Mouser EU nabava dijelova

Re: Mouser EU nabava dijelova

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri vel 07, 2024 7:31 pm

I ja sam imao problema kada sam kupovao mosfete za napajanje u gainwireu ali sam našao vrlo lako njihovu zamjenu koju su imali na lageru. Općenito nemam nekih problema jer ne kupujem nešto puno poluvodiča a ono što mi treba za vintage stvari bez nekih problema nađem u mouseru(ili imam na lageru). Ako se ne varam u TMEu sam imao problema sa pronalaženjem snap in ili na šaraf kondenzatora velike vrijednosti.
Ja sam prešao u mouser najviše iz razloga što oni jedini imaju/imali su hrpu Nichicon FG i ES kondova. TME je dosta jeftiniji i kod njih nekada znam nešto uzeti ali to je rijetko, zadnje sam uzeo valjda 1000+1000 komada bc549/559 jer su bili dosta jeftiniji nego u mouseru koji opet nije imao jedan od tih tranzistora.

Preko digikeya nisam nikada ništa kupovao jer iako mi Gašo kaže da imaju dobar lager ima neka kvaka da ne šalju u Hr ili tako nešto. Farnell mi je bio dobar dok su imali predstavništvo kod nas ali kada je ukinuto više ne kupujem kod njih jer ako se ne varam poštarina im je jako visoka.

Kako bi se reklo ne stavljati sva jaja u istu košaru i niti stalno uzimati jaja od iste kokoši. :lol: Znači treba imati uvijek na listi i neke druge trgovine a ne samo jednu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5739
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Mouser EU nabava dijelova

PostPostao/la grunf » Sri vel 07, 2024 8:11 pm

tubeman napisao:Imam pitanje.
Odmah želim naglasiti da nije provokacija i ništa loše ne mislim.
Ali.....
Dugo nisam nabavljao ništa iz Mousera i potaknut "hvalospjevima" i "božanskim statusom" odlučio sam POKUŠATI nabaviti ponešto poluvodičkih pozicija.
Znam da je dosta od toga obsoletno ali sam se oboružao strpljenjem i napravio usporednu tablicu zamjena.
Ali.. (opet) ... ŠIPAK.

Od četrdesetak pozicija poluvodiča imaju samo šest i od toga dvije nisu trenutno dostupne a dvije su dobavljive samo u količinama od 200 ili više.
One dobavljive (IRF510, IRF9510) mogu nabaviti odmah i u VŽ i to po boljoj cijeni.
Cijela potraga je trajala dosta dugo. Prvo tražim original, pa onda 3, 4, 5 zamjena i svakim novim traženjem i "zero results" odgovorima živci su sve tanji.
I što sad?
Trebam li početi sveudilj kmečati da se više ništa ne proizvodi, ili se gasi proizvodnja zato jer Mousr toga nema ili je Mouser jednostavno šupalj, da ne kažem kakvu drugu riječ.
Naravno, imaju oni strahovitu količinu koječega drugog ali u konkretnom slučaju mi je to nebitno.

Nakon toga sam otišao na TME jer nikad nisu iznevjerili.
Oni imaju gotovo polovicu traženog u originalu a za ostalo automatski nude NTE direktnu zamjenu.
Svega JEDNA pozicija ne postoji kod njih (2SA774A) ali toga imam još nešto doma pa za sad ne boli.
Sad će možda netko "popljuvati" NTE ali do sad nisam imao nikakvih problema s tim.

Ne znam kakva su iskustva drugih s Mouserom ali moja su poprilično razočaravajuća.


hm, postoji problem za koji ja svako malo napomenenm u svojim postovima a to je da prestaje proizvodnja klasičnih poluvodiča posebno TH , na to me i sam Walt Jung upozorava od kad se znamo i točno zna koji dio će nestati iz asortimana jer još ima poznanike u čitavoj toj industriji mada je odavno u penziji , zato u svim svojim projektima radim sa djelovima koji su redovno dobavljivi i ne prijeti im gašenje proizvodnje a sve djelove naručujem iz Mousera ali ja se rijetko bavim servisom i lako se mogu prilagoditi stanju na lageru

meni su nedavno pobigli toshibini tranzistori TTC011B dok TTA006B ima još svega par komada ,inače su par i nova verzija popularnih 2SA1837/2SC4793, međutim oba će biti opet dobavljiva do kraja četvrtog mjeseca , u zadnjoj narudžbi sam recimo uzeo ZTX851/951 kojih dugo nije bilo na legeru ne jer ih Mouser nije htio prodavati već zato što tvornica više nema toliku potražnju za njima ili preusmjeruje dobavu danas nažalost na vojnu industriju koja ima prednost nad svim ostalim

inače Mouser ima sve što je dobavljivo na tržištu a za ono šta nema postoje rokovi isporuka koji su danas postali sve veći , veliki dio robe je brisan i spada pod 'obsolete' i do toga više nije moguće doći legalnim kanalima
istina je da se takva roba zna naći u manjim web trgovinama ili čak dućanima jer su puno manji obrtaji i roba duže sstoji na lageru pa su normalno i šanse veće da će imati baš to na lageru

danas su indijski,kineski i drugi manje poznati istočni proizvođači počeli proizvodnju djelova koji su obsolete i kojima su istekla autorska prava kao što je slučaj sa izlaznim tranzistorima za khanovog Sansuia samo šta se ta roba ne može naći u Mousera jer je riječ o malim količinama i nepoznatim - nepouzdanim proizvođaćima mada koliko vidim na velikom diyu dosta ljudi koristi baš te tranzistore za servis starijih uređaja i nemaju baš nekih pritužbi na njih , TME recimo ima nešto od tih proizvođača u svom asortimanu , profusion.uk isto tako , npr 2SA1837/2SC4793 imaju od proizvođača UTC i ljudi to koriste samo šta to nama samo otežava nabavku djelova jer treba doslovce kupovati na sto strana ili riskirati sa djelovima sa ebay-a, uglavnom stanje nije dobro za diy zajednicu
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: grunf; Sri vel 07, 2024 8:24 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Mouser EU nabava dijelova

PostPostao/la tubeman » Sri vel 07, 2024 8:17 pm

Bepone napisao:Upgrejdajte se svi odmah (Tubeman nac ces tu za stare radije)
https://www.die-wuestens.de/eindex.htm" target="_blank" target="_blank


Znam za njih desetljećima i svojedobno sam nešto i nabavljao ali više mi nisu zanimljivi jer dijelova za stare radije imam i više nego dovoljno. Barem one strateške.
To je OK za nekog tko počinje s restauracijama ali meni je bedasto davati 50 eura za elektrolit koji mogu "reparirati" za 2-3 eura. Kod njih se dobije "nešto" što izdaleka izgleda originalno i sve to s naljepnicom koja uništi cijeli doživljaj ;) ;) Priča o nekoj vrhunskoj kvaliteti i posebnim postupcima izrade se može objesiti mačku o rep.
Hvala, ne.
"Moj" elektrolit će barem izgledati originalno a raditi će najmanje tako dobro kao onaj dvadeset puta skuplji.
Zato restauracije s takvim "originalnim" dijelovima koštaju deset puta više nego što treba, a opet se dobije stara kanta. Samo ušminkana :)

Ovaj put se radilo o poluvodičima.
Imam u radioni hrpu SKORO ( ;) ) dovršenih uređaja i kod svakog fali neka bedastoća a htio sam to riješiti relativno brzo.
Sve se može pronaći na netu, postoje vrlo pouzdani dobavljači ali to traje.....
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Mouser EU nabava dijelova

PostPostao/la Bepone » Sri vel 07, 2024 8:28 pm

Danko mores napravit tripli elko za 550V/600? Naravno da ne mozes . Nije to nikakva uvreda. A to je bio i fokus mog posta, a to su lijepe novosti.

A sad zasto bi trebao elektrolit za preko 500V? I to jednostruki koji ima 2 - 3 unutra?? Za koja to pojacala? I zasto bas taj.. gdje su ti naponi 525V??
E tocno za ta pojacala. :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Mouser EU nabava dijelova

PostPostao/la Bepone » Sri vel 07, 2024 8:33 pm

osim FJZ ima jos puno "nepoznatih" ducana po njemackoj gdje je sve jeftino i dobavljivo , salju za 5-7 eur sipinga
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Mouser EU nabava dijelova

PostPostao/la tubeman » Sri vel 07, 2024 8:49 pm

Bepone napisao:Danko mores napravit tripli elko za 550V/600? Naravno da ne mozes . Nije to nikakva uvreda. A to je bio i fokus mog posta, a to su lijepe novosti.

A sad zasto bi trebao elektrolit za preko 500V? I to jednostruki koji ima 2 - 3 unutra?? Za koja to pojacala? I zasto bas taj.. gdje su ti naponi 525V??
E tocno za ta pojacala. :mrgreen:


Ne mogu 600 ali mogu za 500 :)
Više mi nikad nije trebalo.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Prethodni

Vrati se na: Nabava dijelova

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron