TASCAM BR20

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la tubeman » Pet sij 13, 2023 5:31 pm

Malo pomalo sređivanje bloka tipki od kojih je reset bila posve potrgane a na nekoliko njih su "federi" bili napukli.
Nije baš jednostavno i elegantno jer "popravak" mora osigurati dugotrajan rad i elastičnost.
Na dva se mjesta vide tragovi a ostala su bez traga ali ni ova nisu izložena pogledu pa nisam previše cjepidlačio.

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la tubeman » Sub sij 14, 2023 7:06 am

Ne izgleda tako ali uređaj ima dosta gumbića i preklopnika.
Radi se o mikrotipkalima od kojih bi neka u uvjetima u kojima su ovakvi uređaji radili mogla brzo stradati.
Naime, u "žaru posla" i brzini koja je često potrebna kod manipulacije zna se malo jače pritisnuti START, PLAY, EDIT, REC i sl. a unatoč tomu što su izvana te tipke velike i izgledaju robusno, radi se o relativno nježnim elementima.

Slika

PLAY, STOP, EDIT, REW, FWD i REC gumbi su nešto veći ali ispod su opet mikrosklopke i zna se dogoditi da nakon nekog, ne predugog, vremena neće više dobro hvatati.
Takvi uvjeti se ne očekuju u kućnim uvjetima ali u profesionali je to nešto drugo i možda je to (praktički jedini) razlog zašto se ovaj uređaj ubraja u "poluprofesionalu".

Slika

Otvorio sam dvije "kritične" da ih očistim ali me rezultat nije previše oduševio.

Slika

Manja tipkala imam "na lageru" ali su se veća pokazala kao malo trvđi zalogaj.
Sličnih tipkala se može nabaviti ali ne odgovaraju bez adaptacije.
Zato sam se okrenuo "svemoćnom" internetu i pronašao upravo takva kakve trebam :)

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la tubeman » Ned sij 15, 2023 10:12 am

Dobra stvar kod ovog (i ovakvih) uređaja je to što se mislilo na servisibilnost i eventualna zamjena pojedinih dijelova ili sklopova je prilično jednostavna.
Jedina iznimka je zamjena remena koja je nešto malo kompliciranija, pogotovo kad treba skidati cijeli sklop kao u ovom primjeru kad je trebalo očistiti sav ovaj smrad.
Isto se vodilo račua i o lagerima koji se nalaze na SVIM okretnim dijelovima poput pinch rollera, zatezača trake, usmjerivača i sl. Mislim da ih ima 4 ili 5 komada.
Kao takvi, lageri su bili OK i nije bilo nekog primjetnog zujanja ali kad je već sve rastureno iskoristio sam priliku da i njih zamijenim.
Lageri su standardni tako da ih nije bilo teško pronaći.
Naravno, kupljena je cijela kutija jer ima još nekoliko kandidata :)

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la tubeman » Ned sij 15, 2023 12:24 pm

Ima još hrpa sitnih bedastoća "koje se trebaju prinijeti pozornosti" ( :mrgreen: ) ako se sve hoće složiti kako treba.
Jedna od njih su ... ručke.
Naime, samo jedan magnetofon je imao ručke jer su se sve ostale pogubile budući su bile skinute zbog rack ugradnje.
Od tih je jedna bila donekle upotrebljiva.
Iskoristio sam ju za model:

Slika
Slika

Pretraga interneta nije dala upotrebljive rezultate jer ono što se nudilo je bilo daleko preskupo.

Zato je opet krenuo DIY :)
Ispalo je prilično vjerno i točno osim što sam napravio dva utora manje. Nije mi se dalo to više popravljati.
Doduše, pomalo je "kockasto" ali nikakav problem da se tih par komada zaobli mada nema nekog smisla jer se ionako ne vidi a neću ih prodavati ;)

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la DrFireBottle » Uto sij 17, 2023 12:00 pm

Fantocci napisao:Super. Kako je sa trakama za takve uređaje, pravi li se to još ili samo rabljeno?



Ima novih za naručiti putem interneta (1/4") po zapravo dosta okej cijeni od 30€, prije korone ih je bilo čak i po 10€ na rasprodajama.

1/2" se plaća daleko više, od 500 kn pa na dalje, bolesno su skupe. O dimenzijama 1" i 2" da ne pričam.

BASF od 2" je oko 2200 kn...
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la tubeman » Uto sij 17, 2023 8:58 pm

Gumbići uradnom položaju:

Slika

Sve komponente na hrpi:
Dijelovi su u raznim fazama dovršenosti.
Maska (prednja ploča) je imala dosta pohabanih dijelova koji su uređeni i prelakirani.

Slika

Sve skupa u radnom položaju:

Slika

Da ne bi bilo zabune, moram napomenuti da je ovo SAMO front end s gumbićim, preklopnicima i displejem.
Ostatak je puno kompleksniji. Ipak se radi o zadnjim godištima zahtjevnih uređaja :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la tom_hifi » Sri sij 18, 2023 6:49 am

E to kad dovršiš, možeš mi posudit :) :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5309
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la Fantocci » Čet sij 19, 2023 9:41 am

... ili meni poklonit :)

Čestitke umjetniku. Pratimo
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: TASCAM BR20

PostPostao/la tubeman » Ned sij 22, 2023 5:31 pm

Sklopljeno....

Slika

Ugrađeno...
Zgodno je što je kod projektiranja predviđena mogućnost servisiranja pa sklop ima "pante" i može se jednostavno otklopiti.

Slika

Pogled sa stražnje strane za vrijeme ugradnje sklopa zamašnjaka s osovinom pinch rollera:
Iza elektronike motora se (ne) vidi ispravljač a dolje je procesorska ploča...

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Prethodni

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju