili nešto takvo što je požderalo i upropastilo nježne centratore na 30W54 zvučnicima tako da su se morali mijenjati nakon dvije godine s tim da s se kutije sušile prazne skoro cijelu godinu jer sam ih radio neposredno prije nego je "domovina zvala da se pokaže koliko ju volimo" :) :)
Kod MSP400 vidim da sam imao posve iste konektore :) a i varioventi su isti. Različiti su samo srednjotonci koji su na MSP D53 a ja imam D54. Osim toga MSP je okrenut naopako dok sam ja slijedio ideju iz SAM-a jer je to onda ( a i danas) dobro izgledalo.
Skretnica je u MSP sigurno bila ispravna :). U ovom trenutku je moja sigurno bitno bolja. Naime DYNAUDIO se nije puno opterećivao sa skretnicama i koristio je uglavnom 6 dB po oktavi što je u sprezi s izdržljivim driverima postizalo veću osjetljivost.
Slikao sam nekolicinu njihovih skretnica, i to iz vrlo cijenjenih zvučnika, ali se ne usuđujem postaviti ih jer će možda neki pasti u nesvjest kad vide kako i od čega su napravljene :)
:) Po meni - genijalno.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la phobon » Čet pro 01, 2022 7:04 pm

Kako kaže Fantocci, u to vrijeme smo slinili nad tim samogradnjama iz SAM-a.
Moj stari je kupovao SAM od prvog broja, imao ih je sve i ljubomorno ih čuvao.
Kasnije sam mu ja znao odrapati one stranice na kojima je bilo nešto o elektronici.
Ne sjećam se više točno, ali mislim da je kasnije rubrika elektronika bila u onom plavom dijelu
u sredini časopisa, pa kad bi ja to odrapio, on ne bi ni skužio.
Na kraju je sve to završilo na smeću,
ali ostali su mi neki od tih "izdrapanaca" slučajno sačuvani među knjigama.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la Fantocci » Pet pro 02, 2022 9:53 am

Evo famoznih 6dB Dynaudio skretnica, preuzetih iz Radio RIM kataloga, 1983. Kod prve na bas 22W75 čak nisu stavili ništa nego se oslanjaju na njegov prirodni pad. Očito da nema nekih izobličenja u vidu loma membrane na višim frekvencijama, što znači da se radi o odličnom driveru.
Upozoravaju i to da se koriste kvalitetni folijski kondenzatori a ne elektroliti te špule sa debelom žicom.
Dynaudio skretnica1.jpg


Dynaudio skretnica2-3.jpg


Dynaudio skretnica4-5.jpg


Radio RIM 1983.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la Fantocci » Pet pro 02, 2022 10:32 am

Imam i PDF katalog tih starih drivera sa tvorničkim mjerenjima, TS parametrima i sve što ide uz to.
Ima nekih 60 stranica i 13MB pa ga ne mogu okačiti tu. Ako nekome treba, nek se javi pa mu šaljem na mejl.
Za uzorak od D21:
D21-01.jpg


D21-02.jpg


D21-03.jpg


D21-04.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la Fantocci » Pet pro 02, 2022 11:07 am

Možda bude i to nekome zanimljivo: publikacija 100 godina danskih zvučnika (razne firme)

https://issuu.com/danishsound/docs/loud ... sary_hig/1
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la daluka » Pet pro 02, 2022 12:09 pm

Fantocci napisao:Imam i PDF katalog tih starih drivera sa tvorničkim mjerenjima, TS parametrima i sve što ide uz to.
Ima nekih 60 stranica i 13MB pa ga ne mogu okačiti tu.


Dynaudio Esotar 2 Series User manual
daluka
 
Postovi: 154
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la Fantocci » Pet pro 02, 2022 12:12 pm

E, da, to je to.

A i stari SAMovi se mogu naći, na primjer ovaj sa SBI-2 Selektor:
https://kupdf.net/download/sam-svoj-maj ... 095f5d_pdf
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la Bepone » Pet pro 02, 2022 12:38 pm

interesantno sa tim grafovima, sve je objasnjeno! dok se danas uveliko krade i laze.. ima danas ljudi (i kod nas) koji se bave zvucnickim kutijama i prodavaju za neke puste stotine tisuca necega a stave na graf osjetljivosti -150dB do +150dB skalu :lol: :lol: :lol: ispada ravno ko puska! vrh zvucnik"!
to je i mark audio radio za svoje drivere pa su izgledali pred 10 godina bolji nego ca ustvari jesu, to se zadnje vrijeme promijenilo od kad su japanci i kinezi preuzeli firmu, pa su vec grafovi realniji
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la Fantocci » Pet pro 02, 2022 2:24 pm

Znaju neki obmanjivat i kod waterfall grafova, na primjer.
Tamo samo povisiš spodnji nivo prikaza i time elegantno odrežeš sve zvonjave i istitravanja i zvučnik izgleda čist kao suza.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: DVA DOSADNA DYNAUDIO "PROJEKTA"

PostPostao/la davorin » Pet pro 02, 2022 3:52 pm

SBI-2 je bila odlična kutija, a napravio sam ih 8 komada i to po 4 za potrebe 2 disko-kluba za koje sam radio opremu za ozvučavanje. Izmjena je bila samo u srednjetoncu gdje sam koristio umjesto Dynaudio D-54 koristio RCF srednjetonce (trenutno se ne mogu sjetiti točno koji model je bio u pitanju!? :lol: ), ali cijela skretnica je ostala bez izmjena (ili uz minimalne modifikacije?).
Svaku kutiju je pogonilo pojačalo sa 6 komada EL34 u protufaznom spoju i ~160-180W izlazne snage.
U to vrijeme su se kompleti zvučnika mogli naručiti direktno iz Danske što se uglavnom isplatilo (unatoč poštarini i carini!) jer je odlazak u Munchen i kupnja u dućanima na kraju koštala više! Zvučnici u Njemačkim dućanima su bili slične cijene kao i pri naručivanju iz tvornice, ali bi put u Njemačku i troškovi uz to bili veći od poštarine. Carinu na zvučnike bi ponekad izbjegli sa direktnom kupnjom u Munchenu, ali bi se odlaskom nakupovalo različitih drugih djelova tako da bi ukupni trošak uvijek bio veći.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6953
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju