Izrada tiskanih pločica. Gdje?

Izrada tiskanih pločica. Gdje?

PostPostao/la zp1956 » Pon vel 26, 2024 6:05 pm

Gdje naručujete tiskane pločice? Ništa komplicirano. jednostrane, metalizirane rupe nisu potrebne, nije uvjet ni natpis i raspored dijelova s gornje strane.
Imate li kakvu preporuku?
zp1956
 
Postovi: 9
Pridružen: Ned pro 22, 2019 4:08 pm

Re: Izrada tiskanih pločica. Gdje?

PostPostao/la pinco » Pon vel 26, 2024 10:12 pm

Ja tu šaljen na izradu, u Kinu, brzi su i kvaliteta je odlična. Cijene su isto dobre, samo malo pogledat opcije slanja, jel poštarina nije jeftina, izbjegavat kurirske službe, jel onda ide na špediciju, euro paket ili kineska pošta je najbolje. Ovisi o težini i sl.
Dvostrana, metalizacija, natpisi itd. je u standardnoj opciji, pa zašto ne iskoristit kad se plača isto.

https://jlcpcb.com/" target="_blank
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 562
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: Izrada tiskanih pločica. Gdje?

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon vel 26, 2024 10:14 pm

Ima nas par na forumu koji ti ih radimo ali manje više za sebe. Ja sam do prije par godina radio i drugima ali sve manje jer em nitko više ne treba,em nemam nešto puno vremena za to. Tako da ako netko treba nešto kažem mu biti će gotovo kada bude gotovo. :roll:
Radim fotopostupkom i kasnije fercinam vodove da se lijepo zaštite od oksidacije. Mogu napraviti do nekih A4 veličine jer toliki mi je velik osvjetljivač.

test pojačalo (2).jpg


edit:
Jedino za izradu volim da je tiskana pločica nacrtana u nekom programu za to, ili barem corelu,autocadu ili sličnim programima koji rade sa vektorskom grafikom. Raznorazne skenove iz časopisa, slike upitne kvalitete i sl. iz toga ne radim niti ću raditi tiskane pločice.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5739
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Izrada tiskanih pločica. Gdje?

PostPostao/la micro » Uto vel 27, 2024 12:51 am

zp1956 napisao:Gdje naručujete tiskane pločice? Ništa komplicirano. jednostrane, metalizirane rupe nisu potrebne, nije uvjet ni natpis i raspored dijelova s gornje strane.
Imate li kakvu preporuku?

Link koji je Pinco stavio , od njih sam narucio i izradu PCB sa smd elementima i klasicnim , ako budes radio , stavis da rade samo smd elemente jer klasicne konektore i elemente papreno naplacuju , leme rucno , a smd su vrlo povoljni i cijena materijala i lemljenja, rade samo 2 PCB ovo ekonomski naisplativije , napalacuju porez i carinu tako i postarina koja nije jeftina i to najjeftinija , moguce zato sto je vrijednost posiljke nije bila mala 200E , ali za 5-7 dana dobijas posiljku , nema carinjenja.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Izrada tiskanih pločica. Gdje?

PostPostao/la zp1956 » Uto vel 27, 2024 10:10 am

Hvala svima na odgovoru. Ovaj kineski link sam i sam izgooglao, ali nečije osobno iskustvo je nezamjenjivo.
Nekada (još u prošlom stoljeću) sam koristio Letraset linije i simbole za jednostavne pločice. rezultat je više nego zadovoljavajući. Linije su uvjek bile uredne i oštrih rubova. Za sve malo kompliciranije koristio sam foto postupak, paus ili folije za grafoskop. Nagrizanje u mješavini HCl i H2O2. Ali, više nema Letraseta, nemam ni osvjetljivač a i do H2O2 odgovarajuće koncentracije je teško doći.
Za ovo što mi sad treba, Letraset linije i simboli bi bili idealno rješenje.
Ne želim nikoga zamarati,jedino ako radi nešto za sebe pa da i ovo uzme u postupak. Naravno, uz naknadu. Također, budem i pokušao sa ovim kineskim linkom.
Pločice radim u ExpressPCB programu. Na raspolaganju su Gerber, PDF i DXF datoteke.
zp1956
 
Postovi: 9
Pridružen: Ned pro 22, 2019 4:08 pm

Re: Izrada tiskanih pločica. Gdje?

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto vel 27, 2024 11:13 am

Inače naručujem i ja od jlcpcb ali samo kada trebam više primjeraka i kada je to za neki uređaj kojeg radim za prodaju i u više primjeraka. Sve ostalo kada mi treba samo 1-2 primjerka PCBa nema mi smisla naručivati od kineza jer će mi ostati višak PCBa koje mogu bbaciti u smeće, a i ispadne me 3-4(ako ne i više) puta skuplje nego da si sam napravim, jer plaćam naravno svih 5 PCBa+poštarina+porez pa se toga nabere. Osim toga ako mogu napraviti nešto sam to mi je najdraže, tek ako ne mogu idem na kupovno.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5739
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Izrada tiskanih pločica. Gdje?

PostPostao/la zp1956 » Uto vel 27, 2024 11:52 am

JLCPC mi se čini ok. Evo, naručio prije par minuta. Spakirao sam sve gerbere i drill datoteke u ZIP i prema njihovom vieweru dobro su razumjeli pojedine layere. Ne žuri mi se pa je standardni shipment prihvatljiv.
Da je moguće nabaviti one prije spomenute Letraset simbole i linije, radio bih jednostavnije PCB-ove i sam. Ovaj postupak sa foto lakom ili preslikavanjem tonera mi je dosta kompliciran.
U svakom slučaju hvala vam. dobio sam odgovor koji sam tražio.
zp1956
 
Postovi: 9
Pridružen: Ned pro 22, 2019 4:08 pm

Re: Izrada tiskanih pločica. Gdje?

PostPostao/la tubeman » Uto vel 27, 2024 5:28 pm

U biti, sistem s "preslikavanjem tomera" uopće nije loš.
Naravno, ako se želi "profi" izgled za kakvu prodaju onda je najbolje da to naprave profesionalci.
Ja obično nemam dosta strpljenja za to a u pravilu radim jedan, max 2 komada nečega.
U biti, najviše volim P2P.
Prije koju godinu sam nabavio folije za "preslikavanje tonera" i to radi izuzetno dobro.
Ima ih i za laser i za inkjet.
Ta folija nije nikakva misterija. Napavljena je od materijala s kojeg se toner vrlo lako transferira bez ostataka.
Sve što treba je zapeglati foliju na vitroplast. Rezultat je odličan s bilo kakvom debljinom vodova.
Za jako tanke (paukova mreža) treba tek malko iskustva.
Dalje sve ide normalnim putem.
Vodikov peroksid se može bez problema nabaviti u ljekarnama a solne kiseline od 30% ima gdje god hoćeš. Naravno ako je to opcija.
Imam i dosta feriklorid granula a trenutno se može nabaviti nekakakva "kemija" (isto u granulama) koja funkcionira bez greške.
Čekanje Kineza, koliko god bilo kratko, nije nešto jer me može proći volja :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Izrada tiskanih pločica. Gdje?

PostPostao/la micro » Uto vel 27, 2024 7:04 pm

Radio nekad postupak transfera sa specijalne folije , skuplji je i losiji od foto postupka. Nekad sprejao sa positivom , imao susaru u prepravljenom frizideru i susio na +50C. Poslije kupovao gotove PCB sa jednostaranim i dvostranim foto osjetljivim lakom.
Ali sto se tice kineske izrade prije dok je bio popularan onaj iz Singapura sada direktno kinezi. Ne moze se porediti sa kucnim izradama , metalizirane rupe, via i ostalo i kad se izracuna , oslojene PCB , zafrkancije u ljekarni sa peroksidom , pa laboratorijska kausticna soda", pa onda skupa tungsten karbitna svrdla od 0,8mm i 0,6 mm , takodje treba mini busilica sa stalkom i treba osvjetljivac , imao sam ih nekoliko , zadnja 2 sa philipsovim cijevima za suncanje a prije toga vrlo opasan postupak razbi zivinu zarulju, nabavi prigusnicu po nabavnoj cijeni i uzivaj u svjetlu tipa cernobilski reaktor :mrgreen: , ne izadje nista jeftinija od kineske izrade ako se gleda po povrsini , a ove iz kine mozete napraviti 5x manje ako je potrebno.
I ako ne zastitite vodove poslije lemljenja u diy izvedbi poslije odredjenog protoka vremena pocinje oksidacija. Da zaboravio sam klozetaru i uzivanje u isparenjima iste sa peroksidom :mrgreen: . Da jos vam je trebao i laser ili neko da vam otprinta na paus ili termo foliju.

Sa specijalnom transfer folijom sam radio prije 20 godina , kako vrijeme prolazi.
Radio onda sa pnp blue ova sa linka
https://www.ebay.com/itm/162806284780
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Izrada tiskanih pločica. Gdje?

PostPostao/la micro » Uto vel 27, 2024 7:23 pm

tubeman napisao:U biti, sistem s "preslikavanjem tomera" uopće nije loš.

Prije koju godinu sam nabavio folije za "preslikavanje tonera" i to radi izuzetno dobro.
Ima ih i za laser i za inkjet.


Jasno mi je kako je radio transfer tonera na PCB , ovo za inkjet nije postojalo prije a i ne znam kako dodje do transfera tinte na PCB.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm


Vrati se na: Nabava dijelova

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju