SOUND CARRIER EL34

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la tubeman » Sub vel 10, 2024 12:52 pm

Bepone, čemu toliko gorčine?
Čovjek je opstao na tržištu desetljećima i proizvodi su mu cijenjeni.
Da nisu, ne bi opstao.
Osim toga, miješaš kruške i jabuke.
Ovisno o "kvaliteti" su i cijene različite pa ne treba miješati proizvod od 500 eura s onim od 2.000.
Ovom ovdje zbilja ne vidim zamjerku.
Solidno je napravljen, ima (osim ovih nekoliko kondenzatora) dobre dijelove, lijepe je vanjštine i što bi sad trebalo?

Gospodina Krkleca ne poznajem osobno i osim poštovanja ( a do toga se ne dolazi lako), nemam nikakvog posebnog razloga držati mu stranu.

Znam da je napravio stotine uređaja raznih profila i ne čujem da su se previše kvarili, bez obzira radi li se o 250 ili 900 V naponima.
To što cijevnim uređajima nakon deset, dvadeset ili trideset godina sigurno TREBA neki servis znači samo da dobro rade.
Onih desetak uređaja koji su dolazili do mene nije imalo nikakve strateške probleme. Puno više i većih problema je bilo s poznatim markama.

Uhvatio si se frekventnog opsega kao pijan plota. Pazi, radi se o 0,9 dB (MANJE OD JEDAN) deciBel "pada". Daj se, molim te, skuliraj malo.
Inače, po podešavanju povratne veze taj "pad" je praktički nestao i frekventni opseg se još pomaknuo do 90 kHz.
Ti do sad nisi NIKAD pokazao neki (izmjereni , ne simulirani) graf nekog svojeg uređaja. Čitali smo samo hvalospjeve. Ali, eto to je Bepone, pa prihvaćamo s pola uha i smješkom jer nam je drag.
Grafovi u pravilu ne znače da uređaj dobro radi ali je ipak neki pokazatelj jer dobar graf će samo potvrditi da bi uređaj TREBAO biti dobar, ali obratno znači ipak nešto drugo.
Ali hvatati se za NULA cijela JEDAN da se ocrni čovjek je zbilja degutantno.

Ovo ostalo ne vrijedi komentara :(
Hvataš se za svakakvee bedastoće i vrijeđaš samo da iskažeš svoj trajni animozitet prema čovjeku i ocrniš ga.

Moraš prihvatiti da i netko drugi zna i može napraviti dobar uređaj. To što je nešto ručni rad, pogotovo ako je u više primjeraka, mu samo diže rejting. Barem u mojim očima.
A o cijenama se ne isplati raspravljati. Cijena je onakva kakvu je netko spreman platiti a evidento je da su ju mnogi platili, doduše uvijek je bilo mjesta za pregovaranje.

Probaj zbrojiti komponente pa izračunati koliko bi takvo cijevno pojačalo trebalo koštati. Treba uračunati i to da živiš od toga).
Može li to koštati manje od 1.000 eura. Sumnjam.

Inače, još riječ dvije o transformatorima koje neki zamjeraju istom autoru, pogotovo onima SE.
To proizlazi iz kritike da transformatori dotičnog "ne valjaju".
Inače transformatori su dobro namotani. Najčešće su im i jezgre kvalitetne, s tankim limovima.
Transformatori s EI jezgrama u pravilu ne idu visoko i s PROSJEČNIM jezgrama je njihov kraj negdje oko 16-17 kHz.
Povratna veza će to popraviti ali osobno ne mislim da je neki drastični frekventni opseg presudan. Pogotovo za većinu nas koji ionako to ne čujemo. Možda kakav šišmiš osjeća harmonike na 30 kHz :).
Čujemo samo ako smo transformatore skupo platili :) Ta, kako ćemo ih inaće preprodati :) :)
O kvaliteti jezgre uglavnom ovisi i cijena transformatora pa je i to dobar pokazatelj kud će dospjeti i cijena cijelog uređaja koja onda korelira s skupom mogućih kupaca.
Isto tako, ne smije se miješati mjerenje transformatora u "praznom hodu" i cijelog sklopa jer će mjerenje slobodnog trafa bez opterećenja uvijek pokazati bolje rezultate.

Neću puno teoretizirati o čemu ovisi induktivitet transformatora.
Čest problem je da se nakon više godina EI jezgra SE transformatora zna malo razlabaviti, zračni raspor se mrvicu promijeni i eto problema. Induktivit padne a zna se što se tad događa i onda imamo "fuj trafo ne valja".
U pravilu se to rješava tako da se jezgra ponovo "stisne" i stvari se vrate na svoje mjesto. Neki put je to jako jednostavno (gumeni čekić :) ) a neki put nešto kompliciranije.
Ne jednom sam zatekao trafo renomiranih marki koji je trebao imati npr. 10 H a izmerio sam 6. I kako će to onda raditi?
Te probleme nemaju C jezgre koje se jednom stisnu i u pravilu ostaju dobre. Ali tu onda iskače faktor cijene :) :)

<END OF VIKEND PROPOVIJED :)>
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la tubeman » Sub vel 10, 2024 1:14 pm

Zaboravio sam ono bitno :)

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la Edison » Sub vel 10, 2024 1:47 pm

tubeman napisao:A o cijenama se ne isplati raspravljati. Cijena je onakva kakvu je netko spreman platiti a evidento je da su ju mnogi platili, doduše uvijek je bilo mjesta za pregovaranje.



:clap: :clap:
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5691
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la micro » Sub vel 10, 2024 2:35 pm

tubeman napisao:Bepone, čemu toliko gorčine?
---------
Uhvatio si se frekventnog opsega kao pijan plota. Pazi, radi se o 0,9 dB (MANJE OD JEDAN) deciBel "pada". Daj se, molim te, skuliraj malo.
----------------
Ti do sad nisi NIKAD pokazao neki (izmjereni , ne simulirani) graf nekog svojeg uređaja. Čitali smo samo hvalospjeve. Ali, eto to je Bepone, pa prihvaćamo s pola uha i smješkom jer nam je drag.
Grafovi u pravilu ne znače da uređaj dobro radi ali je ipak neki pokazatelj jer dobar graf će samo potvrditi da bi uređaj TREBAO biti dobar, ali obratno znači ipak nešto drugo.
-----------
Te probleme nemaju C jezgre koje se jednom stisnu i u pravilu ostaju dobre. Ali tu onda iskače faktor cijene :) :)

<END OF VIKEND PROPOVIJED :)>

Ja sam shvatio ono o 0,1dB kao sarkazam.

Ne bih da dolivam benzin na vatru , ali nisi li tvrdio da zvucnike ne treba mjeriti(audio) , odnosno samo elektricne velicine?
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la tubeman » Sub vel 10, 2024 3:11 pm

Nisam tvrdio da NE TREBA mjeriti nego da nema previše smisla.
Previdio si ono što je možda važnije, a to je da su zvučnici zadnji u lancu, ispričavam se, predzadnji jeru su na kraju ipak naše uši :)
I to da svatko ima svoje uši :) :)
U cijeloj filozofiji oko "vjernosti zvuka" (utopija) postoji jednadžba (ili više njih) s više nepoznanica.
U najmanjoj varijanti je to izvor i pojačalo (pojačalo, predpojačalo+pojačalo itd) i zvučnici (slušalice).
Pojačalo je nešto na što se praktički jedino može imati neki utjecaj da se ostvari izlaz = ulaz (pojačani), tako da je ovdje mjerenje jako važno jer ako su zadovoljene sve (utopija :) ) važne veličine onda "možemo vjerovati" da pojačalo možemo izolirati iz jednadžbe. Ovo vrijedi za pojačala koja sami gradimo a mislim da se ovdje tim bavimo. Ako se radi o tvorničkim pojačalima, i ta nepoznanica uglavnom ostaje.
Tu sad dođemo do problema da "svako pojačalo drukčije zvuči". Neko uhu ugodnije, neko ne, i opet ovisno o onom tko sluša, kakav je izvor i kakvi su zvučnici, kako smo rapoloženi kod testiranja .....-.
Dakle, ovdje su mjerenja zbilja važna iako nam se možda neće svidjeti rezultat. Ako su mjerenja dobra onda se barem možemo nadati ;)
Ako eliminiramo stupanj pojačanja ostaju nepoznanice izvor zvuka i zvučnici (ili slušalice). ako je izvor zvuka deklariran da je vjerodostojan možemo ga isto uvjetno eliminirati, ali s manje povjerenja nego samo pojačalo. Na žalost, izvor zvuka moramo prihvatiti bez puno utjecaja.
Tako jedini "problematični" ostaju zvučnici i njih ćemo ionako idabrati i li napraviti prema svojim preferencijama koje uglavnom neće biti u skladu s savršenim mjerenjem :)
Već sam elaborirao zašto.
Kolike legija zvučnika imaju savršena mjerenja u savršenim ili manje savršenim uvjetima, nemoguće je nabrojati, ali koji od njih će nam baš taman leći?
Naravno tu su još i žice ;) ;) ;)
Zato, ako se želimo približiti nekakvoj vjernosti zvuka (iluzija) od tri osnovne nepoznanice u jednadžbi nekako najuvjerljivije možemo eliminirati pojačala jer ako je nevjerodostojan izvor zvuka i ako je nevjerodostojno pojačalo kakva će to biti krivulja koju ćemo izmjeriti na kraju. Ona će možda biti ravna ali na račun čega ? Možda imamo klempave, velike, male, priljubljene uši ili tek cerumen u njima :) :)
Za takva mjerenja se koriste verificirani izvori zvuka koji nisu nimalo jednostavni i jeftini kao i propisane procedure.
Način "pravog" mjerenja nam je definitvno nedostupan ali i beskoristan za praktičnu primjenu. Zato sam i napisao (koliko se sjećam) da ako se baš želi mjeriti onda mjerimo to u realnim uvjetima svoje sobe, možda slušaone gdje uglavnom nećemo imati previše mogućnosti nekog ozbiljnog tretiranja prostora.

Jest da su sve ovo većinom pitanja od akademskog značaja ali kad se već upuštamo u njih.
Razumijem i priklanjam se tomu da je veliko veselje kad sam nešto napraviš, podesiš i izmjeriš i kad na kraju budeš sretan i zadovoljan s tim što dobiješ.

Opet previše propovijedam. Bar se neću morati javljati sljedećih tjedan-dva :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la micro » Sub vel 10, 2024 7:47 pm

Dakle, ovdje su mjerenja zbilja važna iako nam se možda neće svidjeti rezultat. Ako su mjerenja dobra onda se barem možemo nadati ;)


tubeman ,ova tvoja recenica ukratko vazi i za zvucnike.
micro
 
Postovi: 618
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la Bepone » Pon vel 12, 2024 8:42 am

tubeman napisao:Bepone, čemu toliko gorčine?

<END OF VIKEND PROPOVIJED :)>

da si imao posla s njime nebis sigurno branio ovako grcevito koliko vidim. a i inace se vidi da pilis naopako, i nisi mjerodavan, izdizes neke nebitne krseve. meni je svejedno ja govorin kako je ne navijam na ni jednu stranu.

a ove slike gore..cudno mi je da niti ti ne znas da bez CE markice ne smijes nis palit u struju, znaci kaznjivo, kamoli proizvodit,, a pod CE da ti ne navodim koje sve norme moras zadovoljavat . ovaj flomasterom napisao broj i to je to, max dostignuce :lol:

tako da ta "proizvodnja" je mazanje ociju , cipoteka dijelovi sa trafima koji ne mogu ic ravno preko 7kHz.. to je taj balkan hifi, ca je opcenito sramota za proizvodjace a pogotovo gledajuci neki svjetski japanski standard.
i onda se to hvali?? level srednje skole
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la tubeman » Pon vel 12, 2024 9:48 am

Ti na svojim "uređajima" koje prodaješ sigurno imaš CE markicu?
I probaj provjeriti što CE markica znači....
Tko i zašto mora ili ne mora imati CE oznaku.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la Bepone » Pon vel 12, 2024 11:23 am

skuzio sam i prije da nemas pojma o tome , samo trabunjas, kako i obicno pilis suprotno kao i uvijek zadnjih 10 godina, ali evo da ti skratim muke,

sve ca spajas na 230V mora imati CE markicu, a ca tu ulazi??? nije to samo printanje te oznake na printeru *(makar sam vidio i to da balkanci kod nas koji se nesto predstavljaju okolo sa svojom skalamerijom , neznaju ni konstruirat tu markicu a jednostavno je :lol: )

i koje su osnovne direktive koje mora zadovoljavati na razini EU??
imas i pravilnike o uredjajima u NN, koje sigurno nikad nisi ni otvorio, ni ti ni drugi balkanci.

cak ti je i lako to nac, a ako nije mozes pisat ministarstvu, pa ti odgovore.

a ca se mene tice pa naravno da sam u svim tim procesima, ne trebas se puno sekirat oko toga.
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: SOUND CARRIER EL34

PostPostao/la pinco » Pon vel 12, 2024 11:34 am

....ponediljak...
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 567
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju