GRUNDIG TK248 HI-FI MAGNETOFON

GRUNDIG TK248 HI-FI MAGNETOFON

PostPostao/la tubeman » Pet stu 10, 2023 10:58 pm

I još jedan pedesetineštogodšnji kiseli krastavac :)
Grundig TK248 HI-FI magnetofon iz 1960. godine.
Dvobrzinac 9,5/19 cm/sec, 40-16.000 Hz (19 cm/sec).
Prihvaća najveće kolutove za takav tip magnetofona (18 cm),
4 traga s kombinacijama 1,2,3,4, mono, stereo,.
3 glave koje omogućavaju predslušavanje,
2 * 4W na 4 zvučnika.
Prilično luksuzan stroj za to vrijeme koji je bio u nekakvoj gornjoj srednjoj klasi kućnih magnetofona.

Došao je u katastrofalnom stanju.
Teško je reči od kuda su ga izvukli "dobavljači" jer je sve bilo pokriveno nekakvim čvrstim bijelim slojem (blata?).
Nakon prvog grubog četkanja metlom i ispuhavanja raznih kukaca, raspadnutih gumica, spužvica i drugih neprepoznatljivih "objekata" to je izgledalo otprilike ovako:

Slika
Slika

Najgore je to što se sloj "nečega" nalazio i iznutra ;)

Slika

Ipak, izgleda da je samo stajao godinama tako jer se nakon inspekcije utvrdilo da je kompletan ali ozbiljnije pokvaren.
Srećom, mehanika nije izgledala preloše a vanjština nije bila oštećena.

Da ne opisujem kvarove i postupke, a bilo ih je.... slijedi par slika:

Slika
Slika
Slika
Slika

Na žalost, morao je na policu kao poluproizvod jer nisam bio siguran hoću li nabavljati gumice i remene za njega.
Budući su nedavno stigli, među njima se našao i kompet za ovaj stroj pa vjerujem da ću ga uskoro (valjda ;) ) i kompletirati kako bi se mogao vratiti natrag tamo gdje je bio :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: GRUNDIG TK248 HI-FI MAGNETOFON

PostPostao/la vilim » Sub stu 11, 2023 12:47 pm

Tubeman svaka ti čast kako si uspio vratiti prvotni izgled totalno zapuštenog ovog vrijednog primjerka iz prošlosti magnetskog snimanja zvuka. Meni nisu jasni likovi koji ovakve stvari drže valjda u štalama i da ih tako mogu unakaziti. Na ovakvim magnetofonima prvi glazbeni sastavi kod nas pravili su prilično uspješno i demo snimke !!..
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: GRUNDIG TK248 HI-FI MAGNETOFON

PostPostao/la tubeman » Sub stu 11, 2023 7:16 pm

Nije bilo tako strašno, bar izvana je sam već napisao da uređaj nije bio nešto posebno oštećen.
Iznutra je bila sasvim druga priča :)
Inače, taj i slični uređaji su radili (i još uvijek rade) prilično dobro. Mehanika je bila kvalitetna, sinhroni motor vrlo jak a izvedba nije loša.
Otišli su u ropotarnicu prošlosti nakon što su scenu preuzeli kasetofoni koji su postajali sve bolji.
Kasetofonima je pomogla velika promidžba ali najvažnije je bilo to što su magnetofoni bili glomazni, trake nespretne i skupe, pogotovo kvalitetne, a ljudi sve komotniji :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska


Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju