Pomoć oko centralnog grijanja

Pomoć oko centralnog grijanja

PostPostao/la phobon » Uto pro 06, 2022 3:45 pm

Ima li netko na forumu da se kuži u ove stvari oko centralnog grijanja i upravljanja kotlovima?
Imam sustav dogrijavanja tople sanitarne vode preko solarnih kolektora, poprilično je star, ali i dalje funkcionira odlično.
Problem mi se desio nakon potresa i uklanjanja dimnjaka, pao je komad cigle na ovaj osjetnik koji je uboden na glavni izlaz
tople vode iz peći od centralnog grijanja (za radijatore) .
Uglavnom, sustav bojlera tople vode ima sunčeve kolektore, a u kombinaciji sa grijanjem u vrijeme sezone loženja
dogrijava toplu vodu u bojleru koristeći vruću vodu koja ide kroz radijatore.
Kad skuži da je voda koja ide za radijatore vruća, uključi pumpu i uzme tu istu vodu da prođe kroz njegovu spiralu.
Ovaj osjetnik služi da utvrdi da li je voda na izlazu iz peći centralnog toplija od vode koja se nalazi u bojleru.
Kad se peć po noći zagasi, on treba prekinut rad pumpe.
Sad kako je razbijen, pumpa radi cijelo vrijeme i do jutra mi ohladi vodu u bojleru, jer kad se vatra ugasi i peć ohladi,
voda cirkulira povratno u peć i svoju toplinu vrati i izbaci kroz dimnjak.
Osjetnik je firme Seltron, gledao sam na internetu ali ne mogu pronaći ništa takvo, jer ovo je staro cca 20 godina.
Seltron ima dosta takvih proizvoda, ali koga pitati s čime bi se ovo moglo zamijeniti?
Pitao sam ovdje kod nas u Ferotermu, ali neznaju gdje bi se to moglo pronaći.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Pomoć oko centralnog grijanja

PostPostao/la grunf » Uto pro 06, 2022 6:36 pm

phobon napisao:Ima li netko na forumu da se kuži u ove stvari oko centralnog grijanja i upravljanja kotlovima?
Imam sustav dogrijavanja tople sanitarne vode preko solarnih kolektora, poprilično je star, ali i dalje funkcionira odlično.
Problem mi se desio nakon potresa i uklanjanja dimnjaka, pao je komad cigle na ovaj osjetnik koji je uboden na glavni izlaz
tople vode iz peći od centralnog grijanja (za radijatore) .
Uglavnom, sustav bojlera tople vode ima sunčeve kolektore, a u kombinaciji sa grijanjem u vrijeme sezone loženja
dogrijava toplu vodu u bojleru koristeći vruću vodu koja ide kroz radijatore.
Kad skuži da je voda koja ide za radijatore vruća, uključi pumpu i uzme tu istu vodu da prođe kroz njegovu spiralu.
Ovaj osjetnik služi da utvrdi da li je voda na izlazu iz peći centralnog toplija od vode koja se nalazi u bojleru.
Kad se peć po noći zagasi, on treba prekinut rad pumpe.
Sad kako je razbijen, pumpa radi cijelo vrijeme i do jutra mi ohladi vodu u bojleru, jer kad se vatra ugasi i peć ohladi,
voda cirkulira povratno u peć i svoju toplinu vrati i izbaci kroz dimnjak.
Osjetnik je firme Seltron, gledao sam na internetu ali ne mogu pronaći ništa takvo, jer ovo je staro cca 20 godina.
Seltron ima dosta takvih proizvoda, ali koga pitati s čime bi se ovo moglo zamijeniti?
Pitao sam ovdje kod nas u Ferotermu, ali neznaju gdje bi se to moglo pronaći.


treba bi ti odgovarati osjetnik od Vaillanta ali bi morao izmjeriti otpor tog ili nekog drugog koji ti je ostao zdrav ,na solaru je mislim isti pa možeš izmjeriti tog na samoj Seltron-automatici , nedavno sam minja jednog i radi sa Vaillantovim osjetnikom ali da me ubiješ ne znam koliki je otpor bia (ima dvi vrste )
ovaj šta ti je crka je vjerovatno uronjen u vodu pa ćeš morati staviti čahuru sa određenim colnim navojem i u njega novu sondu
ako zapneš slobodno se javi na pm
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Pomoć oko centralnog grijanja

PostPostao/la andrejp » Uto pro 06, 2022 6:58 pm

To bi moglo biti: VF2/Pt od Seltrona.
Potopni temperaturni senzor koristi se za mjerenje temperature u cjevovodima, grijačima vode i rezervoarima za skladištenje topline.
andrejp
 
Postovi: 42
Pridružen: Čet lip 16, 2022 11:36 am

Re: Pomoć oko centralnog grijanja

PostPostao/la phobon » Sri pro 07, 2022 9:41 am

@grunf
Da, na solaru ima isti takav samo je visoko na krovu i ne mogu do njega.
Ali on radi jer sustav radi - uključuje i isključuje ovisno da li ima sunca i zračenja.
Posljednjih godina primjećujem da uključuje i u zimskim mjesecima i kad nema sunca,
ali dovoljno je da na njemu nema snijega on grije vodu.
Problem je što ne mogu skužit koje žice su njegove.
Grunf, o kojem nivou otpora se ovdje radi, ako ga izmjerim dolje na automatici ima li veze i otpor vodova do njega?
Da, ovaj razbijeni ide direktno u cijev, navaren je navoj i samo se zašarafi unutra, nije bilo nikakve čahure.
Sad kad sam ga izvadio, tu sam zašarafio čep.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Pomoć oko centralnog grijanja

PostPostao/la phobon » Sri pro 07, 2022 9:45 am

andrejp napisao:To bi moglo biti: VF2/Pt od Seltrona.
Potopni temperaturni senzor koristi se za mjerenje temperature u cjevovodima, grijačima vode i rezervoarima za skladištenje topline.


Izgleda gotovo isto, na mom je oznaka KT2.
Nisam nigdje našao specifikacije da bih mogao usporediti.
Seltron izgleda nema nikavo zastupništvo u Hrvatskoj.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Pomoć oko centralnog grijanja

PostPostao/la andrejp » Sri pro 07, 2022 10:10 am

andrejp
 
Postovi: 42
Pridružen: Čet lip 16, 2022 11:36 am

Re: Pomoć oko centralnog grijanja

PostPostao/la grunf » Sri pro 07, 2022 10:31 pm

phobon napisao:@grunf
Da, na solaru ima isti takav samo je visoko na krovu i ne mogu do njega.
Ali on radi jer sustav radi - uključuje i isključuje ovisno da li ima sunca i zračenja.
Posljednjih godina primjećujem da uključuje i u zimskim mjesecima i kad nema sunca,
ali dovoljno je da na njemu nema snijega on grije vodu.
Problem je što ne mogu skužit koje žice su njegove.
Grunf, o kojem nivou otpora se ovdje radi, ako ga izmjerim dolje na automatici ima li veze i otpor vodova do njega?
Da, ovaj razbijeni ide direktno u cijev, navaren je navoj i samo se zašarafi unutra, nije bilo nikakve čahure.
Sad kad sam ga izvadio, tu sam zašarafio čep.


za automatiku solara su dovoljne dvije sonde, jedna solar druga spremnik a ti imas još jednu koja prati dodatni izvor energije kad nema sunca šta je u tvom slučaju kotao , sve tri sonde bi trebale imati isti otpor , otpor tih sondi zavisno o proizvođaču može biti od 5k do 100k ,najčešće 5,10ili 12K i dužina žice ne kvari otpor samo moraš odspojiti sondu sa elektronike jer ona zna koji put kvariti mjerenje, na elektronici su obično označene T1,T2,..

riješenje bez čahure nije dobro jer onemogućava lako skidanje sonde, kontrolu i zamjenu tako da je bolje imati čahuru šta je danas standard kod svih ozbiljnih proizviođača te sve sonde na tržištu odgovaraju tim čahurama
ja ti imam tih čahura i nešto sondi i mogu ti poslati samo moram znati otpor sonde
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Pomoć oko centralnog grijanja

PostPostao/la phobon » Čet pro 08, 2022 10:03 am

grunf hvala ti za te informacije.
Za početak otvorit ću automatiku da vidim ima li tih oznaka na ploči, pa da izmjerim otpor.
Inače seltron nema zastupnika u Hrvatskoj, dosta tih firmi prodaje njihove proizvode
ali izgleda da nemaš koga baš previše pitati.
Pitao sam u ferotermu, prvi nije imao pojma o čemu pričam, dok nije došao
drugi trgovac i kaže - znam o čemu pričaš, to nećeš kod nas pronaći.
Ne kužim gdje se snabdjevaju majstori koji to servisiraju.
Napisao sam mail zastupništvu seltrona u Sloveniji, i odgovorili su mi da taj dio više nema
na zalihi, ali da ga zamijenim sa TF/5.
Očito ću morati staviti i čahuru, samo to sve skupa ne može bez ispuštanja vode iz sustava,
tako da ću pričekati neko povoljnije vrijeme.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Pomoć oko centralnog grijanja

PostPostao/la grunf » Pet pro 09, 2022 8:19 pm

phobon napisao:grunf hvala ti za te informacije.
Za početak otvorit ću automatiku da vidim ima li tih oznaka na ploči, pa da izmjerim otpor.
Inače seltron nema zastupnika u Hrvatskoj, dosta tih firmi prodaje njihove proizvode
ali izgleda da nemaš koga baš previše pitati.
Pitao sam u ferotermu, prvi nije imao pojma o čemu pričam, dok nije došao
drugi trgovac i kaže - znam o čemu pričaš, to nećeš kod nas pronaći.
Ne kužim gdje se snabdjevaju majstori koji to servisiraju.
Napisao sam mail zastupništvu seltrona u Sloveniji, i odgovorili su mi da taj dio više nema
na zalihi, ali da ga zamijenim sa TF/5.
Očito ću morati staviti i čahuru, samo to sve skupa ne može bez ispuštanja vode iz sustava,
tako da ću pričekati neko povoljnije vrijeme.


ako ti je ta orginalna sonda bila u cijevi mogu ti nabaviti čahuru koja naliježe na cijev i u nju ide sonda tako da ne moraš ispuštati vodu iz sustava , montira se za minutu ;)
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Pomoć oko centralnog grijanja

PostPostao/la phobon » Sub pro 10, 2022 7:38 pm

Hvala grunf, javit ću ti ako bude potrebno.
Čekam još odgovor iz slovenskog predstavništva seltrona,
pa ću vidjet.
pozdrav
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak


Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 14 gostiju