MISSION CYRUS DAD3 (vuk u janjećoj koži)

MISSION CYRUS DAD3 (vuk u janjećoj koži)

PostPostao/la tubeman » Sub ožu 23, 2024 12:32 am

MISSION CYRUS DAD3(Q24) CD PLAYER iz druge polovice devedesetih.

Kad se gleda na slikama izgleda relativno neugledno ali u živo je efekt puno drukčiji.
Još kad se zaviri "pod haubu" treba se malo zamisliti :)

Slika
Slika

Radi se o vrlo ozbiljnom uređaju koji je bio vrlo popularan (pogotovo "na otoku") iako nije bio previše jeftin.
Zanimljiv je i po tomu što se DAC mogao jednostavno mijenjati (upgradeati) kroz dva levela.
Standarnda izvedba je mogla narasti na 18 bitni DAC i u max verziji na 24 bita.
Ovaj "moj" je nakrcan u maksimalnoj varijanti.
Zanimljivo je i o da se može priključiti "vanjski" izvor napajanja koji (tako se tvrdi i ljudi pišu... ) sve skupa podiže na jako visoki level mada niti njegov vlastiti ispravljač nije baš naivan.

Takav jedan uređaj je prije koji mjesec dopao i mene. Stigao je raskupusan (a kako bi drukčije ;) ) i neživ.
Pri tomu se negdje u Londonu uspio zagubiti EJECT gumb :(

Uglavnom, potrajalo je neko vrijeme dok ga nisam donekle vratio u život.
Srećom, osnovni kvar nije bio previše velik - krepao je ispravljač.
Nije bilo prestrašno ali je bilo dosta nespretno budući je sve dosta nagurano u dosta malo kučište.
Ka je već sve rastureno iskoristila se prilika i zamijenjeni su kondenzatori u ispravljaču.

Već sam se poveselio ali.....
Displej je pokazao da je prošao inicijalni test ali CD se nije zavrtio.
Nije uspjelo nikakvo mambođambo uvjeravanje i na kraju je dijagnostiran kvar lasera.
Na sreću (opet) tih lasera, u stvari, kompletnih mehanizama ima na tržištu koliko hoćeš s vrlo razumnim cijenama.
Naručio sam na eBayu jedan takav i pričekao mjesec dana.
Laser je stigao ali ugledavši nagužvanu kutiju u poštanskom sandučiću stisnuo me loš osjećaj da bi se tu mogao izroditi kakav problem jer mi nije baš bilo jasno kako ju je poštar uspio nagurati unutra jer je više od duplo šira od proreza :o

Naravno, zle slutnje su se obistinile :(

Kontaktirao sam dobavljača i moram priznati da sam ostao ugodno iznenađen.
Nije se javljao, ali je za deset dana stigao novi modul :)
Modul je Philipsov CDM12.4/05.

Slika
Slika

Slika

Trebalo ga je malo potvikati jer je originalni imao dva utora s kojima je bio povezan s ostatkom drajva, ali to se brzo riješilo.

Nakon sklapanja je uređaj proradio mada će trebat još jedno rastavljanje jer se povremeno čuje "struganje" CDa o nešto. Vjerojatno će trebati malo korigirati visinu što je predviđeno kod mehanizma.

Slika
Nakon toga slijedi izrada gumba, konačno sklapanje i temeljito čišćenje.

Već sam napisao da je uređaj nabildan s Q24 high resolution DACom (Burr Brown PCM5728) koji zvuk doista diže izvan uobičajenih standarda što se pokazalo već kod prvog preslušavanja :)

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MISSION CYRUS DAD3 (vuk u janjećoj koži)

PostPostao/la grunf » Ned ožu 24, 2024 12:13 pm

sjećam se ovog pleyera iz doba kad se bavio prodajom hi-fi-a , nije loše svira , zgodno je to šta je relatvino malen tj korišteno je isto kučište za čitavu seriju, inače DAC u njemu je PCM1704 ako je riječ o 24bitnoj verziji , za filter nisam siguran koji je
mana tih modula za nadogradnju je bila vrlo mala razlika u zvuku šta nije opravdavalo dodatni trošak modula jer se za te novce mogao naći puno bolji pleyer (dad3 +24bitni modul)
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: MISSION CYRUS DAD3 (vuk u janjećoj koži)

PostPostao/la tubeman » Ned ožu 24, 2024 1:15 pm

Grunf, nisi pažlivo čitao ;) :)
DAC modul je njihov najjači : Q24 (24 bitni s BB PCM 1728)
Uostalom, meni je svejedno jer ionako ide na kvasinu (policu).
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MISSION CYRUS DAD3 (vuk u janjećoj koži)

PostPostao/la grunf » Ned ožu 24, 2024 6:58 pm

tubeman napisao:Grunf, nisi pažlivo čitao ;) :)
DAC modul je njihov najjači : Q24 (24 bitni s BB PCM 1728)
Uostalom, meni je svejedno jer ionako ide na kvasinu (policu).


evo šta piše ;
tubeman napisao: Već sam napisao da je uređaj nabildan s Q24 high resolution DACom (Burr Brown PCM5728) koji zvuk doista diže izvan uobičajenih standarda što se pokazalo već kod prvog preslušavanja
a PCM5782 ne postoji

a šta se tiče jel bia PCM1704 ili PCM1728 ne mogu ruku u vatru staviti za nijednog ,davno je to bilo ,ali između njih dvoje PCM1704 je 1 klasa a PCM1728 se danas više i ne spominje , u slučaju da je korišten PCM1728 to objašnjava zašto su se neki kupci žalili da Q24 nema smisla zbog cijene nadogradnje a dobitak je bio zanemariv
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: MISSION CYRUS DAD3 (vuk u janjećoj koži)

PostPostao/la tubeman » Ned ožu 24, 2024 8:41 pm

Je, krivo sam napisao.
Radi se o PCM 1728.
To je kad istovremeno radiš pet stvari pa pola broja šifre je vezano na jedno a pola na nešto drugo :)

Meni nije bitno isplati li se ili ne jer me nije koštalo ništa (točnije 14 eura za novi mehanizam + par eura za kondenzatore).
Vrijedi li ili ne, o tomu se i prije puno laprdalo, ali se filozofija reklamiranja ne razlikuje više od svih ostalih "genijalnih" uređaja :)
O kvaliteti nema smisla raspravljati jer ionako sve ovisi o ostatku "linije" i faktoru poželjnosti. Ionako nema smisla previše uspoređivati i ocjenjivati nešto u nekom kratkom trenutku.
Ujutro je to fantastično, a već iza podneva je bljak :) :)
Isto se može reči i za prastari i zastarjeli TDA 1541 koji je bio zaboravljen a pojavio se zbog hvalospjeva o "linearnosti i muzikalnosti" što je odmah dramatično diglo cijenu.
Na žalost, danas je reklama i moć nagovaranje sve, a ljudi su malo previše lakovjerni pa već iz reklame ili plaćene recenzije imaju "stručno" mišljenje. Dalje se sve svodi na količinu novaca koji misle potrošiti. Nije zanemariva niti sujeta jer se pri tomu gleda da se kupi nešto što "drugi nemaju i skuplje je nego ono što imaju" :) :)
Gdje su danas sve one silne Wadie sa svojim tisućama i desecima tisuća eura cijene? Isto ih se nitko više ne sjeća previše.
Ovaj ionako ide u buksu gdje su i deseci drugih. Tu nemam puno emocija osim poštovanja prema onima koji su to osmislili i natjerali da radi.
Na žalost, nemam šest pari ušiju.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MISSION CYRUS DAD3 (vuk u janjećoj koži)

PostPostao/la grunf » Pon ožu 25, 2024 11:24 pm

ma bitno je da radi (uz šta manji trošak) i da si zadovoljan pa makar se kiselia na polici :D

o samim DAC-evima se da dugo raspravljati ,ima tu miljun opcija a posebno danas mada nisan nikako zadovoljan u kojem smjeru to sve vodi
ja sam bia u audio biznisu taman u zlatno doba CD-playera i početka DVD-a , tada se zbilja mogao naći odličan uređaj za male pare koji bi potukao one skupe a sve je ovisilo o izboru DAC-a u samom uređaju tako da cijena nije bila neki faktor posebno kad su se probijale granice s 16 na 24 bita jer su se tada gurali NOVI i BOLJI ali u navodnicima DAC pretvarači , uvik su postojale iznimke kao recimo Wadia koju spominješ , inače moj DAC ima isti digitalni pretvarač kao i ta Wadia
sjećam se negdje poslije 2000 godine dobili smo korporativni mail od nabave o novim 24bitnim DAC-evima sa miljun hvalospjeva , je san se okuražia i odgovoria ovome iz nabave da nije to baš tako a njegov odgovor je bia da zna ali da ovo mora pisati jer se to MORA prodavati je je NOVO , pametnome dosta ;)
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik


Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost