Šta se radi...a ima veze sa....

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Bepone » Ned lis 21, 2018 3:40 pm

ja vec dugi niz godina koristim radioamater proracun 63" za PP trafoe.. malo modificiran kako sam vidio da treba u praksi za bolji bass,...f min stavim 100 hz..
p.s. bandmaster koji sam razmontirao ima oko 5, 6 kvadrata a spec je 40w.....
bitno je da trafo radi cim bolji filter na bassu tako da treba cim vise smanjivat jezgru, zato je odabrana CM74
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la davorin » Ned lis 21, 2018 6:59 pm

Bepone napisao:
...p.s. bandmaster koji sam razmontirao ima oko 5, 6 kvadrata a spec je 40w.....

"Fender Bandmaster" jeste pojačalo sa deklariranom izlaznom snagom od ~40W (barem je varijanta "AB763"), ali snaga uvelike ovisi o kriterijima koji se primjenjuju prilikom mjerenja.
Ukoliko se primjeni kriterij izobličenja od ~2% onda na F~1kHz ima i nešto više (P~45W), ali na F~80Hz nema više od 25W! Pri kontinuiranom dovođenju signala napon sa nominalnih Ua~440V(zapravo ~430-435V) padne na ~415-420V (vrlo mali elektroliti u visokom naponu!) i snaga se još više smanji. U većini slučajeva je za takav pad snage na niskim frekvencijama krivac izlazni transformator.
Rani modeli pojačala "FENDER-Bandmaster-AB763" su imali izlazni transformator "125A6A"(firma "Schumacher") koji je imao primarnu impedanciju od Raa~4kOhma (za 2x6L6GC u izlazu), a sekundarnu Rsec~4 Ohma što je i odgovaralo prilagođenju pripadajuće zvučne kutije (2 paralelno spojena zvučnika od 12" promjera od Ryv~8 Ohma). Taj izlazni trafo je imao presjek od ~10cm2 (1,25"x1,25", odnosno 3,175cm x 3,175cm što daje S~10,81cm2 bruto). Sve kasnije varijante istog pojačala su imale izlazni trafo model "125A1A" (također "Schumacher") koji je imao presjek od S1~6,45cm2 (1"x1" odnosno 2,54x2,54cm).
Manji izlazni trafo je primarno korišten kod pojačala "FENDER-Deluxe" gdje je primarna impedancija bila Raaˇ8kOhma (za 2x6V6GT u izlazu), a sekundarna Rsec~8 Ohma (za 1 zvučnik od 12"-8 Ohma). Manji trafo je bio nominalno predviđen za snagu od P~22-25W, ali objektivno gledano je i za tu namjenu imao premali presjek jezgre (prije za P~10-15W!).
Korištenjem 2 paralelno spojena zvučnika od 8 Ohma što je davalo rezultirajućih 4 Ohma, reflektirana primarna impedancija je bila Raa~4kOhma što je i odgovaralo elektronkama 6L6GC iz "FENDER-Bandmaster"-a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Bepone » Ned lis 21, 2018 7:46 pm

pa da, sve jasno , iman dva bandmastera i imaju odlican saund, bass cut je odlican tako da i neck na LP radi super! to je cilj", na 80 hz i ne treba bit puna snaga,

sva ostala pojacala , ukljucujuci marsal, imaju premutan saund i previse bassa pogotovo na necku... izgubila se malo inzinjerija, pogotovo marsal nije poznat po nikakovoj, jos od onda kad je krenuo, stavljati Hifi trafoe na prva pojacala iz RS kataloga....
delan ono sta je radio i fender, izlazni trafo mora bit filter za bass, to je najbitnije, i najteze napravit da zadovoljava, trenutno ova mala na prvu je super, bass je odlican, tvrd, ne rasplinut
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la davorin » Ned lis 21, 2018 9:12 pm

Problem (pre)jakog basa se bolje rješava sa smanjenjem broja zavoja, a ne smanjenjem presjeka jezgre. Izobličenja zbog saturacije jezgre zbog (pre)malog presjeka jezgre su tonski puno ružnija od frekventne korekcije napravljene sa ciljanim i izračunatim smanjenjem primarnog induktiviteta u funkciji "high-pass" filtera. Magnetna izobličenja nisu u potpunosti predvidiva i matematički objašnjiva, a imaju i exponencijalnu karakteristiku (loših osobina! :mrgreen: ) pri preopterećenjima.
Manji broj zavoja na nešto većoj jezgri osigurava i manje gubitke (manji Ohmski otpor), a osigurava izlazne elektronke od ubrzanog starenja uzrokovanog povremenim "anodnim kratkim spojem" zbog saturacije željeza.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Bepone » Ned lis 21, 2018 10:38 pm

ja sam dosao do suprotnog zakljucka... znaci previse bassa mi se javljalo sa premalim brojem zavoja..i to na velikom broju uzoraka i raznim limovima...uvijek kad sam isao sa malim brojem zavoja i normalnom jezgrom bass je mutan i predominirajuci (sto sam dugo cesao glavu, ali shvatio radi se o izoblicenjima na trafu, i stvaranjem prvog, drugog treceg harmonika, gdje se pojacava ukupan dojam bassa)..
tako da sam sada na povecanom broju zavoja od proracuna , i manjom jezgrom, i rezultati su jako dobri, bass je manji i na tiho i na glasno! cvrst, lepi utegnut... sta se na prvu nebi reklo, ali se radi o izoblicenjima koje stvara mali induktivitet primara i njihovim harmonicima .. negdje sam sad na cca 20H na ovoj CM74 jezgri, 5k6 primar!
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la davorin » Ned lis 21, 2018 11:03 pm

Namotao sam do sada nekoliko stotina (možda i više za ovih proteklih ~50 godina bavljenja pojačalima!?) izlaznih transformatora za različita gitarska pojačala pa sve što sam naveo nije puko teoretiziranje već stvarni zaključci iz prakse.
Ne mogu suditi o tvojim iskustvima, a ne znam niti kakve transformatore koristiš (materijali, način motanja, početni parametri, ciljani ton itd.) pa rasprava sa ubjeđivanjem nigdje ne vodi.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6945
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Bepone » Pet lis 26, 2018 5:07 pm

power supply za pojacala do 50w, sa reg. biasa... podrzava glavne kondice do 30mm, uvijek gnjavaza s tim ps. , ovdje su dodane i rupe za hladjenje zlu ne trebalo i trimer Bourns..konektore sam neke na vidu, phoenix contact 10mm raster.. a moze se i lemit tako da su obje opcije ovdje
GSS50WPS.png

narucio probnu seriju izbusenih
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Bepone » Sub lis 27, 2018 10:12 am

do cega je to doslo kad se moraju tonske kontrole pilom za zelezo lemit..... :lol: prerada jednog gitarskog modernog krša peavey "valveking" punog smda i cipova......
gl.jpg

tk.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Bepone » Sub lis 27, 2018 10:16 am

pl.jpg

pr.jpg

napajanje sam cak odlucio ostavit jer su na trafo zicama svi konektori sa fastonima, a peavey je izmislio grijanje svih lampi ,u seriju, :mrgreen: sa DCom pa kad je vec to ispravljanje i sve pun ofastona, ostavljeno je
nap.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Bepone » Sub lis 27, 2018 11:37 am

ovako peavey najbolje dela :lol: :lol:
peavey.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju