D & R SCORPIUS

D & R SCORPIUS

PostPostao/la tubeman » Uto lis 16, 2018 9:19 pm

D & R SCORPIUS.

Iza ovog "jakog" naziva skriva se i doista moćan uređaj.
Studijska mikseta vrlo velikih mogućnosti i (još uvijek) poželjan suradnik u radijskim režijama.
Prodaja je počela prije desetak godina, ali unatrag godinu-dvije se više ne proizvode iz jednostavnog razloga što je proizvodnja preskupa.
Unatoč supstituciji s "modernijim" i manjim uređajima, nitko tko ih posjeduje ne želi ih mijenjati.
Zvuk koji proizvode (mada miksete ne bi smjele proizvoditi već samo preusmjeravati) zvuk je bitno kvalitetniji nego iz sadašnjih usporedivih uređaja.
Kao što su neki CD playeri bolji od drugih, neki DACovi bolji od drugih, tako i ova mikseta ima svoje adute:
Strašnu dinamiku, nizak šum, mnoštvo kvalitetnih gadgeta i iznad svega gospodski osjećaj pri korištenju.

Mikseta je full digitalna, upravljanja PC modulom i industrijskom verzijom WIN NT.
Modul je "industrijske" izvedbe, relativno slabačak (1 GHz PIII procesor, 128 MB RAM i minimum priključaka (tipkovnica, mreža, 1 PS2 i VGA izlaz).
Jači nije ni potreban.
Ispravljač je specijaliziran i ima više napona potrebnih za rad računala kao i ostalih sklopova.
Uključen je i poseban sklop za filtraciju napona.
Interna arhitektura miksete je vrlo jaka i ima tri posve nezavisna kanala.
Posjeduje posebno razvijen DSP modul (Texas) koji je i srce uređaja koji ima interno 32 bitno procesiranje.
Ulaza (i izlaza) ima jako puno i mogu se svakako definirati, kao i način njihovog korištenja.
Svaki kanal ima na vrhu svoj mali displej u kojem se vidi status kanala
Uključen je i vrlo kvalitetan sustav komprimiranja te dva telefonska hibrida.

Ulazi:
6 mikrofonskih (XLR)
8 analognih stereo (XLR)
2 mono (XLR)
6 SPDIF (koaksijalni RCA)
2 SPDIF (optički)

Izlazi:
6 AES (XLR)
6 SPDIF (koaksijalni RCA)
2 SPDIF (optički)
+ niz "povratnih" izlaza s gore navedenih ulaza.

Interface za Airplay radio.

Sve to je bogato popraćeno s mnoštvom vizualno aktivnih (osvijetljenih) gumba s kojima se može postići doslovce sve što je potrebno.
Svi statusi su vidljivi na ekranu na kojem se mogu podešavati mišem ili tipkovnicom.
Trebalo je to nekud i smjestiti :)
Zato je mikseta kao takva vrlo velika i teška.
Pratila ju je i povelika cijena. Otprilike kao bolji automobil.
I danas se (ako se uspiju pronaći) polovne, prodaju za 5-10 tisuća Eura.
Takav tip miksete se koriste uglavnom kod radija kao "ON AIR" mikseta.
Režijske miksete mogu biti još kompleksnije, veće i naravno, skuplje :)

Takva jedna je prije desetak dana došla na terapiju.
Zadnih par mjeseci je pomalo štucala i na kraju potpuno odbila suradnju.
Sve se svelo na škljocanje kod uključivanja.
Nakon skoro 10 godina besprijekornog rada nije niti čudno.
Na njoj se i vidi da je ponešto ofucana od korištenja :)

Slika
Slika

Zbog veličine i mojeg ograničenog manevarskog prostora uzeo sam ju odmah u postupak.
Da je se što prije riješim :)
Dokumentacija nije baš nešto dostupna pa je bez mogućnosti postavljanja brze dijagnoze stvar bila pomalo neizvjesna.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: D & R SCORPIUS

PostPostao/la tubeman » Sri lis 17, 2018 6:20 pm

Prvo na što sam posumnjao je, naravno, računalo.
Nakon desetak godina rada za očekivati je da će se nešto elektrolita posušiti, kakav kontakt oslabiti ili štogod takvo.
Istina da su problemi sa krepavanjem kondenzatora puno izraženiji kod računala koja dulje stoje van uporabe.
Ovo radi svakodnevno pa nisam bio posve siguran, ali u ovakvim situacijama treba biti sistematičan i ne prepuštati ništa slučaju.
Izvaditi računalo je teoretski jednostavno, ali bilo je malo natezanja dok sam ga nagovorio¸:)
Sve u svemu, ova osnovna ploča ima sve što i uobičajena ploča osim što je prilagođenog oblika i nema nepotrebnih detalja.
Procesor je Pentium III na 1 GHz i ima jedan SDRAM 133 memorijski modul od 128 MB.
Od priključaka je tu jedan VGA, jedan PS/2 jedan mrežni i jedan RS232 port.
Na ploči se još nalaze tri IDE jedan disketni i još jedan RS232 port.
Vrlo asketski ali učinkovito. Kasnije sam ustanovio da bios podržava i USB ali takav slot na ploči ne postoji.
Baterija za CMOS je ogromna litijeva koja još uvijek drži svoja 3V pa ju nisam dirao.

Sama ploča je napravljena profesionalno i odaje dobar dojam.

Testirao sam SVE elektrolite i dobar dio zamijenio, neke samo preventivno, a neki su izgubili dosta od kapaciteta. Zanimljivo da to nisu bili oni (1500uF) koji najčešće krepavaju na standardnim pločama, već oni manji.
Uglavnom, taj dio je dosta brzo napravljen i po tom pitanju bi ploča trebala raditi normalno sljedeću dekadu :)

Slika

Sama ploča je "uparena" s još jednom u koju se "uštekava" i koja ima riser s tri PCI slota i razvod za napajanje.
Nakon zamjene elektrolita, obje ploče su temeljito očišćene.
Zamijenjen je i ventilator procesora koji je pomalo zvrndao s novim profi hladnjakom iz zaliha.

Sustav koristi samo jedan PCI slot u koji je "upiknuta" DSP ploča.

Slika

Na njoj nema ničeg što bi se moglo posušiti ili ispasti pa je preživjela samo čišćenje i odprašivanje :)
DSP ploča je u stvari srce cijelog uređaja i preko nje procesor ima komunikaciju s ostatkom elektronike.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: D & R SCORPIUS

PostPostao/la tubeman » Sri lis 17, 2018 9:15 pm

Ispravljač je bio sljedeći sklop koji sam uzeo u postupak bez previše pitanja :)
Napravljen je, kao i sve ostalo, vrlo pažljivo.
Kad sam ga rastavio, ispod ploče se pojavila vlažna crna "masa" od prašine i nekakve gareži.
Sve je pažljivo očišćeno. Provjereni su svi kondenzatori od kojih je dobar dio zamijenjen.
Ploča se nalazu unutar debelog savijenog Al profila na koji su pričvršćeni aktivni elementi (tranzistori, fetovi i Šotki diode).
Tu se ne koriste klasični vijci i podloške već su na svaki navučene "gaće" od izolacijskog materijala i sve zajedno je pritegnuto uz lim sa sponama.
Zanimljivo i izgleda vrlo efikasno.

Slika
Slika

Ispravljač je ovako otvoren. Dodatno hlađenje se po potrebi uključuje s ventilatorom koji je direktno spregnut s ispravljačem a prišarafljen je ja stražnju stranu miksete.
Ventilator je ,naranvo, masivni, neuništivi i bešumni PAPST :)

S tim je dovršen dio refreša koji je moguće napraviti na relativno jednostavan način.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: D & R SCORPIUS

PostPostao/la tubeman » Čet lis 18, 2018 5:14 pm

Sklopljeno računalo:

Slika
Slika

Računalo koristi standardni 3.5" hard disk na kojem se nalazi OS (WIN NT industrial) i software za miksetu.
Sve skupa i nije previše zaštićeno jer softver nema puno smisla bez pripadajućeg hardvera :)
Postoji i disketni pogon koji je otkopčan.
Koristio se za backup parametara.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: D & R SCORPIUS

PostPostao/la tubeman » Pet lis 19, 2018 8:01 pm

Slijedi "opaljenje" :)

Sada više ništa ne škljoca, sve izgleda "zdravo" i sustav se pokušava podići.
Ostaje na pokušaju :)
Očito se radi o hard disku.

Nije niti čudno jer deset godina neprekidnog rada nije mačji kašalj ni za serverske diskove a kamo li za IDE disk i to proizvođača kojeg baš ne cijenim previše.
Nakon Check diska na drugom računalu i ponovnom ubacivanju su izgledale bolje.
Pronađeni su pokvareni sektori ali se nakon toga sustav uspio podići ali ne bez problema.
Čuje se da disk i fizički "zvrnda" što je dobar znak da neće još dugo.
Kopirati neispravni disk nije baš neka sreća pa smo došli do "Halo Bing" faze :)
Kontakt s D&R je rezultirao s trenutnim stavljanjem na raspolaganje ISO fajla sustava uz preporuku da se HDD zamijeni s CF diskom.

Tako je i napravljeno.
Nabavljen je adapter CF/IDE i solidna CF kartica.

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: D & R SCORPIUS

PostPostao/la tom_hifi » Sub lis 20, 2018 7:05 am

Za ide disk 10 godina je bogme lijepa brojka. :) Koliko je inače disk unutra pošto je 2GB CF kartica dovoljna?
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: D & R SCORPIUS

PostPostao/la Schultz » Sub lis 20, 2018 1:22 pm

Moj prvi hdd disk koji sam kupio imao je 150 MB. Bio je marke TEAC.... ;-)
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: D & R SCORPIUS

PostPostao/la tubeman » Sub lis 20, 2018 1:37 pm

Disk je isto 2 TB.
Nekada OS-ovi nisu zauzimali toliko prostora kao danas, pogotovo ovakvi "potkresani" iz kojih su maknute sve nepotrebne stvari.
Zato je sve radilo (i radi) bez ikakvih problema i može se ostaviti mjesecima u pogonu da ne štucne.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: D & R SCORPIUS

PostPostao/la Edison » Sub lis 20, 2018 6:45 pm

Schultz napisao:Moj prvi hdd disk koji sam kupio imao je 150 MB. Bio je marke TEAC.... ;-)


A moj je bio od 10 MB, RLL disk, mislim da je bio "Colorado". Tad je DOS bio u verziji 2.11, a vanjska jedinica je bio 5,25" floppy. Mislio sam tad da je nemoguce napuniti tako veliki disk... :lol:

Kasnije sam dao taj disk prijatelju, profesoru fizike i informatike, da ga otvori i pokazuje ucenicima u skoli... Bolje to nego zbrajanje binarnih brojeva, sto je tada bio vrhunac informatike u skolama... ;)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: D & R SCORPIUS

PostPostao/la tubeman » Ned lis 21, 2018 7:24 pm

Takav jedan od 10 MB sam vidio nedavno i radi od 1990. godine :) :)
Ja sam 1986 krenuo s 20 MB /XT klon :)

Idemo dalje .....

Varijanta sa SD karticom:

Slika

Unutrašnjost (fiksni donji dio):

Slika

Gornji dio (s donje strane) :
Da ne bude zabune, taj dio je "visok" cijeli metar :)
Tu se ne vidi dobro još cijela hrpa elektronike.

Slika

Iako se radi o digitalnoj kontroli (na potenciometre NE idu audio signali), koriste se vrlo kvalitetni i veliki klizni potenciometri:
U radu su laki kao perce.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost