RIZ TOSCA STEREO HIFI

RIZ TOSCA STEREO HIFI

PostPostao/la tubeman » Uto sij 17, 2017 1:10 am

RIZ TOSCA STEREO HIFI

Gramofon iz druge polovice sedamdesetih godina (prošlog stoljeća :) ).
Zasnovana na BSR P128R šasiji.
Zadnji i najbolji iz RIZ-ove serije gramofona s tarnim pogonom.
Pogon je ukomponiran u lijepu i elegantnu kutiju i bio je vrlo zanimljiv u to doba.
Ručka je vrlo pristojna i "ima" sve što treba.

Ovdje opisani gramofon je iz "obiteljskog nasljeđa".
Prvobitno ga je kupio moj budući kum, pa ga je ustupio mojoj supruzi (još se nismo niti poznavali :) ).
Bio je upgrejdan sa SHURE magnetskom zvučnicom, i moram priznati da je to u to vrijeme vrlo dobro zvučalo.
Početkom osamdesetih sam ga dogradio s pojačalom (2 X STK025) i pripadajućim pretpojačalom i ton blendom (digitalni potenciometri - TCA 730 + TCA 740).
Nešto kasnije je završio na tavanu, pa u hangaru.
Budući da sam dogradnjom "uništio" prednju aluminijsku ploču (prekidači, potenciometri) nisam ga uvodio u zbirku.
Nedavno mi je u ruke dospio isti takav s IZVRSNOM aluminijskom maskom i "zasušenim" motorom. pa sam ga konačno priveo svrsi.
Pri tome sam natrag vratio originalnu kristalnu zvučnicu.
Malo čišćenja, brisanja i poliranja vratilo ga je u prvobitno originalno stanje.
Poklopac je kum još na početku malo "izmesario" sa strane i otraga kako bi se LP mogao reproducirati sa spušteni poklopcem :) :)

Slika
Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ TOSCA STEREO HIFI

PostPostao/la tubeman » Ned kol 02, 2020 7:05 pm

Nisam htio otvarati posebne teme za ostale "TOSCE" pa ću ih prikrpati ovamo.

Danas je na redu bila TOSCA 15.
Nisam siguran za godinu, ali tam bi negdje trebale bitikraj sedamdesetih-početak osamdesetih.
Mislim da piše na štambilju kontrole kvalitete , ali sam zaboravio provjeriti.
Otvoriti ću je opet jer ionako moram još provjeriti jednu oprugu.

Nije bilo puno posla s njom jer je došla u praktički mint stanju.
Malo čišćenja i podmazivanja i to je više-manje to.
Najveći posao je bilo osvježavanje donjeg dijela s crnim mat lakom.

Mehanizam je standardni BSR-ov automatski changer, a zvučnica je kristalna.
Pojačalo je stereo i napravljeno je s dva TBA800.
Deklarirani su sa 7W po kanalu pa zatoui imenu ima ono 15.

Radi :)

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ TOSCA STEREO HIFI

PostPostao/la Edison » Ned kol 02, 2020 10:22 pm

Haj tubemane, ti bi trebao otvoriti stranicu "nostalgija.hr"... :)

Imam Toscu 10, prakticno u originalnom i radnom stanju. Kupio sam je od skolskog kolege dok smo u tehnickoj skoli crtali programe iz tehnickog crtanaja i slusali ploce s njegove Tosce. Onda sam je ja otkupio jer sam imao gramofon Iskraphon, mislim model 1000. Taj nije imao ni pojacala ni zvucnika, nego sam ga spajao na stari radio Tesla 57B. Teslu sam u medjuvremenu rastrurio (da vidim kako to radi :lol:), ali sam nedavno dobio zamjensku od tubemana... :D :clap: Nakon promjene vlasnistva prijatelj je Toscu slusao kod mene dok smo crtali programe iz tehnickog crtanja i igrali sah... Poslje se on zenio pa sam mu ja bio vjencani kum. Dakle, i moja Tosca je od kuma... :lol:

Tosca je prakticno u originalnom stanju, jedino je "netko" (ja jbg. :lol:) probio jednu membranu zvucnika odvijacem. Ali svira... Pojacalo mislim da je s germanijskim tranzistorima AC187/188. Poklopac je OK za svoje godine. Jos je imam. Nisam je slusao ima bar 35 godina, ali zao mi ju baciti. Kumova, a kum nije dugme... ;)

Taj gramofon nam je donio toliko veselja kao ni jedan poslje, a svi su bili daleko bolji. Jos da napomenem da su nam profesori u Tehnickoj skoli dali na raspolaganje dvije najvece ucionice da petkom navecer napravimo "disco". Sve je bilo uradi sam "disco". Donijeli smo sto je tko imao pa su nam gramofoni bili Tosca 5 i Tosca 10, a zvucnici velike RIZ kutije. Pravili smo i neki light-show prema shemi iz SAM-a s tinjalicama i triacima, ako dobro pamtim. Ploce su bile iz nasih kolekcija, a cure iz kemijske skole i njihove prijateljice... Kad se sada toga sjetim, lici mi na disco iz Rusije u to vrijeme... :lol:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: RIZ TOSCA STEREO HIFI

PostPostao/la tubeman » Pon kol 03, 2020 3:57 pm

Edison napisao:Haj tubemane, ti bi trebao otvoriti stranicu "nostalgija.hr"... :)


Možda bi i trebalo, ali tad bih ja mogao popuniti tek malecki dio :)
Nostalgija nije loša ako se ne uranja u nju preduboko jer onda to postaje žalopojka "za boljim vremenima" i nastaje opasnost da se utopimo u njoj.
Naravno da se rado sjećamo dana kad smo bili mlađi i bezbrižniji, pogotovo ako smo se u to doba školovali ili počeli raditi s puno elana i ideja kako ćemo promijeniti svijet ;)
Svako vrijeme nosi svoje ali nekako imam dojam da smo (oni koji smo bili više od male djece u sedamdesetim i osamdesetim, paaa malko i u devedesetim) po pitanju glazbe, reprodukcije i razvoja tehnike unatoč težoj dobavljivosti svega bili puno sretniji i zadovoljniji.

Danas je sve to bezukusna industrija. "Hitovi" i hitmejkeri se stvaraju bez strasti i ozbiljnosti, kao na traci. Tek da se stisne lova jer je mora biti sve više i više. Nakon godinu-dvije ih se nitko više ne sjeća. Ni hitova ni hitmejkera ;)
To je najvidljivije u pratećoj tehnici koja, na žalost, funkcionira samo s aspekta pokušaja zarade pod bilo koju cijenu.
Na stranu sad tehnologija i điđe kad je 80% svega neka uglavnom priglupa priča.
Ali i ljudi su drukčiji, relacije među njima su drukčije, bezobraznije i bezosjećajnije a većina je k tomu još i (težak i bolni izraz) glupa.
Glupih ljudi je bilo oduvijek u istom omjeru samo što su danas jednostavno trude, a imaju i mogućnosti biti puno vidljiviji :) :)

Nije da takvih "osjećaja" nije bilo i prije ali barem je postojao neki trud da sve bude uljuđenije i s manje bezobrazluka.

No, kad smo već kod nostalgije, evo jednog iz "tvoje priče" :)

Mehanizam je isti ali je kutija drvena sa slabijim pojačalom - 2 x 2W.
Mislim da se radi o AC187/AC188 u izlazu.

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ TOSCA STEREO HIFI

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon kol 03, 2020 5:57 pm

Ja sam imao baš ovakav tip gramofona ali u malo drugačijoj kutiji. Kutija je bila šira i ugrađeno pojačalo je imalo ton kontrole sa šiber potenciometrima. Budući da me takav gramofon nije nimalo zanimao(kristalna zvučnica, nema nikakvog podešavanja,...) završio je zna se di... Iz njega sam sam povadio motor i plastični poklopac.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: RIZ TOSCA STEREO HIFI

PostPostao/la tubeman » Uto kol 04, 2020 2:35 pm

poklopac se izgrebao i razbio, motor zagubio...… Klasični barbarluk :) :)

Da malo dopunim.
Našao sam par slika TOSCE 10 pa da i njih prikrpam u temu budući nije loše prisjetiti se "domaće scene".

Ovo je već prilično ozbiljan stroj za dane uvjete.
Pojačalo već, za razliku od TOSCE 5, ima solidne tonske kontrole, pogon je (opet) BSR-ov changer ali kao onaj u TOSCI HI-FI i jedino što kvari doživljaj je kristalna (ili keramička) zvučnica.
Dobra strana je što je ručka prilično upotrebljiva i lako se može namontirati magnetska zvučnica kao što se često i radilo (vidi prvi post u temi).
Na žalost, slike nisu nešto jer su slikane na brzaka kad je gramofon još bio u nerestauriranom stanju-
U dobro podešenom stanju pogon nimalo ne zaostaje iza mnogih razvikanih i skupljih "remenjaka".

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ TOSCA STEREO HIFI

PostPostao/la Zmajz » Uto kol 04, 2020 6:19 pm

zapravo nisam nikad saznao jel ta Toska 10 ima plastični ili metalni tanjur???
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: RIZ TOSCA STEREO HIFI

PostPostao/la Zden » Sri kol 05, 2020 2:15 pm

Plastikaner bio
Zden
 
Postovi: 131
Pridružen: Ned stu 11, 2018 2:52 pm

Re: RIZ TOSCA STEREO HIFI

PostPostao/la tubeman » Sri kol 05, 2020 2:50 pm

Uh, nemam ga blizu ali moguće je da je bio plastičan.
Moram malo korigirati prethodni post:
Mehanizam NIJE kao kod TOSCE HiFi već kao kod petice, ali je zato ručka kao u HIFI verziji.
TOSCA HIFi ima metalni tanjur a za ovog ću provjeriti mada je najvjerojatnije plastika.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ TOSCA STEREO HIFI

PostPostao/la tubeman » Pet ruj 23, 2022 5:05 pm

Kad smo već kod TOSCI, sa ne otvaram novu temu.....

Još jedna uređena:

RIZ TOSCA GM6600

Opet solidna BSR-ova šasija P128R s SHURE M75 zvučnicom u vrlo pristojnoj drvenoj kutiji:

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska


Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost