SONY TA-AX44

SONY TA-AX44

PostPostao/la tubeman » Sri sij 31, 2018 7:57 pm

Još jedan SONY postavljen na navoz :)
Budući su zadnji tjedni (mjeseci???) prilično stresni, dobar način za smirivanje je da se nešto "radi rukama" :)

Ovo pojačalo planiram urediti odavno, pogotovo jer postoji stara emotivna veza.
Davne 1982. godine dobio sam ga na poklon od moje sadašnje supruge koja je, da ga kupi, više od mjesec dana prala suđe po berlinskim restoranima :)
Tada je, kao tek izašlo, koštalo otprilike 750 DEM-ova.
Nije neki teški HIGH End, ali radi izvrsno, a sadrži za tadašnje vrijeme dosta novotarija poput procesorskog upravljanja svim funkcijama, ulazima, izlazima i sl. Hibridnog izlaza te freonskog hladnjaka koji je sposoban s vrlo malom površinom ( i težinom) bez problema ohladiti izlazni stupanj.

Slika

Pojačalo ima 2 x 44W na 8 Ohma, prilično kvalitetan MM ulaz, solidan odnos signal/šum i na MM i na Line ulazima, pristojan damping faktor itd itd.
Teško je 5,5 kg i u slim izvedbi.

Za razliku od današnjeg prevarantskog deklariranja snaga s poddimenzioniranim transformatorima, ovdje je trafo debelo predimenzioniran (160W), a sve skupa i danas lijepo izgleda.

Prije petnaestak godina sam ga nakon višekratnih promjena (makni-vrati) s razno-raznim pojačalima a konačno "odložio" na policu. Cijevni "saund" je (vjerojatno neopravdano) tomu debelo kumovao :) :)

Ipak, prije nekog vremena je pala odluka da ga opet "zakurblam", tek toliko, ali izgleda da je stajanje učinilo svoje. Bez uspjeha :(
Tko zna što se posušilo ili popustilo jer je na policu išao ispravan.
Kod paljenja se sve normalno ponaša do trenutka kada bi relej trebao škljocnuti. Ali ništa :)

Odmah je u narudžbu nekih dijelova upalo još nekoliko stvari koje bi možda zatrebale za popravak.

Kada je već popravak, onda nije veliki korak do cijelog refresha. Ipak je to nekakav važan obiteljski artefakt :) :)

Pojačalo nije u lošem kozmetičkom stanju, osim što je od glancanja i pranja mjestimično "isprana" srebrna boja s gornje strane prednje ploče.
Za razliku od prije opisanog TA-AX2 koji ima Al prednju ploču, kod ovog je plastična, vjeriojatno zbog kompleksnosti i oblika koji se želio postići.
Kada se malo bolje pogleda, oštećenja nisu značajna ali iritiraju jer znam da su tu.

Slika
Slika

Unutrašnjost je na prvi pogled vrlo pregledna.
Doduše, sve ono što se u normalnim uvjetima može servisirati nalazi se na jednoj velikoj ploči gdje je sve lijepo podijeljeno po sklopovima.

Slika

Komplicirani sklopovi i onikojejeboljenedirati (DSP dio s ulazima otraga i procesorski upravljački dio na dvije ploče s prednje strane) nisu previše dostupni, ali to i nije nedostatak :)
I oni će "na luftanje" kada na njih dođe red :)

Stražnja strana će vjerojatno isto doživjeti male kozmetičke promjene.
Ako bude mjesta, staviti ću utičnicu za struju.
Zanimljivo je da zvučnički terminali izgledaju prilično "obično" ali bez problema se snalaze i s vrlo debelim žicama tako da ih vjerojatno neću pregrađivati.

Slika

Neki dan je stiglo desetak izlaznih modula.
U originalu se koristi STK2240. Osim njega uzeo sam i STK2250 koji je deklariran na 2 x 50W. Razlika je samo u tomu što mu treba privesti nekoliko volti više.
Promjenom nominalnog napona u mreži s 220 na 230 i više Volti, taj napon se ionako pojavio pa će to ovdje biti i neki benefit :)

Slika

Stiglo je i nešto kondenzatora. Među njima i ove ELNE.

Slika

Sve sam nabavljao od provjerenog dobavljača pa če najvjerojatnije biti OK. Ono što sam provjeravao RLC metrom obećava :) :)

Vjerujem da će sve to malo potrajati, ali tko zna ..... :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SONY TA-AX44

PostPostao/la drazenK » Sri sij 31, 2018 9:51 pm

tubeman napisao:Još jedan SONY postavljen na navoz :)
Tko zna što se posušilo ili popustilo jer je na policu išao ispravan.

i tako u krug :D
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1340
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: SONY TA-AX44

PostPostao/la aparatusonitus » Uto vel 13, 2018 5:21 pm

tubeman napisao:Sve sam nabavljao od provjerenog dobavljača pa če najvjerojatnije biti OK.


Možda ću biti prisiljen ići u nabavku STK3082II ili neku varijantu istog...može link na dobavljača?
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: SONY TA-AX44

PostPostao/la aparatusonitus » Pet vel 16, 2018 10:13 pm

Kao što sam se nadao problem riješen s dodavanjem hladila na STK3082II usprkos gužvi u 16-tercu, prelemljavnjem lemova (što loših, to s mikropukotinama).
Hvala svima koji su ponudili pomoć u nabavci novog modula, za sada nema potrebe...čeka se ljeto jer se sam STK modul grije za popizdit. Ako imate potrebu za sličnim modulima nemojte nabavljati kineske substitute iako će isti neko vrijeme raditi (dok ne izgori otpor koji biasira cijeli sklop ili VAS driver tranzistori, jer se nemaju preko čega hladiti. Svima koji to žele šaljem slike iznutrice originalnog, kineskog kao i shemu kineza s vrijednostima.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: SONY TA-AX44

PostPostao/la tubeman » Pon ruj 17, 2018 11:16 pm

Da ne zamre tema (a pomalo i forum :( ) slijedi nekoliko slika prije par mjeseci odrađenog dijela refresha pojačala.
Ostalo je još ponešto, ali to će na red iza nekih "zaostataka" :)

Dakle...
Kad je sve skupa u takvom stanju, pala je odluka za kompletni refresh.
Iako pojačalo djeluje pomalo prazno, nakupilo se tu podosta toga.

Slika

Prvo sam uredio frontu pojačala koja je bila izguljena od brisanja i čišćenja.
Tu nije bilo previše posla jer je trebalo prelakirati samo bočne i gornju stranicu. Sama fronta ne izgleda loše.

Slika

S pločicama je bilo puno više posla jer su unatoč držanja u dobrom ambijentu, ali nakon skoro trideset godina postale ofucane.

Slika

Prvotni plan je bio zamijeniti samo "sumnjive" elektrolite jer su ugrađeni ulijevali povjerenje. Sve do jednog Nichiconi :
Ali, nakon premjeravanja "ispravljačkih" elektrolita koji su isto solidna marka (pokazali su 2700 uF) odlučio sam izbaciti ih sve do jednog.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SONY TA-AX44

PostPostao/la tubeman » Pon ruj 17, 2018 11:41 pm

Na taj način se prilično ispraznila pločica pa je i samo čišćenje bilo puno lakše.
I najboljima se dogodi greška. Tako sam na Nichicon elektrolitu na kojem je pisalo 4.7uF izmjerio 47uF :)
Dobar dio njih je bio još relativno dobar.
Stradali su uglavnom oni po ispravljačima i stabilizatorima. Dio njih je mjerio tek nanofarade :)
Nabavio sam neku količinu kvalitetnih elektrolita (Panasonic, Elna, Nichicon..) tako da je zamjena išla relativno brzo, koliko već to može biti s više od pedeset njih :)

Uz put se tražio kvar.
Razlog je pronađen u neispravnom releju kojem se doslovce raspala jedna nožica.
Slika

To je riješeno s originalnim :)
Slika

Uz put sam zamijenio sve elektrolite na putu signala (koji su se mogli) s folijskim.

Popravio sam i "grijeh iz prošlosti": Bedasto tvikanje gramofonskog predpojačala.
Netko je negdje napisao da kondenzatore u RIAA petlji treba zamijeniti pa će se dobiti "bolji zvuk" :)
To je,naravno, bilo u danima kada se vjerovalo "stručnjacima". Srećom, odavno sam se okanio "gurua".
Sve sam vratio kako je bilo i sada opet sve štima :)
Odmah sam zamijenio postojeće Op pojačalo (4558) s OP275. Vidjeti ćemo kako će to izgledati.
Ugradio sam podnožje pa se lako zamijeni.

Sve pločice su oprane, očišćene od smrada s gornje i donje strane i na kraju zaštićene lotlakom.

Slika
Slika
Slika

Odmah je popravljen prekid štampe na pločici s gumbima gdje jedan nije dobro "hvatao".
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SONY TA-AX44

PostPostao/la tubeman » Uto ruj 18, 2018 12:01 am

Šasija je zgodno napravljena i može se rastaviti do kraja.
Radi se o limenom dnu koje je ukrućeno s nekoliko profila koji odmah služe kao nosač plpčica i hladnjaka.

Bila je prašnjava, i to uglavnom tamo gdje se u normalnim uvletima ne može očistiti.

Slika

S malo deterđenta i tople vode se to brzo riješilo.

Slika

Zanimljivost ovog pojačala je hladnjak.
Nisam siguran, ali mislim da su to bili počeci ugradnje takvih.
Ne znam zašto se češće ne ugrađuju jer zbilja jako dobro odrađuju posao. Možda je jeftinije ugrađivati masivne aluminijske.
Možda bi kod "ozbiljnih" pojačala izgledali neugledno :)
U ovu slim izvedbu se uklapa savršeno.

Sastoji se od bakrene cijevi punjene nekakvim plinom na koju su dograđena tanka aluminijska rebra i ploča na koju se pričvrsti Integrirani krug.

Slika

Integrirac koji se koristi sadrži samo komplementarne izlazne tranzistore koje ganjaju "driveri" na samoj pločici.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SONY TA-AX44

PostPostao/la tubeman » Uto ruj 18, 2018 12:16 am

Sređene su (potkresane, prelemljene ili zamijenjene) međuspojne žice.
Neke su se raspale (oksidacija) a neke su se iscufale zbog ljepila.

Preostalo je sklapanje:

Prvo prednja ploča koja je dosta osjetljiva zbog "dvokatnog" slaganja:

Slika

Transformator, ploča i ulazni sklop:
Transformator sam isto kompletno očistio i ponovo prelakirao.

Slika

Sve kompletirano:

Slika

Radi?

Slika

Eh, ipak nije tako jednostavno :(
Izgleda da je stradao i izlazni integrirac.
Srećom nije problem jer imam rezervne.
Nabavio samo originalni STK2240 i zamjenski STK2250.
Treba još malo osvježiti i poklopac.
Međutim to će doći na red za tjedan-dva kad se steknu uvjeti u rasporedu.

U krajnjoj liniji, kakav je to gušt ako se sve napravi na brzaka :) :)

Danas sam napravio tek preliminarna mjerenja (do izlaznog stupnja) i mogu reči da sam zadovoljan.
Sve je vrlo linearno i bez izobličenja tamo do cca 200 kHz. Poslije signal počinje malo opadati (za desetak posto).
Finalna mjerenja idu na kraju.
Nema se tu, doduše, ništa za podešavati jer je se svi radni parametri postižu automatski.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SONY TA-AX44

PostPostao/la tom_hifi » Uto ruj 18, 2018 6:11 am

Lijepi posao. Baš tako, na slici izgleda da nije baš nešto posla s time, ali kad to sve rastaviš, nije bezazleno. Nakupi se tu posla i brzo ode dan, dva ili više. :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: SONY TA-AX44

PostPostao/la tubeman » Uto stu 27, 2018 12:10 am

Ode, ode.....
To je samo dokaz da (ne tako) stari uređaj koji stoji na polici 5-6 godina traži dosta truda da se vrati u "normalno" stanje.
Pri tom moram napomenuti da je na policu "otišao" posve ispravan.
Po "skidanju s police" se nije htio upaliti, ali to sam već opisao.
Konačni "početak finala" dolazi s današnjim danom.
Davno nabavljeni izlazni modul sam tek danas stigao ugraditi.
Trenutno se sve "usvirava" :)
Za vikend, ako bude vremena, ćemo ga malo premjeriti.
Prije svega me zanima što će pokazati različiti OP-ampovi u MM pretpojačalu.
Ono je kao takvo relativno jednostavno ali pristojno radi.
U originalu je bio 4558p. Imam više OP i OPA čipova pa ćemo vidjeti hoće li i može li koji pokazati štogod više :)

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju