ISKRA PLANICA SSN2060

ISKRA PLANICA SSN2060

PostPostao/la tubeman » Sub lis 19, 2019 5:41 pm

Jedan "brzinski" refreš.
Kad te krenu, krenu te... :)
ISKRE Savice i Planice koje sam godinama izbjegavao samo naviru i u zadnja dva-tri mjeseca ih se nakotilo podosta.
Ova na sreću nije moja, mada imam i takvu negdje u šupi.
Svi ti radiji imaju posve istu šasiju samo su se štancale druge kutije i davala im nova imena :)
Mora se priznati da estetski doživljaj nije loš a i rade vrlo pristojno.

Ovaj je donio susjed s posla. Kaže prirasla im srcu a krepavala dulje vrijeme i konačno odapela pa je pitao može li se štogod od toga napraviti :)
U stvari, pitao je treba li mi "za dijelove" :)

Napravit se uvijek nešto može.

Radio je izvana izgledao relativno dobro s obzirom na godine. Kutija je bila dosta "abšisana" i imala fleke tamo gdje su stajale tegla s cvijećem i pepeljara :)
Iznutrice isto nisu izgledale loše.
Nedostajao je jedan gumb i na nekoliko preklopnika su otpale aluminijske kapice.

Kvar se sveo na to da je krepao tunerski dio. Ustvari, ostarjeli su kondenzatori pa je lokalni oscilator je odšetao dobrih 30 MHz prema gore.
Sam tunerski dio je dosta "minjaturno" napravljen i malko nespretan za rastavljanje ali riješilo se to brzo.
Netko je davno vjerojatno skužio o čemu se radi ali nije uspio popraviti tako da se vide "zahvati" koji srećom nisu bili problematični.
Promjena par kondenzatora i malo podešavanja je sve brzo dovela u red.

Slika
Slika
Slika

Preostalo je dobro čišćenje i 24 satni test.
Za to vrijeme sam malo uredio kutiju. Nakon laganog šmirglanja "palo" je jednako lagano ( :) ) lakiranje.
Tih gumba i kapica imam nešto na lageru pa su se i oni kompletirali i uz malo poliranja krajnji rezultat je dosta dobar.

Slika
Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ISKRA PLANICA SSN2060

PostPostao/la Ivor » Sub lis 19, 2019 8:17 pm

Krasno izglada, skoro ljepše nego nova. :D
tubeman napisao:Svi ti radiji imaju posve istu šasiju samo su se štancale druge kutije i davala im nova imena :)
To je bilo vrijeme velike inflacije. Da bi se obuzdala inflacija, određivale su se smiješno niske maksimalne cijene, naravno u domaćoj valuti. Da tvornice ne bi stvarale gubitak, morali su stalno izmišljati "nove" proizvode kako bi mogli odrediti višu cijenu. Najlakše je bilo samo dati novo ime i malo promijeniti dizajn (zavaravanje protivnika), a unutra se ugrađivala uvijek ista elektronika. :)
Osobno poznajem neke ljude koji su u svoje vrijeme sastavljali i podešavali te radije u Iskrinoj tvornici u Sežani.
tubeman napisao:Sam tunerski dio je dosta "minjaturno" napravljen i malko nespretan za rastavljanje ali riješilo se to brzo.
Rastavljanje tunera tada nije bilo predviđeno, već se u slučaju greške mijenjao čitav sklop (kutijica).
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 319
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: ISKRA PLANICA SSN2060

PostPostao/la Bepone » Ned lis 20, 2019 2:57 pm

nostalgiju izaziva ova.. iman ugradjenu u krevet jednu i jednu je imala pokojna suseda kamo smo se igrali, pred 30-35 godina
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: ISKRA PLANICA SSN2060

PostPostao/la audio kutak » Ned lis 20, 2019 6:42 pm

Bepone napisao:nostalgiju izaziva ova.. iman ugradjenu u krevet jednu i jednu je imala pokojna suseda kamo smo se igrali, pred 30-35 godina


Tak, igraš se sa susjedom?? Hmm... Khm... :mrgreen:
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: ISKRA PLANICA SSN2060

PostPostao/la pamook » Ned lis 20, 2019 8:16 pm

audio kutak napisao:
Bepone napisao:nostalgiju izaziva ova.. iman ugradjenu u krevet jednu i jednu je imala pokojna suseda kamo smo se igrali, pred 30-35 godina


Tak, igraš se sa susjedom?? Hmm... Khm... :mrgreen:


...to nema nikakve veze igra li se ili ne... bitno samo da je zakopa natrag gdje je bila :snooty:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: ISKRA PLANICA SSN2060

PostPostao/la Master of disaster » Ned lis 20, 2019 10:21 pm

:lol: :lol: :lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: ISKRA PLANICA SSN2060

PostPostao/la Bepone » Pon lis 21, 2019 2:37 am

pamook napisao:
audio kutak napisao:Tak, igraš se sa susjedom?? Hmm... Khm... :mrgreen:

...to nema nikakve veze igra li se ili ne... bitno samo da je zakopa natrag gdje je bila :snooty:

:lol: :lol: bolno
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: ISKRA PLANICA SSN2060

PostPostao/la tubeman » Ned lis 27, 2019 3:25 am

Budući je ostalo nešto boje a imam isti takav svoj radio u hangaru, odluka je pala da se ne baci... (mislim, boja) ;)
Izvukao sam "svoju" Planicu i na brzaka ju uredio.
Slike ne stavljam jer je ispala posve isto kao i ova prethodno opisana :)
Kad sam već u điru s Savicama i Planicama, odmah je riješena još jedna.
Ovaj put PLANICA MG koja se razlikuje po žarko crvenoj boji i po tomu što ima ugrađen kasetofon.

Zanimljivo kod svih njih, a dosta ih viđam po buvljacima, je to što generalno imaju potrgane gumbe (pushbutton) i onda onako škrbave vrlo jadno izgledaju.
Često nedostaju kapice na istima kao i na gumbima potenciometara.
Ovi moji su svi bili takvi, što je i bio razlog (osim jadnog izgleda) neatraktivnosti a time i odgađanja odluke o uređivanju.
Problem je i u tomu što je te preklopnike dosta zeznuto popravljati a novi nisu nabavljivi.
Treba rasturiti cijelu prednju ploču na koju je integriran prijenos skale te svi potenciometri.
A i onda nije sve baš nešto dostupno :(
Uglavnom, uz asistenciju jednog donora te rezerve gumba, kapica i prekidača sve je dosta brzo riješeno.
Paralelno se rješavala i kutija koja nije bila preloša ali ju je trebalo očistiti, prekitati i prelakirati.
Boja je drukčija pa je trebalo nabaviti novu.
Hm, sad je i ona ostala nepotrošena......

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Kod uređivanja sviih tih radija (6 komada u zadnjih mjesec dva, a i mnogih drugih do sad) pokazale se notorna još jedna činjenica koja demantira mantru "potrebe zamjene svih elektrolita u uređajima".
NITI JEDAN nije bio neispravan ili posušen pa ih nije ni trebalo mijenjati.
Napominjem da se radi o uređajima iz ranih sedamdesetih koji zadnjih dvadesetak godina spavaju po podrumima ili tavanima.
Za razliku od njih svi oni silni fini i krasni japanski uređaji vape ( je li doista baš tako???) za "generalnim recapom".
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: ISKRA PLANICA SSN2060

PostPostao/la Bepone » Ned lis 27, 2019 3:56 am

To da se mogu naplatit ovi internet majstori ilitiga lemilice na daljansku (telefonsku) komandu, :lol: kaze prvo promijenio sam ti sve elektrolite 500kn pa onda jos..i ....plus 200 sati posla jer se sve tesko cistilo , sreca da je satnica elektronicara 10 lipa, inace tko bi to sve platio :lol:
Bepone
 
Postovi: 5149
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: ISKRA PLANICA SSN2060

PostPostao/la tubeman » Ned lis 27, 2019 9:05 am

Ima i u tomu nešto mada nisam prvenstveno na to mislio :)
Ovaj put bi to bila usporedba kvalitete.
Nije da želim hvaliti "domaću" proizvodnju pogotovo ne onu iz šezdesetih i prije.
Ovdje ugrađeni Iskrini kondenzatori su nešto sasvim drugo i ne samo elektroliti.
To se vidi i po tomu da "stari kondenzatori iz zaliha" i danas pokazuju točnu vrijednost i ESR što se za recentnu masovnu proizvodnju ne može ustvrditi.
Ako na tijelu piše 47uF onda Iskra ima 47 (s tolerancijom puno manjom od one koja piše) a Kinez ili Japanac (??) jesu otprilike u toleranciji ali uvijek jedva u minus području.
Tek ako kupiš nešto "ultra", super, "audiograde" i štatijaznamšto dobiješ otprilike staru Iskru ali vrlo skupo.
Zato se te stare Iskre, ROE Wime i sl. danas prodaju neopravdano skupo. Trgovci čine svoje i tu nema pomoći :) :)

A to da se koješta mijenja možda i bez potrebe istina je.
Istina da nikad ne možeš biti siguran bez odlemljivanja i mjerenja, ali onda kad je već vani, nije problem zamijeniti ga.
Cijena elementa je beznačajna a puta x puta opet čini svoje :) :)
Druga stvar je jesmo li s tim što popravili i pokvarili.
Ovdje ne mislim na kondenzatore koji su pod opterećenjem (u pravilu u ispravljačkim i stailizatorskim sklopovima) koje uglavnom treba mijenjati.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju