RIZ TURANDOT GM7606

RIZ TURANDOT GM7606

PostPostao/la tubeman » Ned ruj 08, 2019 11:09 pm

Još jedan RIZ gramofon :D
Ovaj :D je zato što je RIZ-ova samo naljepnica.
Nabavljen je prije godinu i pol i posve sam zaboravio na njega.
Prisjetio sam ga se kad sam počeo raditi inventuru "RIZ zbirke".

Dolazi iz vremena kad je RIZ duboko ušao u suradnju s poljskom Unitrom pa se u stvari radi o gramofonu BERNARD GS-431.
Sve se to događalo sredinom i krajem osamdesetih kad smo do balčaka bili zaluđeni japanskim uređajima pa je i najjadniji Sanyo ili Rotel bio puno poželjniji od ovog.
Istina, tad je već bilo posve jednostavno kupiti skoro bilo što sa zapada, pa možda čak i jeftinije.
Kad se malo dublje zagrebe u detalje može se vidjeti da se radi o sasvim pristojnom uređaju koji ima samo jedan problem: Značku RIZ naliepljenu preko ( o užasa ;) ) značke Unitra :(
Inače, uređaj je vrlo lijepog izgleda, napravljen potpuno od metala, ima velik aluminijski tanjur (302 mm) koji je i dosta težak (cca 1 kg).
Motor je velik,elektronički upravljan i s tanjurom je povezan remenom. Sve se nalazi na odvojenoj subšasiji koja nije direktno povezana s kučištem.
Ručka je posebna priča i ne zaostaje nimalo (dapače) za serijskim japanskim.
Jel'da da je totalno ogavno kad umjesto "POWER" piše "MREŽA" :) :)
Isporučena zvučnica je isto Unitrina (MM).

Sve skupa čini vrlo elegantnu niskoprofilnu cjelinu i po nijednom detalju (osim značke i natpisa :) ) se ne može prepoznati da se radi o "istočnom" proizvodu.
Osobno mislim da bih vrlo lako mogao živjeti s njim.

Uostalom, par slika će reči više od puno teksta:

Slika
Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ TURANDOT GM7606

PostPostao/la phobon » Pon ruj 09, 2019 1:31 pm

.
Ovaj model je širine klasične linije,
bio je i model 7605 koji je potpuno isti,
samo je uži tako da paše na mini izvedbu.
Ja imam ovog drugog.
phobon
 
Postovi: 311
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: RIZ TURANDOT GM7606

PostPostao/la tubeman » Čet lis 26, 2023 9:36 pm

Gramofon RIZ GM4010.
Brat Turandota GM7606.

Vidljivo izvana, nema druge bitne razlike osim što je ovaj crn ali to je valjda bilo dovoljno da se predstavi kao drugi model ;)
Razlikuje se po tomu što je umjesto pushbuttona 33 - 45 napravljena promjena da jedan gumb mijenja brzinu a drugi je za start i stop.
U Stop položaju se podiže ručka.

Opet samo naljepnica na poljsku Unitru....
Pronađen u zaboravljenoj hrpi.
Ispravan. Treba samo novi remen i malo čišćenja te plastična kvačica za osiguranje ručke.
Na njemu je montirana Ortofon FF10EX zvučnica.
Eh, da, razlika je i u tomu što su natpisi na engleskom jeziku :)

Slika


*** edit: na počeku sam krivo naveo ime gramofona. Nije GM 401 nego 4010 !
Zadnja izmjena: tubeman; Sri stu 01, 2023 11:20 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ TURANDOT GM7606

PostPostao/la phobon » Pet lis 27, 2023 8:01 am

Mislim da je razlika samo u mehanizmu pokretanja.
7606 ima šalter za pokretanje koji je povezan s ručkom, tako da nije bilo potrebe za dodatnom tipkom.
4010 nema taj šalter pa su morali staviti tipku start, a onda je ona druga ispala pushbutton.
phobon
 
Postovi: 311
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: RIZ TURANDOT GM7606

PostPostao/la Zden » Pet lis 27, 2023 3:44 pm

Ručke i sve uz to kao eloksacija rađena je u Kraljevičevoj RIZ u ZGB .
Sam završni nije bio bog zna što ali za ono vrijeme bio je to svemirski brod od gramofona
Zden
 
Postovi: 131
Pridružen: Ned stu 11, 2018 2:52 pm

Re: RIZ TURANDOT GM7606

PostPostao/la tubeman » Pet lis 27, 2023 5:13 pm

Nisam siguran da se išta (ozbiljnije) po tom pitanju "proizvodilo" u Kraljevičevoj.
Pogotovo ne ručke koje su kao takve vrlo OK i ne zaostaju za japanskim u toj ili višoj klasi.
Kod "nas" se eventualno radio sitotisak.
I jedan i drugi gramofon su proizvedeni u Poljskoj.

Nekako mi ne leži da bi RIZ ulagao u proizvodnju ručki, osim ako ih nisu proizvodili masovno za Poljake u što iskreno sumnjam.
To vrijedi praktički za svu RIZ-ovu produkciju audio elektronike od kraja sedamdesetih na dalje koju prilično dobro poznajem.
Siguran sam da bi i Phobon mogao nešto o tomu reči.

Nije to ništa čudno jer se osamdesetih nije ništa takvog isplatilo ovdje (a i šire) proizvoditi.
Cijena proizvodnje bi bila prevelika.
Za takve uređaje u ovim krajevima nije postojalo ozbiljno tržište jer je orjentacija na jeftine japance bila prevelika ili se nije imalo novca.

Osobno mislim da je izrada uređaja vrlo dobra, dizajn odličan kao i funkcionalnost.
Kučište je kompletno metalno, čvrsto, teško i kompaktno.
Neusporedivo s japanskim "plastikanerima" kojima smo se (neopravdano) klanjali, uključujući mene :(
Problem je u našem odbijanju priznavanja da se na "istoku" pogotovo Poljskoj moglo napraviti bilo što dobro :)
S ovakvim gramofonima bi se moglo sasvim pristojno živjeti, naravno ako su u dobrom stanju i ako im se zamijeni originalna zvučnica.
Ne bih htio da ovo bude neki "hvalospjev" ali doista nemam nikakvih bitnih zamjerki na oba uređaja.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ TURANDOT GM7606

PostPostao/la Zden » Sub lis 28, 2023 6:09 pm

tubeman napisao:Nisam siguran da se išta (ozbiljnije) po tom pitanju "proizvodilo" u Kraljevičevoj.
Pogotovo ne ručke koje su kao takve vrlo OK i ne zaostaju za japanskim u toj ili višoj klasi.
Kod "nas" se eventualno radio sitotisak.
I jedan i drugi gramofon su proizvedeni u Poljskoj.

Nekako mi ne leži da bi RIZ ulagao u proizvodnju ručki, osim ako ih nisu proizvodili masovno za Poljake u što iskreno sumnjam.
To vrijedi praktički za svu RIZ-ovu produkciju audio elektronike od kraja sedamdesetih na dalje koju prilično dobro poznajem.
Siguran sam da bi i Phobon mogao nešto o tomu reči.

Nije to ništa čudno jer se osamdesetih nije ništa takvog isplatilo ovdje (a i šire) proizvoditi.
Cijena proizvodnje bi bila prevelika.
Za takve uređaje u ovim krajevima nije postojalo ozbiljno tržište jer je orjentacija na jeftine japance bila prevelika ili se nije imalo novca.

Osobno mislim da je izrada uređaja vrlo dobra, dizajn odličan kao i funkcionalnost.
Kučište je kompletno metalno, čvrsto, teško i kompaktno.
Neusporedivo s japanskim "plastikanerima" kojima smo se (neopravdano) klanjali, uključujući mene :(
Problem je u našem odbijanju priznavanja da se na "istoku" pogotovo Poljskoj moglo napraviti bilo što dobro :)
S ovakvim gramofonima bi se moglo sasvim pristojno živjeti, naravno ako su u dobrom stanju i ako im se zamijeni originalna zvučnica.
Ne bih htio da ovo bude neki "hvalospjev" ali doista nemam nikakvih bitnih zamjerki na oba uređaja.


Sve navedeno je pogrešno , istina da se nešto proizvodilo u kooperaciji s unitrom ali ta S ručka se proizvodila u Zagrebu u svom punom obliku , kako znam
e kad s nečim radiš vjerojatno znaš .
Zden
 
Postovi: 131
Pridružen: Ned stu 11, 2018 2:52 pm

Re: RIZ TURANDOT GM7606

PostPostao/la tubeman » Sub lis 28, 2023 6:58 pm

Zden, a zašto onda šutiš nego samo čekaš koga ćeš nabosti "na nož" ? :) :) :)
Da su se te ručke PROIZVODILE u Zagrebu oadn bi se osemdesetih nešto i znalo o tomu.
Gospodin Somek s kojim smo svojedobno komunicirali bi sigurno imao nekog konkretnijeg pojma o tomu ili je to možda vojna tajna?
Svojedobno smo kod njih nabavljali rca-xlr konvertore za neke naše uređaje, a o audio tehnici i gramofonima se najradije usputno razgovaralo (BTW i ti konvertori su bili uvoz).
Moguće da je RIZ u "tajnosti" proizvodio ručke za izvoz ali nekako mi to ne sjeda. Isto kao i one cijele serije tunera, receivera, pojačala, kasetofona.......u kojima nema NITI JEDNOG dijela koji bi bio proizveden u EX YU a dizajnom i izradom nedvosmisleno može zaključiti da se radi o istoj obitelji (seriji).
Možda je RIZ radio kakvu doradu i finiš?
Zašto bi onda u svoje solidnije gramofone iz istog vremena ugrađivao Garrarda, Lenca, BSR-a i još ponešto ( u ovo sam siguran jer sve to u raznim varijantama imam doma) i onda bi najkompliciraniji dio proizvodio sam i ugrađivao u poljska kučišta a o tome se ništa ili malo zna :) ??
Eto, to mi nije jasno i rado bih znao nešto više o tomu.
Mogu ovdje naštancati gomilu slika s tim istim ručkama na Unitrinim (i nekim drugim s preljepljenom "značkom") gramofonima što mi daje argumente da vjerujem u ono što sam napisao.
Vrlo rado ću prihvatiti svaku drugu argumentiranu informaciju koja može bilo koliko proširiti sliku.
Daj neku sliku ili pisani trag pa ću biti još sretniji zbog RIZ-a koji mi je na neki način prisao srcu jer ne bih bez veze imao doma 114 njihovih uređaja ( + dupli :) ) + hrpu razne dokumentacije.
Tu ne računam televizore, vojne uređaje i odašiljače jer me ne zanimaju pa ih nemam.
Isto tako znam da su "Unitru" preljeplivali i RIZ i Tesla i Iskra, e, sad, tko je što tu možda "proizvodio" ili proizvodio meni je još uvijek dobrim dijelom misterij.

Možda je opet SVE pogrešno pa bi mi bilo drago da doznam i štogod ispravno ;) .
Zato sam i postavio puno pitanja :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ TURANDOT GM7606

PostPostao/la phobon » Sub lis 28, 2023 10:14 pm

Zden, ako si radio u RIZ-u pa daj nam još informacija,
ima nas koje to donekle zanima.
phobon
 
Postovi: 311
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: RIZ TURANDOT GM7606

PostPostao/la Zden » Pon lis 30, 2023 2:54 pm

phobon napisao:Zden, ako si radio u RIZ-u pa daj nam još informacija,
ima nas koje to donekle zanima.

Bilo davno , no bio je cijeli pogon za galvanizaciju u dvorištu no braća sve raz........
a i ono što vrijedi od odašiljača uspjeli razbucati možemo samo plakati za prošlim vremenima
i ev. se domoći kakvog primjerka te prošlosti . Pljačkaši zemljišta sve sredili .
:angelic-blueglow:
Zden
 
Postovi: 131
Pridružen: Ned stu 11, 2018 2:52 pm


Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju