Junior combo 15W

Junior combo 15W

PostPostao/la joe dalton » Pon stu 27, 2023 12:04 am

Evo zgotovio prvo lampaško pojačalo za gitaru. Priča ide otprilike ovako:
Prije cca. godinu dana zove me Davorin da imam li još neke zvučničke drajvere. Kaže radije bi zamjenu za dijelove nego za cash. Nudi lampe razne, ali meni pada na pamet kako smo juniorki (ovoj iz avatara :)) za poklon kupili električnu gitaru (u cilju da svira na slušalice pa manje maltretira ukućane) pa mislim si da napravim djetetu neki cijevni combo. Što je naravno u suprotnosti sa izvornim ciljem kupovine električne gitare, ali DIY duh je još jak u meni i nema mira. I tako šalje Davorin lampe, šasiju, platno, prednju ploču, izlazni trafo, potove, dugmad i još hrpu sitnih dijelova. I shemu naravno
shema red.jpg

I tako krenem sastavljati BOM (dostupan na upit) i gledam kako složiti kutiju. I nađem na Tube Town kutiju u dijelovima za gitarski zvučnik 10" taman da se može malo prepraviti i ubaciti pojačalo u šasiji koju imam. Sve skupa jeftinije nego da sam kupovao materijal i dao rezati po narudžbi. Kupim odmah i tolex, ručkice, i ostale sitnice za kutiju i još neke kritične dijelove koje nisam našao u lokalnom dućanu s elektroničkim dijelovima.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Junior combo 15W

PostPostao/la joe dalton » Pon stu 27, 2023 12:15 am

Tako se to malo kiselilo 7-8 mjeseci dok nisam konačno uhvatio vremena i hrabrosti i riješio bravariju i stolariju. Trebalo je savinuti "uši" na šasiji na drugu stranu, izbušiti rupe za podnožja i ostalo. Kutiju je trebalo izrezati s gornje strane za ploču pojačala i prilagoditi stražnje ploče. I tako buši, pili, reži, frezaj rubove.
Evo malo slikovnice. Izbušena šasija:
sasija 1.jpeg

sasija 2.jpeg

sasija montirano.jpeg

sasaija 3.jpeg

Kutija izrezana, prilagođena i sastavljana. Probna montaža šasije:
kutija 1.jpeg

Kutija 2.jpeg

Kutija 3.jpeg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Junior combo 15W

PostPostao/la joe dalton » Pon stu 27, 2023 12:30 am

I onda ljepljenje tolexa. Radio prvi put i nisam bio siguran kako će ispasti. Ali uz par savjeta majstora Davorina i par Youtube tutorijala ispalo je odlično iznad očekivanja. Kutevi i ručkica postavljeni probno za fotke.
tolex kompl 1.jpeg

tolex kompl 2.jpeg

I onda ožičenje za koje sam mislio da će ići brže, ali se malo oteglo zbog drugih obaveza.
ozicenje pocetak 1.jpeg

ozicenje pocetak 2.jpeg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Junior combo 15W

PostPostao/la joe dalton » Pon stu 27, 2023 12:36 am

I tako malo po malo
ozicenje pola.jpeg

ozicenje pola u kutiji.jpeg

došli smo i do puštanja u pogon
proba.jpeg

Sve super, naponi dobri, nema bruma, ali pišti čim se odvrne pot. Naravno trebalo je okrenuti polaritet NPV.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Junior combo 15W

PostPostao/la joe dalton » Pon stu 27, 2023 12:45 am

Par fotki gotovog proizvoda
gotovo 4.jpeg

gotovo 1.jpeg

gotovo 3.jpeg

Predano na upotrebu, korisnik zadovoljan. :D
Zahvaljujem majstoru Davorinu na ideji, shemi, dijelovima i savjetima.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Junior combo 15W

PostPostao/la Master of disaster » Pon stu 27, 2023 8:14 am

Odlično!
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Junior combo 15W

PostPostao/la Bepone » Pon stu 27, 2023 8:34 am

super
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Junior combo 15W

PostPostao/la daluka » Pon stu 27, 2023 10:06 am

Lijepo izgleda.
Jedno pitanje (ispala su tri), kakav utjecaj na elektronke ima to što su okrenute naopako s obzirom na to da se toplina širi prema gore i samim tim pojačano zagrijavanje baze i podnožja istih, koliko se skraćuje životni vijek tako montiranih elektronki, dali to uopće ima kakvog utjecaja?
daluka
 
Postovi: 154
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Junior combo 15W

PostPostao/la davorin » Pon stu 27, 2023 2:14 pm

daluka napisao:Lijepo izgleda.
Jedno pitanje (ispala su tri), kakav utjecaj na elektronke ima to što su okrenute naopako s obzirom na to da se toplina širi prema gore i samim tim pojačano zagrijavanje baze i podnožja istih, koliko se skraćuje životni vijek tako montiranih elektronki, dali to uopće ima kakvog utjecaja?

Životni vijek velike većine elektronki se ne skraćuje ako su okrenute sa bazom gore (navedeno u tvorničkim podacima o elektronkama), a jedino što se može skratiti životni vijek podnožja ukoliko su osjetljiva na povišenu temperaturu. Elektronke koje se koriste u ovom pojačalu se mogu postaviti u bilo koji položaj (osim ispravljačice koja mora biti okrenuta bazom dole, ili gore, a samo u specifičnom položaju smije stajati horizontalno!) bez skraćivanja radnog vijeka i opasnosti.
Daleko najveći broj pojačala za gitaru kroz njihovu povijest uopće je napravila firma FENDER, a kod njihovih ~90% pojačala su elektronke okrenute sa bazom gore. Druge firme su uglavnom slijedile taj konstrukcijski koncept pa se može reći da su u ~99% "COMBO" pojačala (pojačala koja su u istoj kutiji smještena zajedno sa zvučnikom) također elektronke okrenute bazom gore.
Kroz moju prilično dugačku praksu servisiranja, konstruiranja i gradnje pojačala za gitaru različitih namjena i konstrukcija nisam uočio nikakvu razliku u dužini trajanja radnog vijeka elektronki vezan za njihov položaj.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6951
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Junior combo 15W

PostPostao/la Fantocci » Pon stu 27, 2023 2:30 pm

Super. Natpisi su izgravirani?
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Sljedeće

Vrati se na: Pojačala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost