Eminence Beta 8a + Monacor DT300 WG

Eminence Beta 8a + Monacor DT300 WG

PostPostao/la joe dalton » Ned srp 07, 2013 12:27 am

Konačno su došli na red i zvučnici.
Već duže se spremam složiti nešto s ovom kombinacijom drajvera.
http://www.eminence.com/pdf/Beta_8A.pdf
http://www.monacor.de/en/products/speaker-technology/hifi-tweeters/dt-300/
Visokotonac modificiran prema:
http://www.troelsgravesen.dk/C17_II.htm#Tweeter%20mods:

Cilj je zvučnik koji bi bio lagan za pogon cijevnim pojačalom, za popuniti sobu od cca. 18 m2.
Ideja je bas refleks kutija, oko 32 l, tjunirana na 56 Hz.
Unutrašnje dimenzije 193x248x669 mm, BR otvor promjera 100 mm, dužine 165 mm.
Skretnica 1. reda. Na midbasu 1,5 mH, na visokom 2,7 uF.
U paraleli s drajverima serija 18 ohm + 0,22 mH + 15 uF za peglanje pika impedancije na reznoj frekvenciji.
Obzirom da nemam simulator evo kako to otprilike izgleda grafički.
Beta8a+DT300WG_graf_edit.jpg


Ideje, prijedlozi, pitanja prije nego krenem praviti probnu kutiju?
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Eminence Beta 8a + Monacor DT300 WG

PostPostao/la tom_hifi » Ned srp 07, 2013 10:15 am

Samo malo, oba drivera su nominalno 8ohm. Skretnica prvog reda (6db/oktava). Na midbassu 1.5mH, a na visokotoncu 2.7uF. Tu ti se nešto ne poklapa.

Na kojoj frekvenciji si imao namjeru raditi rez?

Edit:

baš nešto sitno vidim na papiru da ćeš rezati na 1kHz, odnosno na 6kHz ... čemu to? A dvosistemska kutija ... Ili sam još pospan ili ne znam :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5315
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Eminence Beta 8a + Monacor DT300 WG

PostPostao/la joe dalton » Ned srp 07, 2013 10:39 pm

tom_hifi napisao:Samo malo, oba drivera su nominalno 8ohm. Skretnica prvog reda (6db/oktava). Na midbassu 1.5mH, a na visokotoncu 2.7uF. Tu ti se nešto ne poklapa.

Na kojoj frekvenciji si imao namjeru raditi rez?

Edit:

baš nešto sitno vidim na papiru da ćeš rezati na 1kHz, odnosno na 6kHz ... čemu to? A dvosistemska kutija ... Ili sam još pospan ili ne znam :mrgreen:

Dobro si primjetio.
Treba gledati kako se kreću krivulje osjetljivosti pojedinih drajvera.
Midbas na 1 kHz ima oko 94 dB. Na 2 kHz bez skretnice ima oko 96 dB. Sa skretnicom bi trebao biti oko 90 dB na 2 kHz.
Visokotonac ima na 6 kHz oko 94 dB, a na 3 khz oko 97 dB. Sa skretnicom bi to trebalo dati oko 91 dB na 3 kHz.
Rez će biti oko 2,2 kHz i tu bi i jedan i drugi trebali imati oko 87 dB. To je neka moja procjena iz krivulja kojima raspolažem.
Kad složim probne kutije premjerit ću i korigirati skretnicu po potrebi.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Eminence Beta 8a + Monacor DT300 WG

PostPostao/la tom_hifi » Pon srp 08, 2013 12:23 am

Sve ok, no, rezna frekvencija je rezna frekvencija. U 2-way sistemu može biti samo jedna rezna frekvencija. Prema onome što si napisao u prvom postu imao bi dvije rezne frekvencije i notch filter na reznoj frekvenciji. Kojoj? :mrgreen:

Za rez na 2.2kHz trebaš zavojnicu 0.58mH na midbassu odnosno 9uF kondić na tweeteru. Obavezno moraš dodati Zobel na midbass te nakon mjerenja atenuaciju visokotonca (L-Pad) ukoliko će trebati. Dodatno se stavlja notch filter i ine stvari (ukoliko su potrebne).
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5315
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Eminence Beta 8a + Monacor DT300 WG

PostPostao/la joe dalton » Pon srp 08, 2013 12:32 am

tom_hifi napisao:Sve ok, no, rezna frekvencija je rezna frekvencija. U 2-way sistemu može biti samo jedna rezna frekvencija.

Zašto?
Edit: vidi malo kako je složena skretnica na onom trećem linku koji sam postao u prvom postu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Eminence Beta 8a + Monacor DT300 WG

PostPostao/la the_bebe » Pon srp 08, 2013 8:35 am

tom_hifi napisao:Sve ok, no, rezna frekvencija je rezna frekvencija. U 2-way sistemu može biti samo jedna rezna frekvencija.


Zašto???
Vidim da si totalno neupućen u tematiku...
Avatar korisnika
the_bebe
 
Postovi: 283
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:10 pm
Lokacija: Rijeka,Sušak

Re: Eminence Beta 8a + Monacor DT300 WG

PostPostao/la Edison » Pon srp 08, 2013 8:43 am

Tome, ako oba drivera rezes na istoj frekvenciji, ima da dobijes gadno uzdignuce na podrucju reza. Rez nije "okomit" kao kad nozem rezes kruh...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5691
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Eminence Beta 8a + Monacor DT300 WG

PostPostao/la tom_hifi » Pon srp 08, 2013 9:09 am

Po mojem mišljenju, potpuno krivi pristup.

Treba 'speglati' midbass i onda rezati na istoj frekvenciji. DT-300 (bez waveguida) je poprilično linearan i način na koji je skretnica napravljena, po meni, opet nema nikakvog smisla. S waveguidom je puno radio Troels Gravesen pa iskopiraj skretnicu za visokotonac od njega.

Bebe, ajd napiši pokoju ako misliš da sam neupućen totalno. Lijepo mi onda objasni. Gle, može se napraviti bilo kako, pitanje je koliko od toga je ispravno.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5315
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Eminence Beta 8a + Monacor DT300 WG

PostPostao/la joe dalton » Pon srp 08, 2013 9:24 am

tom_hifi napisao:Po mojem mišljenju, potpuno krivi pristup.

Treba 'speglati' midbass i onda rezati na istoj frekvenciji. DT-300 (bez waveguida) je poprilično linearan i način na koji je skretnica napravljena, po meni, opet nema nikakvog smisla. S waveguidom je puno radio Troels Gravesen pa iskopiraj skretnicu za visokotonac od njega.

Da si pogledao link koji sam postao vidio bi da sam otprilike to i napravio. Koristim wg.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Eminence Beta 8a + Monacor DT300 WG

PostPostao/la tom_hifi » Pon srp 08, 2013 9:36 am

Taj link Troelsa mi je promaknuo. :whistle:

Da nebi bilo zabune, meni je svejedno kako to napraviš, ali ako već mogu nekako pomoći, zašto ne. :)

Edit:

napravi to tako kak si i planirao, pa nek se driveri 'razrade' jedno stotinjak i više sati, pa onda napravi mjerenja. Nakon toga ćeš puno više znati, ovako samo tapkamo po mraku. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5315
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Sljedeće

Vrati se na: Zvučnici

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju