Šta se radi...a ima veze sa....

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet sij 26, 2024 1:23 am

Znači ovaj lme49880 na protoboardu, sa ulazima koji nisu kratko spojeni,sve na stolu, u zraku,masa nije spojena na uzemljenje itd. Na 5mV/div nemaš niti 1mV šuma na njegovom izlazu. Pa više šumi phono i preamp u onom Lencu A-50 kojeg sam si restaurirao prošle godine.
Razmišljao sam i o ovome https://elmatis.hr/kitovi-za-samogradnj ... -j-71.html ,ali to mi ne bi stiglo do danas, a onda sam vidio na polici da mi stoji taj na protoboardu koji će biti više nego dobar. I nisam nigdje rekao ovo "phono koji to i nije" već sam rekao da uopće nije bitno kako zvuči, od čega je sastavljen i sl. U ovome projektu su bitne samo dva zahtjeva: da ne zuji i da je MM phono i oba su ispunjena.

5532 imam na lageru ali nemam složeno,što je veoma bitna činjenica. ;)
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5739
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Edison » Pet sij 26, 2024 5:40 pm

Khadgar2007 napisao:Razmišljao sam i o ovome https://elmatis.hr/kitovi-za-samogradnj ... -j-71.html ,ali to mi ne bi stiglo do danas


Ovaj kit iz Elmatisa mozda ne bi zadovoljio.
To je grAmafonsko pretpojacalo, a ja nikad nisam imao grAmafon. Tko ga ima, nek proba... :mrgreen:
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5685
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet sij 26, 2024 6:04 pm

Odem do lokalnog gravera i dam da mi napravi pločicu sa natpisom GramAfon pa će se slagati sa pretpojačalom. :lol:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5739
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la micro » Pet sij 26, 2024 7:05 pm

Malo o audio tehnici od strucnjaka :lol:

Watch on youtube.com
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la grunf » Pet sij 26, 2024 10:05 pm

Khadgar2007 napisao:Znači ovaj lme49880 na protoboardu, sa ulazima koji nisu kratko spojeni,sve na stolu, u zraku,masa nije spojena na uzemljenje itd. Na 5mV/div nemaš niti 1mV šuma na njegovom izlazu. Pa više šumi phono i preamp u onom Lencu A-50 kojeg sam si restaurirao prošle godine.
Razmišljao sam i o ovome https://elmatis.hr/kitovi-za-samogradnj ... -j-71.html" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank ,ali to mi ne bi stiglo do danas, a onda sam vidio na polici da mi stoji taj na protoboardu koji će biti više nego dobar. I nisam nigdje rekao ovo "phono koji to i nije" već sam rekao da uopće nije bitno kako zvuči, od čega je sastavljen i sl. U ovome projektu su bitne samo dva zahtjeva: da ne zuji i da je MM phono i oba su ispunjena.

5532 imam na lageru ali nemam složeno,što je veoma bitna činjenica. ;)


totalno si fulao futbal :D , ja ne pričam o samom šumu phono stupnja , on je ovdje irelevantan nego o mogućim utjecajima sa strane , poput mobitela ,baznih stanica, raznoraznih odašiljača i inverterva , to je problem kojeg recimo ekipa sa EAR834 ima problema, na stolu u radioni sve 5 , kod prijtelja sve 5 a doma vata neke smetnje i nemoguće ih je ukloniti tako da to tvoje da na stolu ne vata ništa i nije baš utješno u današnje doba

na slici je filter pločica iz malo jače trofazne klime koju je spržio HEP(gornji livi kantun) i bez nje ili ako je neispravna ta klima je u stanju ubaciti takve smetnje u mrežu da može upaliti telefonssku centralu u objektu do tako da svi telefoni zvone , nažalost ima san takav slučaj na poslu i od tad pušen i na hladno jer znam koliko utjecaja te smetnje mogu imati na hi-fi koji je vrlo osjetljiv na te khz i mhz smetnje a danas ih ima oko nas koliko oćeš posebno u gradskim područjima

zbog ovakvih stvari me i ne čude problemi koji vlasnici gramofona danas znaju imati a prije tridesetak godina nije ni postojao
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet sij 26, 2024 10:45 pm

Trpam i ja svugdje di mogu RF filtere. Baš sam nedavno stavio euro konektor na onaj svoj tester za poluvodiče BM529 od Tesle i na njega RF filter.
Inače za sada prijatelj ima neki plastični all-in-one gramofon/pojačalo/tuner kupljeno u Pevecu i na to ne hvata nikakve smetnje pa sumnjam da će ih biti kod ovog phonoa. Onaj moj isto u drvenoj kutiji je bio na dosta mjesta i nije uhvatio nikakve smetnje,čak niti kada je bio spojen na MC zvučnicu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5739
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Edison » Sub sij 27, 2024 12:03 am

grunf napisao:ne pričam o samom šumu phono stupnja , on je ovdje irelevantan nego o mogućim utjecajima sa strane , poput mobitela ,baznih stanica, raznoraznih odašiljača i inverterva , to je problem kojeg recimo ekipa sa EAR834 ima problema, na stolu u radioni sve 5 , kod prijtelja sve 5 a doma vata neke smetnje i nemoguće ih je ukloniti tako da to tvoje da na stolu ne vata ništa i nije baš utješno u današnje doba


Grunfe,

koristim EAR 834p, doduse nesto malo "po mome" modificiran. Napravio sam ga 2014. Predstavljen je bio na Triode festivalu u Delnicama. Napravljen je u aluminijskomj kadici, tj. nije oklopljen. I signalni kabeli su obicne upredene parice. Nema filtera protiv smetnji. Evo fotografije:

834p-3012.jpg


Slusam ga cijelo vrijeme od nastanka, a zadnje dvije godine intezivno, jer mi je gramofon otad primarni izvor zvuka. Nemam nikakav problem s njim sto se tice raznih smetnji sa strane. Nije ih bilo ni na spomenutom Triode festivalu. Istina, jednom je kod jednog prijatelja uhvatio neki mobitel signal i culo se tiho: tak, tak, tak... Pomakli smo kuciste 20 cm i vise nije bilo smetnji. Bio je bar kod jos 5-6 prijatelja koji koriste gramofon - i nikakvih problema.

Nisam cuo za te probleme kod drugih korisnika, jer nisam ni trazio, a i zasto bih kad moj radi kako treba. Naravno, ne tvrdim da ti problemi ne postoje.

Inace, radi se o jako dobrom phono pretpojacalu, odlicnog zvuka koji "vuce" na slusanje. Pomazu i modifikacije originalne sheme. Ali po mom misljenju, ne svira tu toliko to phono pretpojacalo, koliko napajanje koje mu se da. Eksperimentirao sam s 5-6 razlicitih tipova napajanja, i najbolje mi se pokazalo ovo s fotografije sa stabilizatorkama.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5685
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la grunf » Sub sij 27, 2024 12:21 am

Edison napisao:
grunf napisao:ne pričam o samom šumu phono stupnja , on je ovdje irelevantan nego o mogućim utjecajima sa strane , poput mobitela ,baznih stanica, raznoraznih odašiljača i inverterva , to je problem kojeg recimo ekipa sa EAR834 ima problema, na stolu u radioni sve 5 , kod prijtelja sve 5 a doma vata neke smetnje i nemoguće ih je ukloniti tako da to tvoje da na stolu ne vata ništa i nije baš utješno u današnje doba


Grunfe,

koristim EAR 834p, doduse nesto malo "po mome" modificiran. Napravio sam ga 2014. Predstavljen je bio na Triode festivalu u Delnicama. Napravljen je u aluminijskomj kadici, tj. nije oklopljen. I signalni kabeli su obicne upredene parice. Nema filtera protiv smetnji. Evo fotografije:

834p-3012.jpg


Slusam ga cijelo vrijeme od nastanka, a zadnje dvije godine intezivno, jer mi je gramofon otad primarni izvor zvuka. Nemam nikakav problem s njim sto se tice raznih smetnji sa strane. Nije ih bilo ni na spomenutom Triode festivalu. Istina, jednom je kod jednog prijatelja uhvatio neki mobitel signal i culo se tiho: tak, tak, tak... Pomakli smo kuciste 20 cm i vise nije bilo smetnji. Bio je bar kod jos 5-6 prijatelja koji koriste gramofon - i nikakvih problema.

Nisam cuo za te probleme kod drugih korisnika, jer nisam ni trazio, a i zasto bih kad moj radi kako treba. Naravno, ne tvrdim da ti problemi ne postoje.

Inace, radi se o jako dobrom phono pretpojacalu, odlicnog zvuka koji "vuce" na slusanje. Pomazu i modifikacije originalne sheme. Ali po mom misljenju, ne svira tu toliko to phono pretpojacalo, koliko napajanje koje mu se da. Eksperimentirao sam s 5-6 razlicitih tipova napajanja, i najbolje mi se pokazalo ovo s fotografije sa stabilizatorkama.


ne kažem da je svaki EAR 834p problematičan ,ali zadnjih godina otkad sam aktivniji na velikom diyaudiu vidim da ima dosta problema kod novih korisnika , neki nažalost i uz potpuno oklopljenu kutiju sa filterima i ne znam čime sve nisu uspjeli potisnuti smetnje koje čuju u zvučniku dok na drugoj lokaciji radi OK , nekima recimo smeta klima kad se upali,nekome nešto kod susjeda , sve zavisi i o samom gramofonu,zvučnici ,samoj instalaciji u objektu,uzemljenu, ...

EAR 834p sam uzeo za primjer dizajna koji prije tridesetak godina nije imao tih problema dok je sad druga priča , normalno da se današnji phono stupnjevi konstruiraju po drugim standardima i imuniji su na te probleme

mi imamo sriće da nismo industrijski razvijena i bogata zemlja tako da naša mreža nije toliko zagađena mada za područje uz more ljeti to ne vrijedi zbog ogromnog broja klima uređaja, sve trafostanice tada rade na rubu a u dosta objekata instalacije su izvedene u fušu šta je isto jedan od problema , mene je jedan tražio da mu dam jamstvo na klime i pustim u rad bez uzemljena jer sutra dolaze kupci za stanove , samo sam se okrenuo i rekao doviđenja dok će neko drugi to i odobriti i uključiti i onda će te klime kojima bez uzemljenja ne radi filter ubacivati smetnje u instalaciju možda i do susjedne kuće a da ne kažem da će se zbog toga pojaviti pola napona mreže na kučištu klime
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Edison » Sub sij 27, 2024 12:55 am

U zadnje dvije godine promijenio sam svu elektroinstalaciju u stanu, svaku zicu, uticnicu i prekidac. Ovo ljeto sam provukao novi glavni vod od prikljucka u zgradi do brojila u stanu. Instalaciju nisam radio sam, nego su to napravili profesionalci. Glavni vod je pregledan i atestiran od nezavisnog vjestaka (100 €) i od HEP-a (pregled i plombiranje, 28 €).

Interesantno je da sam do prije nekoliko godina imao prosjecno 218 V ili 219 V u stanu, nikako doci bar od 220... ;)
Medjutim, u zadnje dvije godine situacija se popravila i napon se digao. Najvise sto sad izmjerim je 253 V... Nema to veze s novom elektroinstalacijom, u cijeloj zgradi se povisio napon...
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5685
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Šta se radi...a ima veze sa....

PostPostao/la Fantocci » Pon sij 29, 2024 11:00 am

Meni je ovaj otklonio smetnje na pretpojačalu koje su dolazile iz zajedničkog SMPS za izlazni stupanj D-klase i pretpojačala:
http://www.chinalctech.com/cpzx/Program ... e/149.html

.. tako je jeftin da nema smisla ne upotrijebiti ga ili barem pokušati sa njime:
https://vi.aliexpress.com/item/40000665 ... pt=glo2vnm

Ali moraš imati i kvalitetno i čisto uzemljenje na koje ga spojiš.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Cindra pregledava forum i 4 gostiju