QUAD 33

QUAD 33

PostPostao/la tubeman » Sub kol 01, 2020 9:17 pm

Jedan brzinski refresh

QUAD 33 pretpojačalo iz sredine 1970-tih.

Fučkaš audiofila koji nije imao Quada (barem izlaz) :mrgreen:

Imao sam ga davno, prije skoro četrdeset godina pa je evo opet dolutao :)
Došao je s neispravnim jednim kanalom i potrganim balansom.

Slika

Kvar srećom nije bio velik - tek spaljen tranzistor u tape sklopu bez kojeg ništa ne radi.
Odmah sam iskoristio priliku i zamijenio BC109 tranzistore s BC560 s čim bi se trebao malko popraviti odnos signal šum.
Često probleme znaju stvarati i konektori za štampane pločice pa sam i njih uredio.
Isto tako napravio sam par "tweakova" koje je u svojoj dopuni servisne knjige predložio sam proizvođač.
Zamijenio sam i nekoliko kondenzatora čime bi se trebao izravnati i dodatno proširiti frekventni opseg.
Izgleda da to funkcionira jer pretpojačalo sad praktički bez ikakvih gubitaka "vozi" od 20Hz do 150 kHz.

Zanimljivo je da pretpojačalo izuzetno lijepo radi unatoč (možda upravo zato) svojoj bolnoj jednostavnosti.

Balans je riješen neuobičajeno, vjerojatno zato što se htio postići "cool" izgled i opip "slidera".
U stvari, balans potenciometar je "obični okrugli", ali s kuplungom koji linearni pokret pretvara u rotaciju.
Tijekom godina se osovina potenciometra zapekla i pri tomu se taj kuplung potrgao.
Da ne izmišljam toplu vodu i da ne kompliciram, riješio sam to na jednostavan način:
Na osovinu sam namontirao gumb za boju tona iz RIZ-a, na njemu izbušio rupu i stavio 2.5 mm vijak.
Na potrgani "slider" sam pripasao homemade plastični komad koji pomiče kotač.
Nije original ali funkcionira na sličan i pouzdan način. Jednostavno mi se ovaj put nije dalo raditi "originalni" dio ;)

Slika

Uglavnom, sve skupa radi jako dobro i drago mi je da će opet nekoga uveseljavati.

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: QUAD 33

PostPostao/la Bepone » Pon kol 03, 2020 1:51 pm

zmaj , tvoj quad!!
bas mi se svidja dizajn.. sve karbonci nutra a opet dela! :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: QUAD 33

PostPostao/la maltus » Čet kol 13, 2020 11:48 am

Nikad vise vodenje zica na taj nacin....
Takoder sam davno promenil trande...
sada dela kao pred za D-klasu u skatulji od TECHNICSa A900S Reference :D
Avatar korisnika
maltus
 
Postovi: 148
Pridružen: Ned svi 19, 2013 3:14 pm

Re: QUAD 33

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet kol 13, 2020 11:52 am

Misliš na to da se više nikome ne da zezati sa takvim vođenjem žica i onda samo poveže sve reda radi ne gledajući na izgled?
Da li se itko zezao sa takvim načinom povezivanja žica u diy varijanti. Znači špagica, čelična volja i jedna litrica pića po želji da se živci napune nakon što se potroše na to "heklanje".
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5749
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: QUAD 33

PostPostao/la maltus » Čet kol 13, 2020 12:12 pm

Khadgar2007 napisao:Misliš na to da se više nikome ne da zezati sa takvim vođenjem žica i onda samo poveže sve reda radi ne gledajući na izgled?
Da li se itko zezao sa takvim načinom povezivanja žica u diy varijanti. Znači špagica, čelična volja i jedna litrica pića po želji da se živci napune nakon što se potroše na to "heklanje".


Da, upravo to... ;)
Avatar korisnika
maltus
 
Postovi: 148
Pridružen: Ned svi 19, 2013 3:14 pm


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju