Šta se radi...a nema blage veze sa....

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la tubeman » Sri sij 03, 2024 4:52 pm

Bez špeka, šunke, kobasica i rebarca je jadno uopće raspravljati o sarmi :)
A lonac i poklopac nisu presudni.
Mislim da je ipak najvažnije izračunati radnu točku :evil:
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Topolino » Sri sij 03, 2024 6:30 pm

Eksperimentalna sarma :lol: vise mi je bilo vaznije hoce li stati i hoce li zagoriti prizemlje. Sljedeći put ce biti svakako u vecem jer ovaj je bio napunjen do cepa.
Topolino
 
Postovi: 127
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la drazenK » Sri sij 03, 2024 8:50 pm

Ja nikada nisam pojeo lošu sarmu!
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1352
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la grunf » Sri sij 03, 2024 8:57 pm

meni sarma nije nikad bila napeta :(

zato su danas pale kozice na buzaru :D
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la grunf » Pet sij 05, 2024 8:46 pm

par sličica sa škoja, na prve tri slike se vidi dio izgorenih borova od zadnjeg požara prošlo lito, sva srića da to popodne nije bilo vitra inače bi ova predivna šuma otišla u nepovrat , inače te šume nije bilo na otoku prije 100 godina, nije bilo ni jednog bora na nijednom otoku ali eto bor je najveći korov i invazivna vrsta i od kada nema ljudi u poljima imamo šume koje su ogromna opasnost kod šumskih požara
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Topolino » Sub sij 06, 2024 11:21 am

Bor nije invazivna vrsta. Nekada je cjela europa ukljucujuci i europski dio mediterana bio suma i kombinacija niskog rasljinja uz obalu. Da nestanemo kao vrsta za manje od 200g. veliki dijelovi europe bi bili opet suma. Citao sam dio zapisa rimskog putopisca koji je putovao iz rima prema bretaniji. Komentar koji mi je zapeo za oko jest kada su se spustili sa alpa u nizinu usli su u sumu. "Putujemo 7 dana kroz sumu i jos nismo ugledali sunce" :lol:
Topolino
 
Postovi: 127
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la grunf » Sub sij 06, 2024 10:38 pm

Topolino napisao:Bor nije invazivna vrsta. Nekada je cjela europa ukljucujuci i europski dio mediterana bio suma i kombinacija niskog rasljinja uz obalu. Da nestanemo kao vrsta za manje od 200g. veliki dijelovi europe bi bili opet suma. Citao sam dio zapisa rimskog putopisca koji je putovao iz rima prema bretaniji. Komentar koji mi je zapeo za oko jest kada su se spustili sa alpa u nizinu usli su u sumu. "Putujemo 7 dana kroz sumu i jos nismo ugledali sunce" :lol:


bor je korov i invazivna vrsta i ništa drugo ,od njega nema nikakve koristi pa čak ne služi ni za hlad jer ti smola pada po glavi , samo radi štetu-šporkaje i kiseli tlo
naša san na netu par starih slika Prvić Luke od prije 100tinjak godina i strelicom sam označio mjesto gdje sam nekidan napravio fotografije , 30tih godina je tu napravljena topnička baterija koja je branila ulaz u šibenski kanal ,a na otoku ih je bilo tri i odigrale su veliku ulogu u zaustavljanju prodora njemaca i ustaša kad je pala italija a sve da se omogući zbjeg što većem broju stanovnika šibenika i okolice , zbjeg je bia u afriku i italiju di je i moja baba završila sa dvi ćeri

bor su ljudi čupali i nisu mu dali da se razmnoži jer blizu njega ništa ne uspjeva , mi kad smo obnavljali maslinik morali smo oko njega srušiti najmanje dvadesetak stabala bora da bi taj maslinik uopće uspio i počeo davati plod , a na Srimi smo odustali od obnove maslinika samo zbog borova jer su nam dva puta izgorile mlade masline a da nije bilo tih borova ne bi bilo ni požara

kakvo je bilo za vriijeme starih rimljanja ne znam ali znam da su moji imali polja po svim otocima i obali blizu otoka i da tu nije bilo ni jednog bora jer masline ,loza ,smokva i rogač nebi uspili

druga slika je nešto novijeg datuma , poslije WW2 i u daljini se vidie potpuno bijeli otoci jer je na njima bila samo maslina i loza ali danas nažalost samo bor
naša san i jednu staru sliku iz 60godina Tribunja di se vidi da je sve golo a u biti sve je bilo za poljoprivredu a te male parcele su se ograđivale suhozidima koji su na nekim otocima kulturno dobro pa i na Prviću
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: grunf; Sub sij 06, 2024 10:51 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la grunf » Sub sij 06, 2024 10:50 pm

ovo je snimljeno na istoj lokaciji ali prema sjeveru, ova šuma je stara oko 70 godina , tj nastala je kad je baterija napuštena , još u zemlji stoje podnožja topova a desno je jedan od ulaza u podzemne tunele i bunkere
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la micro » Ned sij 07, 2024 1:24 am

Niste imali posla do sada sa pravom invazivnom vrstom drveta koje je neka budala donijela u europu kao ukrasno. Radi se o Pajasenu ili smrdelj ili ga ovdje zovu kiselo drvo , smrdi a otrovan , ako neka zivotinja pojede lisce crkne. Strahovito brzo raste ,nijedno drvo ne raste tako brzo, a nije za ogrijev , razmnozava se sjemenkama ili vegetativno korijenjem , moze i preko 20 metara korijenom, kad se odsjece mladica ili drvo on na strane opet udara izbojke iz korijena i nekoliko godina. Cak joj ni totalni herbicid ne smeta ili jako malo.
Kao iz filma alien ali ovo je biljka. Nicanje iz sjemena joj je strahovito dobro , nikne iz svake pukotine ako ima i malo zemlje.
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Bepone » Ned sij 07, 2024 8:59 am

bor je odlican za gitarske kutije
Bepone
 
Postovi: 5196
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju