Greatz Musica 4R

Greatz Musica 4R

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon stu 01, 2021 7:10 pm

Opet jedna mala restauracija i jedan timski rad . Radio je jedan lijepi Greatz iz kraja 50. Godina u dosta solidnom stanju sto se kutije tice . U vlasnistvu je jednog naseg kolege s foruma , obiteljski radio koji zasluzuje obnovu. Na meni je odradit kutiju vlasnik bude struju.

Prije nego krenem s opisom restauracije kutije zelio bih opisat par posebnosti koje radio posjeduje i s kojim me je ugodno iznenadio.
Ozvucenje je mono ( stereo zvuk za to razdoblje jos je bila velika rijetkost ) i preko tri zvucnika , di svaki ima svoj frekventni opseg kojeg odrađuje. Jedan oval odrađuje bass , srdnjetonac od nekih 10cm i mali visokotonac. Klasicne skretnice nema , vec raspodjela poslova se rijesila s vise namotaja na izlaznom transformatoru. To ce se vidjeti sa sheme kada za to dođe vrijeme.
Ono meni interesantno je kako su ta tri zvucnika postavljena ! Oval i visoki su na klsican nacin postavljena iza mrezice . Srednjetonac je postavljen na gornju stranu-krov kutije koja u sebi sakriva jednu komoru. Komora je plitka ali siroka i duboka koliko cijelo radio. Tako se zvuk rasprsuje 360 stupneva a izlazi kroz male otvore. Ti otvori su s prednje i bocnih strana sakriveni ukrasnom mrezicom.
Stvarno me zanima koliko je dobro ovo rijesenje i u praksi...
Ali u svakom slucaju divim se konstruktoru i dodatnom trudu koje pita ovakvo sto :clap:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2201
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Greatz Musica 4R

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon stu 01, 2021 7:21 pm

jos jedan interesantan detalj , koj bi mi mogao i metko malo pojasnit
Gornja ukrasna mrezica koja sakriva rupe srednjetonca i donja ukrasna lajsna ( obe metalne ) spojene su zicom s obih strana , tako da stvaraju krug.
Odmah sam pomislio da to glumi antenu i kako je to opet genialna ideja , ali nije... Radio ima svoju antenu ( komad zice ) koja tece s gore po sirini radija ali nije povezana sa tim lajsnama... dali je to netko odspojio ne vjerujem.. ne djeluje mi tako
Druga opcija mi je bila da su te lajsne spojene na masu radija.. ali nije ni to
One su spojene u krug i u zraku su kako bi se reklo :think: :think:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2201
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Greatz Musica 4R

PostPostao/la Master of disaster » Pon stu 01, 2021 7:34 pm

Ne znam, ali zanimljivo, i gušt za vidjet.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Greatz Musica 4R

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon stu 01, 2021 7:45 pm

i sad da se primimo posla :D
kutija pita novi lak , jedno malo krpanje furnira ,poliranje ukrasa , pranje mrezice

privi korak je skidanje lajsni i svih detalja sa kutije. Skakljiv posao kojeg ako se zeli napraviti stvar kako trebe ne moze se preskociti.
Neki komadi su ljepljeni neki nisu. Oni koji nece blagim nagovaranjem mora se grijati. Tako lijepilo malo popusti i uspije se skinuti komad bez da pukne.
Svi ti detalji su jako tanki , osjetljivi i stari... tako da se treba ici strpljivo i pomalo.

Kad sam radio ocistio od ukrasa krenuo sam skidat lak. Par puta sam detaljnije opisivao ovaj proces. Lak skidam sredstvom za skidanje farbe tako zvanim paintstriperom :mrgreen: njega se nanese kistom i 5-10 min kasnije obicnom spatulom ocisti. Njezan nacin skidanja laka sa starog i tankog furnira ;)
Kad ocistim cijeli radio svejedno ga rucno pobrusim papirom od 260 ili 320 gradacije..

Srecom kutija je bila jako zdrava , nije bila izlozena vlazi i jednini poravak je krpanje komadica furnira na prednjoj strani.

Iduce na redu je bajcanje. Radio u originalu bilo je nesto tamnije nego na prvoj slici . Radio sam par proba bajca na ostacima furnira koje sam imao. Na kraju sam napravio mjesavinu tamnog bajca boje orah u kojeg sam ubacio malo zutog bajca.
Moram priznat da krajni rezultat po boji mi je dobar , jednino mi je ispalo mrvicu tamnije nego sam zelio . Ne vjerujem da sam daleko od originala i nadam se da mi vlasnik nece zamjerit :mrgreen:

Radio je imalo par zlatnih crta , njih sam prvo si zapisao di dođu i kasnije replicirao.

Lak koji koristim je poliuretan , kupujem ga u ducanu autolakova . Vec sam se malo ispraksirao s njime i daje jako dobar i trajan rezultat .
Danas sam dao tek prvu ruku laka , iskustvo mi govori za popunit sve pore drveta trebati ce mi ih jos bar 4 - 5
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2201
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Greatz Musica 4R

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon stu 01, 2021 7:55 pm

na zadnjoj slici se lijepo vidi gornja komora
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2201
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Greatz Musica 4R

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet stu 12, 2021 11:52 pm

kutija radija dovrsena
mislim da sam stao na 5 ruci laka , koji je poliuretan 2K . To sve ide sa brusenjem vodobrusnim među svake ruke a kad se nakraju radio ispolirao ispao je lijepo . Iduce mi je bilo vracanje ukrasnih lajsni. Njih sam prvo oprao pa ispolirao , na nekima je trebalo ofarbati i neke detalje - crte . Trebao sam zamjeniti mrezicu iza gornje ukrasne resetke. Raspala mi se tokom pranja . Nasao sam je u jednoj papirnici u vidu vrpce za poklone.
Prednju mrezicu ispred zvucnika oprao sam koliko sam mogao . Posto je ona zalijepljena za kartonsku podlogu trebalo je biti pazljiv ne pretjerat sa sredstvom za pranje. I nemoze se pretjerano ni trljati da se mrezica ne ofuca...
Sada loptu prebacujem na vlasnika da radio i lijepo prosvira
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2201
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Greatz Musica 4R

PostPostao/la tom_hifi » Sub stu 13, 2021 6:43 am

Predivno!! Imaš ogromnog potencijala i talenta za to. Što god ti rekao ;) :whistle:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Greatz Musica 4R

PostPostao/la Master of disaster » Sub stu 13, 2021 8:45 am

tom_hifi napisao:Predivno!! Imaš ogromnog potencijala i talenta za to. Što god ti rekao ;) :whistle:


Potpis na to :clap: :clap: :clap:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Greatz Musica 4R

PostPostao/la yoke » Ned stu 14, 2021 4:12 pm

ništa, slijedeće zvučnike donosim tebi na lakiranje
pa se zabavljaj :lol:
:mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Greatz Musica 4R

PostPostao/la SasaKC83 » Ned stu 14, 2021 7:42 pm

blink blink :clap:
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost