EL86 Push-Pull (mozda PSE?)

Re: EL86 Push-Pull (mozda PSE?)

PostPostao/la davorin » Čet vel 15, 2018 12:26 pm

Prijedlog šeme za izradu pojačala sa 2xEL86 u protufazi sa izlaznom snagom od ~15-ak vati. Na šemi je i prijedlog za namotavanje izlaznog transformatora na EI-74 jezgri sa debljinom paketa od 28mm. Time bi se dobio bruto presjek jezgre od ~7,84 cm2 (neto ~6,5cm2). Takav trafo bi mogao induktivitetom i bez saturacije jezgre osigurati prijenos više od 15W izlazne snage na frekvencijama od ~80 Hz na više. Jednostavno slaganje ("sendvičiranje") osigurava vrlo dobru simetriju namotaja i približno jednak istosmjernih namotaja svake polovine primarnog namotaja, a relativno mali broj zavoja vrlo male parazitne kapacitete i time dobar prijenos visokih frekvencija. (za gitaru, a ne za HI-FI ! :lol:).
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6932
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: EL86 Push-Pull (mozda PSE?)

PostPostao/la DrFireBottle » Čet vel 15, 2018 7:56 pm

Bepone napisao:nemoj davat linkove , a i pusti gitariste da zive svoj zivot to je posebna rasa :D :D


A i ja sam gitarist hehe :mrgreen:
Imam jednog Stratocastera kojeg bi htio prodat (1988 g. Custom 59' black)
Gdje da to oglasim na ovom forumu, ima li neka kategorija za oglase?
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: EL86 Push-Pull (mozda PSE?)

PostPostao/la DrFireBottle » Čet vel 15, 2018 8:47 pm

davorin napisao:Prijedlog šeme za izradu pojačala sa 2xEL86 u protufazi sa izlaznom snagom od ~15-ak vati.


Zahvaljujem se jako na shemi i na objasnjenju trafa, korisne informacije.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: EL86 Push-Pull (mozda PSE?)

PostPostao/la s@ki » Čet vel 15, 2018 10:14 pm

DrFireBottle napisao:
Bepone napisao:nemoj davat linkove , a i pusti gitariste da zive svoj zivot to je posebna rasa :D :D


A i ja sam gitarist hehe :mrgreen:
Imam jednog Stratocastera kojeg bi htio prodat (1988 g. Custom 59' black)
Gdje da to oglasim na ovom forumu, ima li neka kategorija za oglase?



Hrvatski ti je pretpostavljam poznat zar ne? :)
samo treba čitati do dna stranice :p
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: EL86 Push-Pull (mozda PSE?)

PostPostao/la DrFireBottle » Pet vel 16, 2018 8:07 pm

Odlučio saam se kako ću sam napraviti izlazni transformator, i malo sam krenuo "kopati" po knjigama o izradi audio transformatora (također sam i nješto kopao po YouTubeu)
Eh sada, kako da počnem i gdje da počnem sa proučavanjem a kasnije i sa izradom (jer neželim kasnije kupovati, nego da bude istinski DIY), i može li se od onih 220v u 12v (ili sličnih) transformatora nešto raskopati pa premotati ili modificirati za SE pojačalce ili možda čak i PP sastav... Vidio sam da je to najteži dio kod pojačala, izračunavanja i dosta matematike itd, a znam da još baš i sasvim nisam spreman za to ali se želim okušati i pokušati nešto tek tolko za početak napraviti da se malo uvedem u to... I npr. savjeti kakve žice koristiti na primaru, kakve debljine na sekundaru, kakvu izolaciju staviti između namota i nakraju kao vajnsku zaštitu?
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: EL86 Push-Pull (mozda PSE?)

PostPostao/la Klokan » Pet vel 16, 2018 8:19 pm

Prije nekoliko godina sam i ja bio u slicnoj situaciji kao ti, htio sam napraviti cijevno pojacalo (doduse za hifi ne gitaru) i bio sam srednjoškolac sa relativno malo znanja o problematici.
Moj osobni savijet bi ti bio da za prvo pojacalo ipak nekome drugome prepustis izradu izlaznog transformatora. Recimo Branko u Rijeci (Odeon transformatori) koji ce ti sigurno moci namotati trafo po Davorinovom nacrtu.

Ne kazem da je to neizvedivo ili da neces uspjeti, ali izbjeci ces puno glavobolje oko nabavke materijala i same izrade (a i novaca) a imati ces profesionalno izrađen transformator s poklopcima.

Svakako, ovdje ima puno kompetentnijih ljudi od mene koji te mogu usmjeriti i pomoci ti u slucaju da ipak zelis izraditi svoj transformator no vjerujem da ce se i oni sloziti sa mnom.

U buducnosti mozda i ja budem radio ovo ili slicno pojacalo prijatelju tako da pratim temu :)

PS. sad kad malo razmislim, prvo pojacalo gradio sam prije 8-9 godina :o
Avatar korisnika
Klokan
 
Postovi: 628
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 12:36 am
Lokacija: Pakrac - Osijek, Hrvatska

Re: EL86 Push-Pull (mozda PSE?)

PostPostao/la Bepone » Pet vel 16, 2018 10:01 pm

DrFireBottle napisao:Odlučio saam se kako ću sam napraviti izlazni transformator, i malo sam krenuo "kopati" po knjigama o izradi audio transformatora (također sam i nješto kopao po YouTubeu)

za to ti treba oko 5 g prakse i jedno 30tak tisuca materijal potrosenog..sa random rezultatima, sad vidi sta ti se isplati
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: EL86 Push-Pull (mozda PSE?)

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet vel 16, 2018 11:12 pm

klokan i bepo su ti dali naj bolji savjet kao sto bi bilo ko drugi...
ali da pace , ti nauci kako se proracunavaju trafoi i zasto je to tako ( i ja trebam isto... :mrgreen: ) a za motanje skupi novce i daj majstoru da napravi...
a nece te doc ni strasno skupo.. kako namotat izlazni imas na semi desno dolje a za mrezni kazes samo koji ti izvodi trebaju i od koliko
Pao Pepeo
 
Postovi: 2193
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: EL86 Push-Pull (mozda PSE?)

PostPostao/la vilim » Pet vel 16, 2018 11:28 pm

DrFireBottle , vidim da imaš silnu želju sam napraviti solidno PP cijevno pojačalo za svirku ali shema koju ti je ponudio Davorin mislim da je preveliki zalogaj osobito za početnika. Najprije moraš savladati dječje bolesti koje su neminovne i svi smo ih nekada preboljeli jer niko nije cijepljen i imun na početničke pogreške koje su rezultat nedovoljnog ili nikakvog znanja iz osnovnih lekcija elektrotehnike i elektronike. Iz tog razloga prelistaj knjige koje se nalaze na forumu pod nazivom "Literatura" u digitalnom obliku osobito one od autora Tihomila Jelakovića kao i ostale koje ti se učine zanimljivima. Najčešće smo manje ili više gotovo svi euforični kada krenemo pisati tehničke zahtjeve budućeg projekta bez dovoljne samokritičnosti i mislimo kako možemo baš sve napraviti. Ovo ti govorim iz razloga što vidim da si krenuo ravno na najkompliciraniju komponentu cijevnih pojačala a to je izlazni transformator.Za utjehu mogu ti kazati da osim Davorina na forumu nema više od 3 ili četiri samograditelja koji razumiju problematiku i izradu izlaznih transformatora što podrazumijeva potpuno jasnu fizikalnu sliku mehanizma rada transformatora i proračun koji traži dobro poznavanje osnova elektrotehnike. Kreni malim koracima od jednostavnih SE pojačala čije sheme se nalaze na ovom forumu pa će na red doći i složenije izvedbe PP pojačala, i zato ti savjetujem da za sada još ne prodaješ Fendera kako u međuvremenu ne bi zaboravio svirati !!..
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: EL86 Push-Pull (mozda PSE?)

PostPostao/la DrFireBottle » Sub vel 17, 2018 12:40 am

Pa dobro, nije da sad ja hoću napravit ono kompletni amp sa svime, nego želim testirati svoju sposobnost i želim naučiti mnogo više svake sekunde pa mi i u to ulazi da probam sam svašta napravit kao npr. trafo samo zato da ga iz "duha" napravim ma bio on funkcionalan ili ne... Novac mi nije tako veliki problem, imam ja i profesionalnih Fenderovih pojačala po doma od tate kojima sam mjenjao kondenzatore radio gain modove, a i odrastao sam sa nešto boljim gitarama iz 70ih itd... samo kažem da sam jako štedljiv i da oću izvući najviše iz onoga šta uzmem jer s novcem pažljivo.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pojačala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju