Šta se radi...a nema blage veze sa....

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon lip 17, 2019 10:57 pm

Prekidač je najbolji. :)
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5737
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Bepone » Pon lip 17, 2019 11:15 pm

kakav je to izlazni trafo u kutiji??? :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la tubeman » Sub lip 22, 2019 1:44 am

Prije neki dan sam od podmlatka za rođendan dobio nešto IN14 nixie cijevi.

Slika

Konsenzusom je donešena izvršna naredba da se ODMAH nešto s njima napravi jer u suprotnom će se "arhivirati" i zabroraviti :)
Najbolje što nam je palo na um je (naravno) sat :)
Pločicu sam uzeo preko interneta jer da sam nešto sam morao raditi, rok izvršenja bi bio prilično diskutabilan (vidi predzadnju rečenicu).
Srećom, brzo sam nešto odgovarajuće pronašao na internetu i već za tri dana je stigla.
Ostale dijelove sam imao doma. Arduino sam "nafilao" s predloženim programom i jednina gnjavaža je bila napeljati sve one silne žice na cijevima u odgovarajuće rupe.
Trebam još par nekakvih fetova koji služe za paljenje "božićnog drvca" ispd svake cijevi, ali to može pričekati, odnosno, može i bez toga..
Osim standardnih funkcija stvar ima dodatni RTC s baterijom te mogućnost usaglašavanja vremena kroz WIFI s internetom.
Sve je proradilo bez ikakvih iznenađenja.
Jedini "pravi" problem će biti konstrukcija nekakve zgodne kutije.
Zgodno u cijeloj stvari je to da je potrošnja zbilja nikakva. Sve skupa vuče pedesetak mA uz 8-12V.

Slika
Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la tubeman » Ned lip 23, 2019 9:22 am

Jučer je bilo malo "jačih" aktivnosti u dvorištu.
Prije mjesec dana sam prikopčao hidropak s kojim navodnjavam masu bilja po dvorištu.
Kao što to bude da je "jedanput prvi put", tako se sad dogodilo da voda nikako nije htjela poteći.
Nije pomagala niti jedna standardna ili nestandardna procedura.
Prije par dana su mi došli i dečki iz komunalnog s onim svojim vozilom i cijevi s tlakom da pročiste rupice na cijevi jer je "metodom kamenčića" (buć) ustanovljeno da vode ipak ima, ali tek na zadnjih nešto više od pola metra.
Ustanovljeno je da je moguće da su neke rupice u zraku i da se ne može postići podtlak ili da možda postojeći hidropak ne radi dobro.
Moguće je i da je cijev napukla ili prohrđavila. Prije petnaestak godina se prodavalo koješta pa je lako da je kao "kvalitetna" pocinčana cijev zabijena tkoznakakva cijev :(
U očaju sam išao kupiti i novi hidropak. Ipak, radio je vrijedno dobrih 12-13 godina bez ikakvih problema.

Uglavnom, jučer u 6 ujutro su došla dva macana s novom cijevi (cijevima) i onim maljem za zabijanje.
Za dva sata lupanja cijev je ušla punih osam metara u zemlju. Već na 4 i pol se pojavila voda tako da sad dovodim u sumnju deklariranih sedam metara prve cijevi koja se nalazi tek pola metra od ove nove :think:
Uglavnom, išli smo s boljom (i skupljom) tehnologijom jer je nova cijev puno deblja i služi tek kao bunar drugoj koja se koristi kao usisna. Na taj način bilo kakva buduća "havarija" neće biti problematična.
Usisna cijev ima na dnu povratni ventil tako da će ponovna pokretanja biti puno jednostavnija.
Povratni je doduše i na ulazu u hidropak. Taj je "zaostao" od prije i jako ga je komplicirano skinuti pošto je tlačna sklopka dosta nezgodno postavljena.
Naravno, dva sata su cijev "bombardirali" kompresorom kako bi se napravila "kruška" bez pijeska. Količina istog koji je izletio van je prikupljena u veliku industrijsku vreću i dobro će poslužiti za nemali pješčanik za unuka :)
Posla je bilo dosta i tek oko podneva je novi sustav pušten u rad.
Za sad sve funkcionira izvrsno. Treba još prokopčati direktnu struju koja je već dovedena do šahta ali neće se prokletinja sama :twisted: .

Staru cijev sam ostavio i nisam je htio vaditi jer može poslužiti za kakvo uzemljenje ili jednostavno, istom filozofijom kao i nova, kao bunar za kakvu alkatenku koju mogu prikopčati na stari hidropak :) ali.........

Slika
Slika

Na žalost, postojeća konfiguracija odlaznih cijevi nije dozvolila elegantniji raspored ali na sve ionako dolazi poklopac.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la gilhooley » Ned lip 23, 2019 10:09 am

Jedino nije sigurno hoće li se povećati amplituda 12,5 kHz kod novog protoka vode..

Ipak bi trebalo o tome voditi računa... :mrgreen:
Haba, haba, haba...
Avatar korisnika
gilhooley
 
Postovi: 2126
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 4:27 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la cappucino » Ned lip 23, 2019 4:45 pm

Da bi ja imao vodu iz bušotine, morao bi ići na dubinu od nekih cca 40 matara.
100,00€ x 1 metar, pa ti vidi...
Ufaaa...
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1615
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la gilhooley » Ned lip 23, 2019 5:04 pm

Uvijek je bila ta cijena, doduše nekad u DEM, sad u EUR, ali to je VODA. Nije HiFi u koji smo sprašili i više od toga... :evil:
Haba, haba, haba...
Avatar korisnika
gilhooley
 
Postovi: 2126
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 4:27 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la pamook » Ned lip 23, 2019 5:10 pm

gilhooley napisao:...koji smo sprašili i više od toga... :evil:


...ja nisam :oops: ( za slucaj da godspodja lurka po forumu) .... :shifty:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6277
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la davorin » Sri lip 26, 2019 10:45 am

Po "paklenoj" vrućini i sparini sam uspio završiti "ne baš običnu" stelažu/policu za terasu (nosivost ~500kg!)! :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6952
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Zmajz » Sri lip 26, 2019 1:10 pm

Sad samo nabaviti 500 kila mesine za roštilj i voziiiii…
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju

cron