RIZ BU 458

RIZ BU 458

PostPostao/la tubeman » Ned ruj 29, 2019 8:23 pm

Pravo ime je, u stvari, RIZ BU 4/58 što će reči da se radi o radiju s 4 cijevi proizvedenom 1958. godine.
To je malo mlađi i jači brat popularnog i relativno rijetkog BU 3/57.
Ovaj se još malo teže pronađe ali ima ih tu i tamo.
Ovog svojeg sam nabavio odavno i stalno me svrbe prsti da ga uredim ali uvijek ima važnijih stvari.
Budući sam se uhvatio "u koštac" s jednim velikim tranzistorskim uređajem ovo mi je došlo kao odmor.

"originalno" stanje na izgled nije bilo loše, ali kad sam ga otvorio uvidio sam da će tu ipak biti dosta toga....
Barem je bio (gotovo) kompletan. Nedostajale su dvije letvice ali to nije nešto strašno.

Slika
Slika

Lak je bio dosta loš a i kutija je bila pomalo "izbušena" pa je pala odluka da se sve rastavi, dobro očisti i lakira.
Samo skidanje laka s kutije je prošlo jednostavno, ali letvice prednje maske su bile malo teži slučaj.
Crvljivi smradovi su ih dobrano izbušili iznutra, sve do laka ali njega nisu dirali pa na prvi pogled sve izgleda dosta dobro.

Šasija je, ukratko, katastrofalna. Prilično oksidirana tako da samo čišćenje nije bilo rješenje, a unutrašnjost užasna.
Sve nešto visi na žicama koje nikuda ne vode :)
Srećom, radio je vrlo jednostavan pa ne bi trebalo biti puno problema i gubljenja vremena.

Slika
Slika

Šasija je opet ogoljena do kraja, dobro očišćena i pocinčana.
Istovremeno je i elektrolit repariran na već opisani način.

Slika

Usputno se krenulo na uređivanje kutije.
Napravljene su nove nedostajuće letvice, sve je prebrušeno i polijepljeno...

Slika
Slika

Fco lakirano dva puta. Još dva put i mislim da će biti OK.
Na žalost, slike nisu baš nešto jer su slikane u lošim uvjetima pa boje nisu baš nešto :)

Slika

Prednje ukrasne letvice bi mogle biti i bolje i razmišljao sam o tomu da napravim sve nove ali prevladala je ideja da je bolje da ostanu originalne.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ BU 458

PostPostao/la tubeman » Sub lis 05, 2019 6:18 pm

Tek da se dovrši i da se upiše bar jedan post danas :)

Dovedeno do kraja...

Izgleda da sam pretplaćen na rješavanje pi****ija koje je antologijski NETKO radio da li zbog toga što nije imao pojma ili, usudio, bih se reči namjerno :)
Bojim se da je bio isti "majstor" koji je rasturao po "PIONIRU" iz prethodne teme.
Uglavnom, mašte mu nije nedostajalo. Pitam se što bi napravio da je radio bio samo malo kompliciraniji.
Dakle, opet je sve trebalo raskopati i ožičavati.

Stavio sam malo "jaču" žaruljicu (24V umjesto 12V što je kompenziralo danas viši napon nego prije 60 godina.
Cijevi su sve izmjerene i srećom je trebalo mijenjati samo izlaznu UCL82.
Problematičan je bio i potenciometar, u stvari, prekidač koji je bio prebrikan.
On je isto popravljen i sad normalno služi svrsi.

Kao radio, uređaj je prilično jadan ali to je ipak bio "narodni radio" koji nije imao pretenzija uspoređivati se s onim pravim već omogućiti slušanje lokalnih stanica ili državnih snagatora :)

Zato ih i nije bilo jako puno što je uz sve ostalo rezultiralo današnjim rijetkim statusom jer su se šezdesetih, s pojavom tranzistora, uredno bacali u smeće.

Tek još nekoliko slika:

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Platno nisam mijenjao jer je još relativno dobro.
Prednje letvice su isto ostale originalne mada nisu u savršenom stanju. Nedostajuće su napravljene nove.
Stražnji karton je bio na jednom dijelu puknut i sav ispigan.
To se isto uspjelo prilično dobro posložiti.
Svi vijci su originalni ili iz istog vremena.

"Burn in" test je prošao bez problema i radio je spreman za konzerviranje :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju

cron