Solartron 7150 plus

Solartron 7150 plus

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto svi 09, 2023 5:01 pm

U jednoj grupi o vintage mjernim uređajima na facebooku je netko spomenuo meni nepoznatu firmu Solartron i njihov DMM 7150 plus. Kako bi mi dobrodošao još jedan multimetar malo sam gledao što se može naći po ebayu i za divno čudo ima ih za naći i nisu nešto pretjerano skupi za 6.5 znamenkasti instrument. Nakon par pokušaja kupnje koja nije uspjela, što zbog moje sporosti pri odlučivanju da li kupiti ili ne ili zbog toga jer prodavač ne šalje van svoje države, uspio sam naći jedan primjerak za koji kaže "powers up, no further tests have been done". Ajde zagrizao ja udicu,ispraznio nekih 140€ iz novčanika i došao mi multimetar.

Kao što sam već okačio u drugoj temi kada je došao isprobao sam izmjeriti napon,otpor i za početak dobri rezultati.
1.jpg


2.jpg


Nakon toga je došlo na red otvoriti uređaj jer znam da imaju problema sa mrežnim filterom koji se voli spušiti,a bome niti ovaj nije razočarao. Čim sam ga otvorio fino se osjetio miris paljevine koji je dopirao iz euro konektora. Viđao sam razne prepravke tog filtera,a najčešće su one kada majstor uzme pilu, otpili dio konektora na kojem se nalazi sama utičnica(i filter), vrati preostali konektor u kućište i onda nagura običnu euro utičnicu u onaj praznio dio. Naravno to mi nije padalo na pamet tako da sam maknuo filter i složio novi.
Solartron 7150 1 (5).JPG


Solartron 7150 1 (9).JPG


Solartron 7150 1 (10).JPG


Solartron 7150 1 (12).JPG


Nakon toga sam po dobrom starom običaju išao zamjeniti elektrolite i par tantala,da mi ne bi u nekom nezgodnom trenutku odlučili da im je dosta i otišli u kratki spoj...
Solartron 7150 1 (13).JPG


Sada je došao na red tweak. Kako su stare led diode ili oslabile ili su takve u originalu i jako loše osvjetljavaju display trebalo ih je zamijeniti. Ne bi rekao da je kompliciran posao ali je malo pimplav. Dobro je da se odlemi ovaj flat kabel jer iako se može zamijeniti osvjetljenje dok je on tamo lakše je manipulirati sa PCBom displaya kada je prednja ploča di je tastarura odvojena od PCBa, tako da je odluka pala da se kabel odlemi.


Solartron 7150 1 (16).JPG


Ovdje se vide stare LEDice koje treba pažljivo izvaditi iz plastičnih držača. LEDice su poprilično na knap ugurane u plastične držače i treba biti pažljiv kada se vade van da se ne bi rub displaya oštetio pa smo tek onda napravili posao... :lol:
Solartron 7150 1 (17).JPG


Evo i novog osjetljenja, nisam imao 5mm LEDice već 3mm ali ne smeta, i ovako se odlično vidi. Mislio sam staviti flat kabel od displaya na neki konektor tako da se ubuduće(ako zatreba) ne treba odlemljivati,ali nisam imao nikakav koji bi stao u prostor između prednje ploče i PCBa.
Solartron 7150 1 (18).JPG


Za kraj jedan mali detalj. U ovaj prostor ide euro konektor i budući da je sada mrežni filter neizolirani trebalo je nešto smisliti da se ipak malo odvoji od pcba jer unatoč tome što ima nekih 2-3mm prostora gospon Murphy nikada ne spava :mrgreen: .Tako da sam izrezao komad termo folije za printer tako da taman paše u taj prostor.
Solartron 7150 1 (20).JPG
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5737
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Solartron 7150 plus

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto svi 09, 2023 5:12 pm

Evo mališana u pogonu. Mjerenje BD139/140 a multimetar u ovom slučaju služi da se može očitati Vbe. Dobar je ovaj tester od Tesle, ima dva para priključnica koji su spojeni paralelno, tako da dok se koristi gornji,na buksne se može prikopčati neki dodatni instrument da se može vidjeti neki napon za kojeg ugrađeni instrument ne može izmjeriti.

Solartron 7150 1 (21).jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5737
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Solartron 7150 plus

PostPostao/la grunf » Uto svi 09, 2023 8:27 pm

jesu li ti u filteru X2i Y2 kondezatori , sa slike se ne vidi ali ako nisu moga bi biti jedan veliki BUM :D

btw, kako je to mjerni instrumnet ja bi doda još elemenata u filter , od viška glava ne boli

evo jedna sličica koja jednostavno objašnjava namjenu X2 i Y2 kondezatora u mrežnim filterima

Untitled.png
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Solartron 7150 plus

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto svi 09, 2023 11:22 pm

Grunfe, pa baš nisam tako zelen. Naravno da su u filteru X2 i Y2 kondenzatori,jedino što ne izgledaju poput zloglasnih rifa.Lijepo sam pročitao što piše na kućištu filtera i naručio baš te vrijednosti. Što se tiče dodavanja još elemenata baš i nema mjesta i ako je jedna dobra firma odlučila da je taj filter dovoljan tko sam ja da proturiječim.
Inače volim ja dobar overkill ali u ovom slučaju baš nema mjesta za njega.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5737
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Solartron 7150 plus

PostPostao/la Gosha » Sri svi 10, 2023 9:08 am

Za uobicajeni rad ti je previse 6 1/2 cifara. Dovoljno je 5. Ne znam da li taj multimetar ima mogucnost odabira sa koliko cifara zelis da radis, moj HP34401 to ima i uvek je u tom modu.

Neka te lepo sluzi, i ako ti zatreba zenerica od 6.2V znas gde ima :)
Gosha
 
Postovi: 85
Pridružen: Čet tra 17, 2014 10:48 am
Lokacija: Nish

Re: Solartron 7150 plus

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri svi 10, 2023 7:28 pm

Ima tu mogućnost, možeš odabrati 4,5 ili 6 znamenki. Jedino što mi relativno fali je zujalica ali ionako u svakodnevnom radu ću vjerojatno koristiti onaj metrawattov M2007 dok će mi ovo biti samo kada trebam još neki dodatni multimetar ili ako treba precizno očitati neku vrijednost.
Za sada mi izazov predstavlja kalibracija koju bi htio napraviti iako koliko vidim za svakodnevni rad nije potrebna ali svejedno bi bilo dobro to napraviti.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5737
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Solartron 7150 plus

PostPostao/la grunf » Sri svi 10, 2023 9:41 pm

Khadgar2007 napisao:Grunfe, pa baš nisam tako zelen. Naravno da su u filteru X2 i Y2 kondenzatori,jedino što ne izgledaju poput zloglasnih rifa.Lijepo sam pročitao što piše na kućištu filtera i naručio baš te vrijednosti. Što se tiče dodavanja još elemenata baš i nema mjesta i ako je jedna dobra firma odlučila da je taj filter dovoljan tko sam ja da proturiječim.
Inače volim ja dobar overkill ali u ovom slučaju baš nema mjesta za njega.


nije to overkill, kad je taj instrument konstuiran smetnje u mreži su bile puno manje nego danas , danas i najgluplji uređaj ima bolji filter na mrežnom ulazu , filter čiju sam sliku stavio je isto iz tog doba iz profesionalnog urđaja kojeg je napravila jedna hrvatska firma ,međutim danas je standard dva toroida tj sve uduplo

a kod smo već kod filtera ja san nabavia dva ova koje ću smistiti u novi RO u stanu, jedan će biti samo za utičnice u dnevnom di je i hi-fi a drugi za ostale potrošače sa frekventnima u sebi ,klima , rasvjeta, makina za robu i sl .
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Solartron 7150 plus

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet svi 11, 2023 1:28 am

Ako sam dobro napravio simulaciju filter u dmm-u ima gornju graničnu frekvenciju od 200kHz dok ovaj tvoj trofazni 63kHz. Dao si mi malo materijala za razmišljanje a kako je sada filter zalemljen a ne zaliven dao bi se malo i prepraviti ako dijelovi stanu na pcb koji je trenutačno unutra, jer kao što rekoh nije da ima previše slobodnog mjesta a nagurivanje i napon od 230VAC baš ne idu zajedno.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5737
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Solartron 7150 plus

PostPostao/la Fantocci » Čet svi 11, 2023 8:30 am

grunf napisao:
Khadgar2007 napisao:Grunfe, pa baš nisam tako zelen. Naravno da su u filteru X2 i Y2 kondenzatori,jedino što ne izgledaju poput zloglasnih rifa.Lijepo sam pročitao što piše na kućištu filtera i naručio baš te vrijednosti. Što se tiče dodavanja još elemenata baš i nema mjesta i ako je jedna dobra firma odlučila da je taj filter dovoljan tko sam ja da proturiječim.
Inače volim ja dobar overkill ali u ovom slučaju baš nema mjesta za njega.


nije to overkill, kad je taj instrument konstuiran smetnje u mreži su bile puno manje nego danas , danas i najgluplji uređaj ima bolji filter na mrežnom ulazu , filter čiju sam sliku stavio je isto iz tog doba iz profesionalnog urđaja kojeg je napravila jedna hrvatska firma ,međutim danas je standard dva toroida tj sve uduplo

a kod smo već kod filtera ja san nabavia dva ova koje ću smistiti u novi RO u stanu, jedan će biti samo za utičnice u dnevnom di je i hi-fi a drugi za ostale potrošače sa frekventnima u sebi ,klima , rasvjeta, makina za robu i sl .


Imam sličan filter, koje smo nekad na firmi koristili ispod AllenBradley frekvencera. To je prava stvar.
(samo moj je jednofazni)
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju

cron