Šta se radi...a nema blage veze sa....

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la grunf » Ned srp 23, 2023 12:15 pm

Fantocci napisao:Grunfe, već zajebancija sa glikolom i pregrijavanjima ako nema potrošnje vode me odbija od klasičnih kolektora.


u ovoj rečenici se sve reka; ako nema potrošnje tople vode , a ja sam u svom postu napisa da se solar ne instalira di nema potrošnje tople vode , to je pravilan proračun , znači uvik mora biti potrošnje tople vode a ne usred ljeta otići iz kuće na pet dana i posli se čuditi zašto je solar crka
postoje načini zaštite i koji put se mogu izvesti vrlo lako posebno na objektima koji imaju bazen

Fantocci napisao:Onda su tu staranja gumenih priključaka zbog vrućine i UV. Gdje je voda tu su uvijek problemi, moj otac je bio profesionalni vodoinstalater, izučen u Njemačkoj i tamo je radio s vodenim kolektorima već prije 40 i više godina. Isti sistem je postavio i na našoj kući već sedamdesetih. U početku sve OK a onda razni problemi.
Za razliku od fotopanela potrebno je puno više servisiranja kod ovih klasičnih. A električni su maltene plug and play. Kad ugrije vodu može puniti neki akumulator, da ne stoji neizkorišten, ako te to smeta.
I još jedna stvar, koja je barem nama u SLO zadnjih godina i posebno zadnjih par dana jako aktualna: fotopaneli prežive i tuču veličine jajeta (moji su preživjeli dok je auto uništen) a vodeneni kolektori redovito stradavaju.

Imam osobnih iskustva sa oba sistema i vjeruj mi kad ti kažem: za 5 godina klasični će izumrijeti u korist fotopanela. Ako ne i prije.



gumeni priključci su se koristili prije 40 godina a neki lošiji proizvođaći do nedavno(Buderus-Bosch) a ima ih i danas i istina je da ne valja i to treba izbjegavati kupovati , međutim bolji proizvođači ali i skuplji koriste već dugo spojeve od inoxa tako da nema uopće tih problema niti potrebe za izlascima na krov

glupo je reći da to ne valja po svom primjeru, meni je to posao i ako je sve pravilno odrađeno pa čak i na Buderusovim starim panelima nema potrebe za servisom i 10tak godina ,u sustav čak može ići i voda umisto glikola , baš sad imam servis takvog sustava kojeg niko nije dira skoro 10godina , topla voda se rodovito troši, strojarnica odrađena profesionlno a kvar je izgaranje pumpe šta nije ništa neobično za sustave starije od 10tak godina

ja sam prekjučer pušta u rad Daikinov solar koji je posve imun na probleme o kojima pričaš, nema glikola, nema pregrijavanja, spojevi inox, nije pod tlakom i čak sam zadovoljan koliko brzo grije vode tj dobivenom snagom, normalno nije profi sustav ali za obiteljsku kuću sasvim solidno i može raditi skupa sa dizalicom topline zimi kao potpora grijanju a ljeti oslobađa dizalicu topline grijanja PTV-a , to je instalirano na jednoj vili i na krov stanu taman ta dva panela a potrošnja vile za električnom strujom je tolika da se o fotonaponskim panelima nije razmišaljalo ni kod projektiranja jer nema smisla , međutim imam i jednu vilu koja je potpuno autonomna i dovoljno sama proizvede električne energije za pogon dvije Daikin dizalice topline , normalno da ima sobu sa akumulatorima i još jednu za ostalu opremu i nije jeftino niti se može izvesti u diy izvedbi , taj sustav je napravljen da se dokaže da se može ali sumnjam da će ikad za života vlasnika vratiti uloženo , da ne pričam da je kod tih jačih sustava puno veća učestalost kvarova na elektroničkoj opremi kao što je potrebna i povremena izmjena baterija

predost klaičnog solarnog sustava je manja površina od fotonaponskih panela za dobivenu snagu šta je kod nekih objekata od presudnog značaja tako da to neće tako brzo izumriti a i zbog toga što se sve više koristi kao potpora grijanju uz dizalice topline
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Master of disaster » Pon srp 24, 2023 6:47 am

grunf napisao:
Topolino napisao:Europa ce se tako usositi da nece znati di joj je glava, a di joj je guzica. Sumnjam da im električna mreza ima dovoljno rezerve, treba tu struju i proizvesti. Uglavnom vremena jeftinog zivota ce apsolutno u svim aspektima otici u povjesnje knjige.


potpuo se slažem , ne vodi to nigdi , recimo prebacivanje sa plina na dizalicu toplne je ogroman trošak koji zahtjeva preinaku čitave strojarske intalacije u kući , neke države daju poticaje ali plinski bojler od 40kW je bar 10 puta jeftiniji od dizalice topline iste snage i to bez ostale instalacije koja je isto skuplja , u nešto boljoj poziciji su kuće sa podnim grijanjem , s tim da su dizalice topline za kućanstva ograničene na 16kW pa ako nemaš dobru izolaciju ima da se smrzneš

a zaboravia san napisati da se pri vrlo niskim teperaturama pretavaraju u obične električne grijalice


Što bi to bile vrlo niske temperature? ispod 0, ili ispod - 5 ili -10?
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri srp 26, 2023 4:24 pm

Kod mene se nastavlja građevina. Pripreme za postavljanje novih vodova za struju i toplinske izolacije na vanjske zidove su u tijeku. Žbuka u stanu je taman debela da mogu postaviti crijevo za strujne instalacije bez da štemam zid, na to ionako ide toplinska izolacija(ytong multipor) pa se ništa neće vidjeti. :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5747
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Zden » Sri srp 26, 2023 4:48 pm

Khadgar2007 napisao:Kod mene se nastavlja građevina. Pripreme za postavljanje novih vodova za struju i toplinske izolacije na vanjske zidove su u tijeku. Žbuka u stanu je taman debela da mogu postaviti crijevo za strujne instalacije bez da štemam zid, na to ionako ide toplinska izolacija(ytong multipor) pa se ništa neće vidjeti. :mrgreen:

Stavi kutiju obavezno na zavoj u drugoj slici , nikad se ne zna
Zden
 
Postovi: 131
Pridružen: Ned stu 11, 2018 2:52 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri srp 26, 2023 6:32 pm

Kažeš da netko ne bi krenuo bušiti,ha?
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5747
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Topolino » Sri srp 26, 2023 8:10 pm

A cuj nikad neznas
Topolino
 
Postovi: 127
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri srp 26, 2023 8:49 pm

Inače biti će zanimljivo provući kabel za ovu sobu. Ide direktno od ormara sa osiguračima do ove sobe,nekih 8 metara i 4 "skretanja" pod kutem od 90°, a kabel je od 4 kvadrata,crijevo je 20mm što bi trebalo pomoći, ali svejedno će biti zanimljivo. Treba se oboružati sa nekim deterdžentom po akcijskoj cijenu za podmazivanje pri provlačenju. :lol:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5747
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la grunf » Sri srp 26, 2023 9:27 pm

Master of disaster napisao:
grunf napisao:
Topolino napisao:Europa ce se tako usositi da nece znati di joj je glava, a di joj je guzica. Sumnjam da im električna mreza ima dovoljno rezerve, treba tu struju i proizvesti. Uglavnom vremena jeftinog zivota ce apsolutno u svim aspektima otici u povjesnje knjige.


potpuo se slažem , ne vodi to nigdi , recimo prebacivanje sa plina na dizalicu toplne je ogroman trošak koji zahtjeva preinaku čitave strojarske intalacije u kući , neke države daju poticaje ali plinski bojler od 40kW je bar 10 puta jeftiniji od dizalice topline iste snage i to bez ostale instalacije koja je isto skuplja , u nešto boljoj poziciji su kuće sa podnim grijanjem , s tim da su dizalice topline za kućanstva ograničene na 16kW pa ako nemaš dobru izolaciju ima da se smrzneš

a zaboravia san napisati da se pri vrlo niskim teperaturama pretavaraju u obične električne grijalice


Što bi to bile vrlo niske temperature? ispod 0, ili ispod - 5 ili -10?


sve zavisi, za neke je to -5C a a za neke -15C , inače mora pisati koliki je pad snage sa padom temperature , recimo npr 0C daje 16kW , -5C daje 14kW , -10C daje 11kW ,-15C daje 7kW ,eto tako nekako ali sve zavisi od proizvođača do proizvođača i modela

na moru to malo igra ali u kontinentu je posve druga priča i to svakako kod odabira treba uzeti u obzir
Zadnja izmjena: grunf; Sri srp 26, 2023 9:30 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la grunf » Sri srp 26, 2023 9:28 pm

Khadgar2007 napisao:Inače biti će zanimljivo provući kabel za ovu sobu. Ide direktno od ormara sa osiguračima do ove sobe,nekih 8 metara i 4 "skretanja" pod kutem od 90°, a kabel je od 4 kvadrata,crijevo je 20mm što bi trebalo pomoći, ali svejedno će biti zanimljivo. Treba se oboružati sa nekim deterdžentom po akcijskoj cijenu za podmazivanje pri provlačenju. :lol:


sta ce ti kabel od 4mm2 u sobi, šta misliš tu spojiti, protočni bojler :lol: :lol:
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2482
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Šta se radi...a nema blage veze sa....

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri srp 26, 2023 9:42 pm

Hifu. :D

Za bojler će ići 2,5 kvadrata.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5747
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju