Što je sa DAB radiom kod nas?

Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la phobon » Pet svi 06, 2022 9:09 am

Malo sam gledao po internetu o tome, i nije mi jasno što se dogodilo sa ovih 16 radiostanica
koje su učestvovale u probnom emitiranju.
Članak je dosta star, kad se ukuca u tražilici koje su DAB radiostanice kod nas
ispada samo HR1 i HR2.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la phobon » Pet svi 06, 2022 9:12 am

Ovo je iz veljače ove godine, čini se da je ipak samo jedna koncesija dodijeljena,
ima nekih tekstova o tome da su sve radiostanice odustale
jer je koncesija iznosila i preko 40Kilo-kuna, i da je
to neisplativo.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la phobon » Pet svi 06, 2022 9:22 am

Ono što ne kužim baš do kraja, gdje su se oni ugradili na klasičnom signalu?
Ispada po tekstovima da su sa digitalijom bočno,
i da prijemnik kad nema dovoljnu jačinu DAb signala automatski prebacuje na analogno.
Ima tekstova po američkim forumima da se na svim starim prijemnicima
dosta čuje šum, i da bez obzira na to što je signal 20dB ispod razine analognog nosioca,
da ima interferenciju na analogiji.
Navodno je američki fcc prvo odobrenje kod uvođenja definirao sa -20dB od analogne razine,
ali su to kasnije smanjivali na -14 pa i na -10.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la Schultz » Pon svi 09, 2022 8:38 pm

Ja imam radio sa DABom i to je prevara...

Eto...
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la Fantocci » Pon svi 09, 2022 10:47 pm

Problem je u tome, da vlasnici (direktori) radia sada mogu odlučivati kojim bandwidthom če odašiljati. To je za njih postao kompomis između kvalitete i troškova.
I oni se (kao dobri ekonomisti a loši audiofili) večinom odučuju za uski pojas i nizke račune odašiljanja.
U stilu "ma glavno da se nas čuje, koga još zanima kvalitet".
Toga u vrijeme FM nije bilo.

Najveći plus DABa je u puno boljoj pokrivenosti signala. Može se primati i tamo gdje se FM gubi.

P.S.:
Evo recimo spisak postaja sa bitratom u Sloveniji:
https://digitalniradio.si/programi/
A sad ti slušaj recimo radio BOB (koji inače ima dobru muziku i duhovitog voditelja pa bi ih rado slušao) na 24kbps.... bljak i još jednom bljak. I ništa, izbrisao sam ih iz memorije. To sam im i rekao, pa mi je tehnik objasnio u čemu je stvar: štednja i odluke, koje dolaze iz vrha.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la phobon » Sri svi 11, 2022 8:43 am

Schultz
koje odašiljače hvataš a da imaju taj signal?
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la phobon » Sri svi 11, 2022 12:48 pm

Fantocci napisao:Najveći plus DABa je u puno boljoj pokrivenosti signala. Može se primati i tamo gdje se FM gubi.



Ovaj dio me baš zanima, jer prema tekstovima dobio sam dojam da je upravo suprotno.

Ono što se za sada može iščitati iz tekstova na internetu, čini se da kod nas nije bilo interesa
radio stanica za to, najviše zbog visoke koncesije koju su odredili.

Fantocci napisao:A sad ti slušaj recimo radio BOB (koji inače ima dobru muziku i duhovitog voditelja pa bi ih rado slušao) na 24kbps.... bljak


A jel ne možeš nariktati na prijemniku da ako ti ne odgovara bitrate da automatski vrati na analogno ?

'
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la Schultz » Sri svi 11, 2022 6:33 pm

phobon napisao:Schultz
koje odašiljače hvataš a da imaju taj signal?


Čuj, nemam pojma kamo si odašiljači za DAB ali imam direktni pogled na Učku i pretpostavljam da je tamo... Uglavnom, nema mi radio Rijeke i pola toga a kvaliteta je mp3 16kbs onako, od oka. Koma da sam radio uredno zapakirao nazad u kutiju....
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la grunf » Sri svi 11, 2022 8:41 pm

Schultz napisao:
phobon napisao:Schultz
koje odašiljače hvataš a da imaju taj signal?


Čuj, nemam pojma kamo si odašiljači za DAB ali imam direktni pogled na Učku i pretpostavljam da je tamo... Uglavnom, nema mi radio Rijeke i pola toga a kvaliteta je mp3 16kbs onako, od oka. Koma da sam radio uredno zapakirao nazad u kutiju....


nije ni čudo kad imamo banana državu , pola radio stanica a možda i više ime ilegalnu fonoteku i to uglavnom mp3 , koja je razlika tompsona u mp3 ili flacu ? nikakva jedan i drugi grebe po ušima :lol: :lol: :lol:
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Što je sa DAB radiom kod nas?

PostPostao/la Fantocci » Čet svi 12, 2022 10:47 am

phobon napisao:
Fantocci napisao:Najveći plus DABa je u puno boljoj pokrivenosti signala. Može se primati i tamo gdje se FM gubi.



Ovaj dio me baš zanima, jer prema tekstovima dobio sam dojam da je upravo suprotno.

Ja to govorim na osnovu vlastitog iskustva; znam da na nekim pozicijama u autu prije nije bilo FM prijema, a DAB se čuje... a i poklapa se sa teorijom. Jer DAB mislim da ima sličan sistem kao DVB-T, koji može digitalno zbrajati signale iz različitih smjerova (recimo odboj ili isti signal iz različitih odašiljača) i time povečati ukupan nivo korisnog signala. A za analogni signal to je smetnja.

Ono što se za sada može iščitati iz tekstova na internetu, čini se da kod nas nije bilo interesa radio stanica za to, najviše zbog visoke koncesije koju su odredili.

Fantocci napisao:A sad ti slušaj recimo radio BOB (koji inače ima dobru muziku i duhovitog voditelja pa bi ih rado slušao) na 24kbps.... bljak


A jel ne možeš nariktati na prijemniku da ako ti ne odgovara bitrate da automatski vrati na analogno?

Neke meni zanimljive stanica ja ne mogu primati analogno, jer su na FM isključivo lokalne (daleko od mene). A DAB se odašilja na nacionalnom nivoju i taj MUX se prima u (skoro) cijeloj zemlji. I zato si lokalne stanice mogu jako povećati broj slušatelja, ako pristupe u DAB. A to im je prioritet (posljedično više novca od reklama itd.), a ne kvaliteta zvuka, na žalost.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Sljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 9 gostiju

cron