McIntosh autoformer

McIntosh autoformer

PostPostao/la gilhooley » Pon lis 19, 2020 3:32 pm

Naletih na ovu stvarčicu u SS pojačalu kod Intoša... Pročitao nešto i shvatio nešto, ali je li se itko od vas sreo s tim, kakva su bila očekivanja ili iskustva i je li bi se to dalo napravit?

Da, star sam i opet jako znatiželjan. Ispod svake suknje se mora... :lol:

Gill
Haba, haba, haba...
Avatar korisnika
gilhooley
 
Postovi: 2126
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 4:27 pm
Lokacija: Zagreb

Re: McIntosh autoformer

PostPostao/la Dorian » Pon lis 19, 2020 6:38 pm

gilhooley napisao:Naletih na ovu stvarčicu u SS pojačalu kod Intoša... Pročitao nešto i shvatio nešto, ali je li se itko od vas sreo s tim, kakva su bila očekivanja ili iskustva i je li bi se to dalo napravit?

Da, star sam i opet jako znatiželjan. Ispod svake suknje se mora... :lol:

Gill

Meni se to uopce nije dopalo, imal sam jedan MA8000 na servisu i to je tesko razocaranje, da sad ne guglam, cini mi se da je Mac prije kineza u nekim starim modelima to imao, moguce da je to bolje zvucno, znam da je i Sansui to imao 70 i neke godine u BA5000 koji bar zvucno je space shuttle za novi Mac, odnosno MA seriju
napraviti se da, nema razloga da se ne bi moglo u DIY izvedbi napraviti
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Re: McIntosh autoformer

PostPostao/la gilhooley » Uto lis 20, 2020 7:58 am

Koliko sam vidio koncept je i danas prisutan, primjerice u MC152 izlaznom pojačalu gdje se dotični elementi nalaze. Dakle nije samo u starim izvedbama.

Gill
Haba, haba, haba...
Avatar korisnika
gilhooley
 
Postovi: 2126
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 4:27 pm
Lokacija: Zagreb

Re: McIntosh autoformer

PostPostao/la Dorian » Uto lis 20, 2020 12:14 pm

gilhooley napisao:Koliko sam vidio koncept je i danas prisutan, primjerice u MC152 izlaznom pojačalu gdje se dotični elementi nalaze. Dakle nije samo u starim izvedbama.

Gill

pa to sam i rekao,,MA serija je nova i tekuca produkcija, rekoh da su te nove serije su uzasno lose, uz pretpostavku da bi starije serije trebale bolje zvucati, MA je cista konfekcija sa sarenim gumbicima slozena unutra po principu samo da bude sto jeftinije u proizvodnji.
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Re: McIntosh autoformer

PostPostao/la gilhooley » Uto lis 20, 2020 12:40 pm

... a jeftino u slučaju MC 152 izlaznog je oko 6000 funti.

Jeftino maj es.
Haba, haba, haba...
Avatar korisnika
gilhooley
 
Postovi: 2126
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 4:27 pm
Lokacija: Zagreb

Re: McIntosh autoformer

PostPostao/la Zmajz » Uto lis 20, 2020 12:51 pm

Jeftino Mekintošu, ne tebi i meni zajedno.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: McIntosh autoformer

PostPostao/la Dorian » Uto lis 20, 2020 1:18 pm

gilhooley napisao:... a jeftino u slučaju MC 152 izlaznog je oko 6000 funti.

Jeftino maj es.

izvedba iznutrica nema veze sa maloprodajnom cijenom, niti maloprodajna cijena ima ikakve poveznice sa iznutricama, realna cijena recimo konkretnog modela bi bila najvise 10000kn za novo, od toga iznosa najveci dio je kutija, zvukovno su nasi DIY uradci recimo konkretno sa foruma zvukovno daleko bolji.
topologija je na razini izbaci sve sto se moze, maksimalno pojednostavljena koristeci thermaltrek izlaze, preamp sekcija sa ne5532/5534 u najobicnijoj izvedbi, koma sve skupa
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Re: McIntosh autoformer

PostPostao/la ilimzn » Uto lis 20, 2020 2:31 pm

Gotovo sva starija izlazna pojačala i veći integrirci su to imali za vrijeme starog Mac-a, dakle ne ova Alpine re-boot varijanta.
Ideja je bila dobiti uvijek maksimum snage na bilo kojem opterećenju, slično kao kod cijevaša.
Zanimljivost je da su pojačala bila projektrana tipičpno za male izlazne impedancije, oko 2-3 ohma, kako bi se optimizirao SOA izlaznih tranzistora. Bipolarci koji su tad korišteni, kao i današnji imaju značajan pad maksimalnih strujnih mogućnosti pri većim naponima preko tranzistora, u odnosu na očekivano iz maksimuma disipacije. Tadašnji su tipovi k tome patili i od značajnog pada pojačanja na niskim i visokim naponima preko tranzistora, kao i pri većim strujama. Radi toga su Mac-u odlučili pronaći neki optimum tih parametara i projektirati pojačalo za tako optimiziranu impedanciju tereta, umjesto neku od standardnih impedancija, a onda bi na izlaz stavili prikladno dimenzionirani autotrafo koji to prilagođava na standardne impedancije. Ukoliko se korisnik željan odreći jednog dijela izlazne snage, mogao je i manipulacijom korištenog izlaza igrati se sa damping faktorom. U stara doba stari su autoformer Macovi bili jedno od rijetkih pojačala koja su mogla tjerati vrlo niske impedancije zvučnika spajanjem istog između 4 i 8 ohma priključka (no ne svaki model jer je za to potrebno tu sekciju autotrafoa namotati debljom žicom).

Osibno sam imao iskustva s nekoliko takvih pojačala ali ne mogu reći da mi je to baš 'sjelo', no nisam siguran da je to radi autotrafoa. Prvo i legendarno pojačalo koje sam slušao s tom tehnologijom je MC250 (tranzistorac 2x50W). Zvuk mu je bio, jednom rjecju opisano, maglovit, vrlo nedefiniran. To me je toliko znenadilo da sam probao slušanje bez autotrafoa (direkt na izlaz pojačala) koje je projektirano ako se ne varam za impedanciju cca 2.6 ohma, a ja sam spajao nominalno 4 ohma mini monitore, no i dalje je to bio taj mutni zvuk. Na žalost, ne mogu ništa bolje reći ni za ostale uređaje koje sam slušao od Mac-a, bilo sa ili bez autoformera, tamo negdje do serije 6000, isti taj 'Mac zvuk' koji meni nikako ne leži.

Inačesamo pojačalo prije autoformera je relativno klasično, i povratna veza se (bar u modelima koje sam ja slušao) ne zatvara preko autoformera, što smatram velikim plusem, ponukan iskustvima iz cijevnog svijeta gdje je praksa NPV oko trafoa česta praksa, koja barem u mom iskustvu uvijek bar donekle (a ponekad katastrofalno) ubije zvuk pojačala.
S druge strane, imao sam priliku slušati i Sansui BA5000 koji je sasvim drugi svijet u odnosu na ono što sam čuo iz Macova. S treće strane, kao eksperiment sam slušao i ION monoblok preko običnog toroidnog trafoa za mrežu, spojenog kao atenuator koji je tjerao visokoosjetljive zvučnike, kako bi obje komponente bile u nekom optimumu, i tu je. zapanjujuće, bio jedva primjetan uticaj trafoa, unatoč tome što mu namjena nije nikad bila da prenosi audio signal.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: McIntosh autoformer

PostPostao/la gilhooley » Uto lis 20, 2020 2:41 pm

Svima hvala, Ilimzn moj naklon i respect. Nadam se da ovo nisi kuckao na mobitelu... :lol:

Gill
Haba, haba, haba...
Avatar korisnika
gilhooley
 
Postovi: 2126
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 4:27 pm
Lokacija: Zagreb


Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju