DIY Bluetooth zvucnik (pomoc)

DIY Bluetooth zvucnik (pomoc)

PostPostao/la matej14 » Uto svi 12, 2020 6:33 pm

Pozdrav svima,

nov sam u audio stvarima tj vuce me zelja da sto vise toga naucim i napravim. Nedavno kada sam pospremao garazu vidio sam stari radio i par zvucnika. Nakon toga mi je dosla ideja da ih ne bacam nego da nesto od toga napravim. nakon kratkog razmisljanja odluka je pala na bluetooth zvucnik. Kao neki plan je iskoristit te stare zvucnike i jos par komponenti koje valjaju (npr prekidaci) kupiti bluetooth modul i spojiti sa baterijom na nacin da se stvori prijenosni bluetooth zvucnik. Pa sad moje pitanje je da li netko ima iskustva rada na tome? Da li postoji netko tko bi me uz razgovor usmjeria na kvalitetan nacin izrade tj da ne kupujem gluposti koje na kraju krajeva nece biti ni iskoristene? U nastavku pisem komponente o kojima razmisljam i koje imam.

Zvučnici Goldstar 6 Ohm (samo to pise na njima, jedan veci jedan manji),
NN zvucnici jedan 4 Ohm 3-5W drugi 8 Ohm 0,5 W
Sony/Murata 3,6V 2600mAh US18650VTC5 - 3 komada
Prethodne stavke imam i njih bi iskoristia, koja je bolja opcija?

https://www.chipoteka.hr/artikl/132076/ ... 8090229157 - da li se ovo moze iskoristiti?
https://e-radionica.com/hr/bluetooth-modul-ovc3860.html - da li bi ovo radilo sa svim zajedno?

Unaprijed hvala
matej14
 
Postovi: 2
Pridružen: Uto svi 12, 2020 6:16 pm

Re: DIY Bluetooth zvucnik (pomoc)

PostPostao/la tubeman » Uto svi 12, 2020 7:19 pm

Bilo bi dobro (nakon početne inventure) definirati za što bi se BT zvučnici koristili i što bi bio izvor zvuka.

Ono malo pojačalo je OK za početak i za prosječnu očekivanu kvalitetu zvuka.
BT receiver (modul) iz drugog linka je u stvari tek dio priče jer neće raditi bez nekog Arduina ili tako nešto.
Postoje neki slični koji su samostalni i koji bi funkcionirali ali...
Takvi i srodni prijemnici su upotrebljivi ako se kao izvor zvuka koristi mobitel, tablet ili neki drugi uređaj s BT mogućnostima (notebook).
Moguće je koristiti i kućno računalo ali onda treba nabaviti odgovarajući BT "dongle".

Ako se želi koristiti neki "normalni" izvor zvuka s analognim izlazom (pretpojačalo, tuner, CD player i sl.) postoji varijanta s odgovarajućim dvosmjernim BT uređajima (transceiver) koji se koriste tako da se na "predajnik" priključi neki analogni izvor, a na "prijemniku" pojačalo i zvučnici (ono što sad imaš).
Takvih "transceivera" ima dosta na tržištu (Ebay) i nisu skupi.
Naravno, s višestrukom "konverzijom" se ne može očekivati neka vrhunska kvaliteta zvuka ali to za početak možda i nije presudno.
Barem se ima prostora za napredak :)
Postoje i kvalitetni uređaji za tu namjenu ali njihova cijena će premašiti gabarite ovog okvira ;)
Isto tako, na tržištu se za par dolara može kupiti gotovo stereo pojačalo koje već ima BT prijemnik što bi u ovom slučaju (po meni) bilo najbolje rješenje za prijemnu stranu.
Naravno, treba voditi računa o snazi o kojoj ovisi izvor napajanja i ako se želi veća snaga tad treba i jača baterije s višim naponom što opet stvara moguće komplikacije kod načina punjenja.
Onakvo malo pojačalce bi trebalo zadovoljiti neke osnovne potrebe jer je praktički za ne povjerovati kako to za zadane uvjete i koncepciju dobro i glasno radi.
Ne troši puno i uopće se ne grije.

Ako se to tako riješi, ostaje "samo" predajni dio priče što će ovisiti o već navedenom (izvor zvuka).
Ako će se koristiti mobitel iili notebook, stvar je vrlo jednostavna i ne treba ništa drugo.
Tu se mogu za nevelik novac nabaviti i puno kvalitetniji BT "predajnici" ( kao što je mali Logitech Bluetooth Audio Adapter) koji nudi već vrlo pristojnu kvalitetu zvuka.

Eto, dosta za početak :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: DIY Bluetooth zvucnik (pomoc)

PostPostao/la matej14 » Uto svi 12, 2020 8:04 pm

Prije svega da se zahvalim na odgovoru. Nisam odavno vidio da se netko toliko raspisao na neciju pomoc. Hvala

Prijenosni bluetooth zvucnik tj kakvog ga zelim napraviti bio bi upravo taj jednostavni, odnosno spajanje preko mobitela i puštanje glazbe s istog. To bi bila glavna namjena. Znam da se i sve može izvesti sa 3,5 mm adapterom ali to nije opcija iz xy razloga. A mozda i njega ukljucim u ovu cijelu pricu tko zna.

Uglavnom zelja je napraviti nesto jako jednostavno. Prije svega potrebno je prikupiti komponente. Razmisljao sam cak da radi na jednoj bateriji pa da ubacim step up ovisno o naponu koji ce biti.
matej14
 
Postovi: 2
Pridružen: Uto svi 12, 2020 6:16 pm

Re: DIY Bluetooth zvucnik (pomoc)

PostPostao/la tom_hifi » Sri svi 13, 2020 5:20 am

Sve to što želiš napraviti se može kupiti kompletno, evo, imam jednog doma za punih 56kn :mrgreen: Ima FM prijemnik, micro SD kartica se može ubaciti, BT ima ...

Druga je stvar, ako baš želiš nešto svojeg napraviti i naučiti u tom procesu. Po meni onda su ti donekle presudni zvučnici, pa bih prije svega pokušao riješiti dio sa napajanjem, pojačalom i zvučnicima, da uopće vidiš/čuješ dali su ispravni (pronašao si ih u garaži?) i dali ćeš imati donekle zadovoljavajući zvuk iz istih. Kada taj dio riješiš, lako se dogovoriš (sam sa sobom :mrgreen: ) koje vrste ulaza želiš imati, kakvu ćeš kutiju napraviti i da ne nabrajam dalje :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: DIY Bluetooth zvucnik (pomoc)

PostPostao/la Pao Pepeo » Sri svi 13, 2020 9:14 am

isplativost se ne treba ni spominjati... :) manje sto kinez napravi mozes zaboravit...
vjerujem da nas novi clan to radi iz gusta.. i tih 100-200 kn koje ce vise potrosit ce past u zaborav cim prvi put upali zvucnik
tubeman napisao:Isto tako, na tržištu se za par dolara može kupiti gotovo stereo pojačalo koje već ima BT prijemnik što bi u ovom slučaju (po meni) bilo najbolje rješenje za prijemnu stranu.
Naravno, treba voditi računa o snazi o kojoj ovisi izvor napajanja i ako se želi veća snaga tad treba i jača baterije s višim naponom što opet stvara moguće komplikacije kod načina punjenja.


tubeman ti je sve reko.. pogledaj sto sve ima na ebay-u i ako si u dvoumici pitaj..

ja ti predlazem da lijepo otvoris novu temu pod zvucnici i tamo pitas i pises sto hoces
mozes i koju sliku stavit :whistle:
u ovoj ce ti vec za koj tjedan pisat nove stvari nevezane za tvoj zvucnik ;)
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm


Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 11 gostiju