SHARP OPTONICA RT5100 KASETOFON

SHARP OPTONICA RT5100 KASETOFON

PostPostao/la tubeman » Sub stu 18, 2023 5:57 pm

SHARP OPTONICA RT5100 - kasetofon iz 1980-te godine.
Optonica je bio Sharpov brand za zahtjevnije HI-FI tržište.
Odlikuje se s dosta za tad naprednih stvari a prije svega kvalitetnom izradom.
Tu su dva motora, dvije glave i vrlo kvalitetno mehaničko rješenje kasetnog pogona.
Upravljanje je "touch logic".
METAL trake su tek počele pojavljivati ali ovaj uređaj ih nije podržavao kao takve.
Frekventni raspon je 30-17.000 Hz za CrO2 trake (tip 2 i 3) a 30-15.000 za FeCr (tip 1)
Značajka mu je i Dolbi B eliminator šuma.
Uobičajeno se u kasetofonima koristio Dolbi NR a Dolbi B je bio rezerviran za kvalitetnije i skuplje te studijske uređaje.
Dolbi B nudi par dodatnih decibela utišavanja u odnosu na NR a kod kasetofona je svaki dB bitan :)
Težak je skoro 9 kg i pun je elektronike.
Koga zanima, može više toga pronaći po internetu.

Došao je prije dosta vremena u kozmetički solidnom stanju ali neispravan.
Uglavnom se to svodilo na upravljačku logiku koju je netko pokušavao popravljati, vjerojatno zato jer nije vrtio i vukao traku.

Uzrok se pronašao vrlo brzo.
Krepao je tranzistor za kontrolu motora, remen se razvukao a tarne gumice su bile jako izraubane.
Remen se (zahvaljujući zadnjem inputu ;) ) riješio odmah ali tarne gumice su bile puno tvrđi orah.
Kupiti se ne mogu nigdje. Ima nešto remena, gumica i pinch rollera po internetu ali je to poprilično skupo i ne rješava problem.

Slika
Slika

Ideja je pala da ih isprintam. Već su bili nacrtaniani no onda sam se sjetio mogućnosti izrezivanja laserom.
Nabavio sam odgovarajuću gumenu ploču i gumice su se brzo ukazale :)
Ta priča je vrlo osjetljiva jer točnost dimenzija mora biti vrlo velika a ja sam prvi put napravio po dimenzijama onih izraubanih :)
Druga runda je iznjedrila pola milimetra prevelike i tek je treća bila OK.
Slično je bilo i s drugom vrstom, ali samo dvaput :)

Slika
Slika

Uglavnom, nakon malo nagovaranja i desetak rastavljanja mehanizma jsve je profunkcioniralo (gotovo) prema očekivanjima.
U međuvremenu se napravila i "kozmetika" ostatka mehanizma gdje se našlo dosta "razmočenih" ostataka gume, pogotovo na zamašnjaku.
Notorni "netko" je pokušavao podmazivati osovinu zamašnjaka pa je napravio nered. Ta osovina se ne smije podmazivati jer je ležaj samopodmazujući a osovina direkto "tjera" gumicu prjenosa za povlačenje trake. Na taj način će na kraju i gumica biti "podmazana" što rezultira njezinim lošim radom i na kraju oštećenjem.

Slika

Kozmetiku je proživio i ostatak uređaja. Zamijenjeno je par kondenzatora (vezni i oni u ispravljaču) jer se pokazalo da su svi ispitani savršeno očuvani.

Slika

Uređaj ionako ide na policu i nisam siguran da ću ga previše koristiti.
Meni je nekako presterilan i previše "utegnut" iako je vrlo impoizantan i potentan ali nekako mi nedostaje "duše".

Ipak je ostao još jedan problem za riješiti. Glava nije u savršenom stanju. Sve skupa radi ali mislim da bi trebala bolje. Na njoj se vidjelo da je dosta "radila".
Uspio sam dosta dobro ispolirati glavu i one stupiće po kojima klizi traka ali to sigurno nije riješilo problem do kraja.

Slika

Zato sam u postupku nabave kompatibilne glave pa će "polica" pričekati do onda :)

Slika

Ups. Zaboravio sam pločicu ispod VU metra :( Rastavi, umetni, sastavi opet....
Sad je valjda sve u redu. Nema čak ni viška šarafa :)

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost