kako provjeriti dali je riknuo mosfet

ON TOPIC forum. sav off topic biti će premješten

kako provjeriti dali je riknuo mosfet

PostPostao/la yoke » Uto sij 12, 2016 12:16 am

Kako provjeriti dali je riknuo mosfet preko multimetra, konkretno irfp9610 ?

Znam kako provjeriti IRF240 i sl.
http://www.bcae1.com/ampfail.htm
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: kako provjeriti dali je riknuo mosfet

PostPostao/la ilimzn » Uto sij 12, 2016 1:28 am

Linkano nece bas raditi jer zaboravljaju neke stvari al ajd OK.
Najprije kratko spojis na moment S i G (pipalicom od instrumenta)
Zatim prebacis na dioda tester.
Izmedju D (+pipalica) i S (-pipalica) mora ocitati cca 0.4-0.7V, tocnije diodu. Radi se o reverzno polariziranoj integeiranoj diodi (tzv. body diode) koja je kod P-ch MOSFETa anodom spojena na D, katodom na S.
Izmedju D (-pipalica) i S (+pipalica) treba pokazati otvoreni krug (OL)
Izmedju G (-pipalica) i S (+pipalica) treba pokazati otvoreni krug (OL)
Ponovno testiranje izmedju D (-pipalica) i S (+pipalica) ce (na zalost ovisno o multimetru) sad pokazati neki relativno mali otpor, generalno NE otvoreni krug. Tu se moze probati i u modu ohm-metra. Razlog je sto se u prethodnom koraku nabio G-S na napon testiranja i MOSFET radi toga djelomicno vodi. Ako se nakon toga kratko spoji G-S, pokazivat ce opet vrlo velik ('beskonacan') otpor D-S.
Bilo sto izvan ovog ocitanja znaci da nesto nije u redu.
Alternativni nacin testiranja zahtijeva pomocni izvor, npr. 9V bateriju ili sl. i serijski otpor 1-10k (nije kriticno). Spoji se D sa G, i to onda na - baterijie ili izvora. S se spoji preko otpora na + baterije ili izvora. Voltmetrom se provjeri napon D-S, trebao bi biti oko 3V, konkretno to je napon praga za datu struju. Ako se sve spoji isto samo okrene polaritet izvora/baterije, pokazivat ce cca 0.65V, to je pad napona na body diodi (D-S).
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: kako provjeriti dali je riknuo mosfet

PostPostao/la yoke » Uto sij 12, 2016 10:11 am

tnx...
isprobam pa javim rezultate :mrgreen:

onaj link, koji sam linkao u prvom postu, je meni funkcionirao...bio mi je dovoljno dobar :mrgreen: (iako sam davno, negdje citao da nije 100% pouzdan...da ima i bolji nacin...ali...meni je i ono dovoljno)...
uglavnom kad se radi, mora se ici prikazanim redosljedom...ako se zekne, moraju se svi koraci odraditi iz pocetka...
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: kako provjeriti dali je riknuo mosfet

PostPostao/la ilimzn » Uto sij 12, 2016 2:12 pm

Da, upravo radi onog s nabijanjem G-S kapaciteta.
Za IRF9160 ista stvar samo moras zamijeniti + i - pipalicu jer je P kanalni a ne N kanalni.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am


Vrati se na: Tutoriali

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost