Thorens TD 166 MK2 (Stereo 215)

Thorens TD 166 MK2 (Stereo 215)

PostPostao/la homer » Čet sij 07, 2021 4:52 pm

Pozdrav svima, dopao mi je u ruke ovaj krasni gramofon Thorens TD 166 MK2, upakiran u kutiju sa pojačalompa to sve skupa ima naziv Thorens Stereo 215. Gramofon je dugo godina stajao u jednom podrumu, relativno suhom pa nije oštećen od vlage. Nisam ga još stigao otvoriti pa neznam u kakvom je stanju unutra, ne namjeravam ga ni paliti dok bar ne bacim oko unutra da vidim je li ima kakvih tragova paljevine i sl. Izvana je jako prašan ali je u dosta dobrom stanju, nema vidljivih oštećenja, na par mjesta je malo okrhnut furnir ali sve u svemu izgleda solidno i ima potencijala. Dignuo sam mu tanjur da vidim u kakvom je stanju belt i on je naravno puknut ali je u relativno OK stanju pa će poslužiti kao šablona pri kupnji novoga. Uz gramofon sam dobio i par zvučnika Videoton Saphir, zvučnici su izvana isto OK, na par čoškva je okrhnut furnir ali izgledaju vrlo solidno što se nažalost nemože reći za drivere, membrane su čitave ali ovjesi su ispucali i skroz su se stvrdnuli i zbog toga se membrana ne miće nimalo. Visokotonci su u puno boljem stanju, također čitave membrane ali ovjesi su premazani nekom smolom i pa nisu ispucali i u OK su stanju. Zvučne kutije nisam otvarao i ne znam u kakvom su stanju iznutra.
Imam par pitanja:
1. Znate li nekog majstora koji reparira zvučnike a da je u Zagrebu? Nisam nikada nikome nosio zvučnike na servis i stvarno ne znam kome bi to odneo.
2. Na šta posebno obratiti pažnju prilikom pregleda unutrašnjosti?
3. U njegovim uputama piše da se ležajevi podmazuju nekom posebnom masti koju neznam di bi našao, da li postoji neka alternativa za to?
4. Drvenina ima neki natural finiš, nije lakirana nego kao da je davno bila samo premazana nekim uljem, s čime bi to mogao malo naglancati da mu dam malo živosti?

Slike:
IMG_3754.JPG

IMG_3757.JPG

IMG_3758.JPG

IMG_3760.JPG

IMG_3762.JPG
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
homer
 
Postovi: 63
Pridružen: Pon tra 20, 2020 9:29 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Thorens TD 166 MK2 (Stereo 215)

PostPostao/la davorin » Čet sij 07, 2021 5:06 pm

Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Thorens TD 166 MK2 (Stereo 215)

PostPostao/la Zmajz » Čet sij 07, 2021 5:40 pm

te videotone se isplati obnoviti.... zanemareni onomad
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Thorens TD 166 MK2 (Stereo 215)

PostPostao/la davorin » Čet sij 07, 2021 7:08 pm

Treba naći i kupiti ovjese te stupiti u kontakt sa Ipčevskim (nadimak mu je SENF) u Zagrebu da stare zamjeni novima, a koji taj posao radi dobro. Vjerujem da ekipa iz Zg ima njegov broj za kontakt!?
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Thorens TD 166 MK2 (Stereo 215)

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet sij 07, 2021 7:29 pm

Na sto pogledat vezano za pojacalo ce ti netko drugi, ja ti mogu oko gramofona jer imam preraden TD 150
Ja sam rastavio motor, sto nije komplicirano. Ocistio sam staru mast sa osovina - lezaja I stavio novu
Isto tako sam napravio sa osovinom tanjura. Ulje sam koristio ono obicno masinsko... Koje je dosta rijetko
Meni se ipak cuje lezaj... godine su tu. Cuje se mali sum izmdu pjesma nije jako... I vec sam se pomirijo s time :mrgreen:
Za remen lako ces ga anci...
Promijenio sam I onih par kondenzatora u ispravljacu napona za motor
Zvucnike mozes istrljat onim sredstvima za drvo namjestaj, oni koji imaju voska u sebi.
Ako ih ljepo istrljas zna ispast ok
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Thorens TD 166 MK2 (Stereo 215)

PostPostao/la Zmajz » Čet sij 07, 2021 7:46 pm

ležaj osovine tanjura obavezno očisti alkoholom, koristeći uholaže (štapići za uši) sve dok štapići nakon upotrebe ne budu skroz čisti. Koristi motorno ulje 5W-50 ili slično na način da samo osovinu namažeš . Kad izvlačiš osovinu iz ležaja ona mora pružiti otpor i na kraju se mora čuti PLOP! kao kad otvaraš vino s plutenim čepom (ali ne tako glasno) ako nema tog efekta onda je ležaj izrauban (čisto sumnjam).
Mašinsko ulje (za šivaće mašine) je prerijetko za osovinu tanjura, njega možeš koristiti ako ćeš servisirati ručku.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Thorens TD 166 MK2 (Stereo 215)

PostPostao/la homer » Čet sij 07, 2021 8:13 pm

Hvala na savjetima, broj od g. Senfa sam izguglao (lako je kad znaš šta tražiš), na jednom drugom forumu ga također hvale kao odličnog majstora.
Kad tanjur zavrtim rukom ne čuje se ništa, nikakvi šumovi ni grebanje, ali ću sve vjerojatno očistiti i podmazati pošto je dugo stajalo u prašini.
Javim se kad krene rastavljanje.
Avatar korisnika
homer
 
Postovi: 63
Pridružen: Pon tra 20, 2020 9:29 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Thorens TD 166 MK2 (Stereo 215)

PostPostao/la homer » Pon sij 11, 2021 11:04 am

Za vikend se našlo vremena pa sam to malo otvorio i pogledao unutra, meni se čini skroz OK s obzirom na godine, osim prašine nema nekih vidljivih nedostataka. Spojio sam na njega Sony deck i prosvirao je odmah, čak ni potenciometri ne krče, motor gramofona se vrti, mehanizam za prebacivanje remena sa 33 na 45 okretaja radi, stvarno me iznenadio :)
Zvučnike sam danas ujutro odneo g. Senfu na popravak, remen za gramofon bi trebao kupiti kroz dan dva tako da bi to uskoro moglo biti kompletirano. Budem stavio par slika kad nabacim završni glanc, već sad kad sam ga malo očistio izgleda odlično.
Avatar korisnika
homer
 
Postovi: 63
Pridružen: Pon tra 20, 2020 9:29 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Thorens TD 166 MK2 (Stereo 215)

PostPostao/la homer » Sub vel 13, 2021 8:26 pm

Samo da prijavim trenutno stanje.
Gramofon je cijeli temeljito očišćen izvana i iznutra, ležaj tanjura očišćen izopropanolom i podmazan auto uljem 5w-40 (to sam imao doma), motor nisam otvarao jer je radio mirno i bez zvukova pa sam ga samo malo podmazao izvana sa mašinskim uljem. Drveninu sam obrisao lagano spužvicom sa vodom i sapunom, bilo je dosta masnih naslaga, brzo obrisao suhom krpom, nakon što se osušilo premazao sam sve sa nekim uljem za restauraciju namještaja (tako piše na bočici), kupio ga u DM-u. Stavio remen i zavrtio ploču, u početku se čuo samo jedan kanal ali na sreću bio je samo zmazan prekidač za prebacivanje na gramofonski ulaz, to sam našpricao kontakt sprejom i malo razradio i to je bilo to, isto sam napravio sa svim potenciometrima.
IMG_3803.jpg

Skinuo sam sve sa ručke, očistio ispolirao i vratio nazad, tanjur sam također ispolirao.
IMG_3806.jpg


Zvučnici su posebna priča, g. Senf je napravio odličan posao, zamjenio je ovjese na basevima i promjenio je špule na oba basa, bio je jako susretljiv a cijenom i više nego povoljan, topla preporuka. Uglavnom ti zvučnici sviraju bolje nego ovi koje imam u dnevnoj sobi. Drvo sam isto očistio i premazao sa onim istim uljem, na par mjesta je bio okrhnut furnir, uljepio sam na 4 mjesta zkrpe od nekog mahagonij furnira i to je ispalo skroz OK, uživo izgleda još bolje nego na slici :)
cosak.jpg

zvucnik.jpg

To bi bilo to, hvala svima još jednom na savjetima i pomoći.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
homer
 
Postovi: 63
Pridružen: Pon tra 20, 2020 9:29 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Thorens TD 166 MK2 (Stereo 215)

PostPostao/la Pao Pepeo » Sub vel 13, 2021 10:31 pm

Bravo :clap: ovo ce te sigurno jos dugo i dobro sluziti :violin:
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju