NOVOSTI S BUVLJAKA (tech :) )

Re: NOVOSTI S BUVLJAKA (tech :) )

PostPostao/la daluka » Sri ožu 27, 2024 9:59 am

cappucino napisao:Ipak ima vijke a ne zakovice, pa sam otvorio jednu kutiju. Kutija sa zvučnikom unutra ima težinu oko 2 kg. napamet govorim. Laka kao pero.


Za manje od 100 DM i ni se moglo napraviti nešto bolje.
daluka
 
Postovi: 154
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: NOVOSTI S BUVLJAKA (tech :) )

PostPostao/la Fantocci » Sri ožu 27, 2024 11:00 am

100DM u 1959 je vjerojatno kao danas nekih 500€.
Mislim, da je tada bio zvuk (za to vrijeme) odličan ali danas smo ipak navikli na sasvim druge stvari.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: NOVOSTI S BUVLJAKA (tech :) )

PostPostao/la Zmajz » Sri ožu 27, 2024 12:27 pm

Kapućino,meni se jako dopadaju dizajnerski pa bi bilo pametno izbaciti postejeće drajvere i ubaciti nešto modernije,možda onaj oval, češki ili čiji već je, i poigrati se volumenom kutije itd. Ili neku drugu kombinaciju da se podigne kvaliteta zvuka,ne mora biti skupo,a opet su stvarno simpa.
P.S. Imam ti ja ta dva ovala previše pa ako se odlučiš dam ih Beponetu da ti ih dobaci.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: NOVOSTI S BUVLJAKA (tech :) )

PostPostao/la beboni » Sri ožu 27, 2024 11:17 pm

Tko rano poludi,život mu prođe u veselju.
Avatar korisnika
beboni
 
Postovi: 263
Pridružen: Pon stu 11, 2013 5:35 pm

Re: NOVOSTI S BUVLJAKA (tech :) )

PostPostao/la cappucino » Čet ožu 28, 2024 9:06 am

Zmajz, Beboni,
za sada ne bi ulagao u ove kutije. Ponajprije jer jer kutija origigi, a kako sam i opisao kutija je laka kao pero.
Sumnjam da bi s drugim driverom dobio puno bolji saund. imam osjećaj da bi kutija vibrilala zajedno s membranom.
Ipak zahvaljujem na savjetima a i nikad se ne zna šta će bit na kraju sa zvučnicima.
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1615
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: NOVOSTI S BUVLJAKA (tech :) )

PostPostao/la Edison » Čet ožu 28, 2024 11:51 am

cappucino napisao:kutija je laka kao pero. Sumnjam da bi s drugim driverom dobio puno bolji saund. imam osjećaj da bi kutija vibrilala zajedno s membranom.


Kutija u presjeku ima oblik korita broda. Znaci, treba dodati par rebara... ;)

Ako se napravi od nekog lakog drveta, nece puno dodati na tezini, a znacajno ce ukrutiti "korito". Tu ti moze pomoci kolega pao pepeo. A preuzmi i ovale koje Zmajz nudi, to su sasvim dobre jedinice. Uz male dorade, uz originalni i dobar izgled, moglo bi to dobro i svirati...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5684
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: NOVOSTI S BUVLJAKA (tech :) )

PostPostao/la tubeman » Čet ožu 28, 2024 2:20 pm

Misim da se ovo najviše isplati ostaviti kakvo je, a mislim da je i Cappucino na tom tragu.
S zamjenom drivera se ništa neće dobiti jer je ovaj prilično dobar. Provjereno.
Jednostavno, kutija kao takva nije pogođena da radi po današnjim standardima.
Prekrajanje ih neće dovesti u neko HI-FI stanje. Boljje napraviti nove :)
Prije 60+ godina Bas nije bio previše na "cijeni". Zvučnisi su prije svega bili napravljeni da se uklope u tadašnje trendove namještaja.
Inače, driver je povelik, po visini praktički dvostruko veći od ,recimo" RIZovih. Dakle, površina membrane je skoro 4 puta veća :)
Kao takvi, zvučnici su vrlo atraktivni i s vrlo malo intervencija mogu zablistati u punom sjaju.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NOVOSTI S BUVLJAKA (tech :) )

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet ožu 29, 2024 12:23 am

sad sam ih i ja tek vidio
prvo , koj si ti cappucino hrcak ..!!! :lol: :clap:
drugo i ja bi ih ostavio kavi jesu... ako su toliko vremena ostali u komadu nek ostanu i dalje...
zvucnika za ozbiljno slusanje ti ne fali...
steta je da se ne moze vratitit prvobitna boja mrezice , i lajsni , lak se napravi lako
Pao Pepeo
 
Postovi: 2200
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: NOVOSTI S BUVLJAKA (tech :) )

PostPostao/la davorin » Pet ožu 29, 2024 8:10 am

Iskustva govore da bi ta kutija imala puno bolji zvuk da je iznutra obložena debelim slojem krojačke vate, ili filca (~2-3cm), a gusto ispunjena mekim filcem, ili ispranom ovčjom vunom. Ništa od toga se ne bitrebalo lijepiti, klamati i/ili invazivno ili kemijski pričvrščivati, već otvorenu i polegnutu kutiju prvo obložiti vatom ili gustim/debelim filcem, ispuniti sa vunom ili rastresenim ficem, a nakon toga ju zatvoriti. Tako bi se zadržala izvornost same kutije, a bitno bi se podigla akustična kvaliteta.
Što se tiče zvučnika, sama firma Grundig je u kasnijim periodima napravila jako dobre ovalne širokopojasne zvučnike jednakih dimenzija (286x186mm) koji su bili nastavak razvoja postojećeg i izuetno puno bi unaprijedili zvuk.
Izvana bi svakako trebalo zadržati što izvorniji izgled, osim, kako je naveo Pao Pepeo, novog lakiranja jer je evidentno da je postojeći jako izgreban.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: NOVOSTI S BUVLJAKA (tech :) )

PostPostao/la Fantocci » Pet ožu 29, 2024 9:56 am

Možda da se unutrašnjost obloži sa onim teškim samoljepljivim folijama od bitumena ško ih koriste za auto hifi da umrtve karoseriju. Ali bi trebalo naljepiti...
I onaj pravokutni otvor ispod zvučnika bi trebalo zatvoriti, ne znam čemu je uopšte služio?

Ali ako se ga ne planira slušati onda i nema smisla. U 1959 se je slušalo puno tiše pa se vibracijama kutije nisu zamarali, važniji je bio dizajn.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Brbljaonica

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju