SABA RC11 PRO

SABA RC11 PRO

PostPostao/la tubeman » Ned stu 19, 2017 8:19 pm

Ovaj sat-budilicu sam nabavio prije nekog vremena ali sam ga ostavio na kiseljenju budući mu nije radio sat.
Sve ostalo je bilo OK, čak je i radio besprijekorno.
Vrlo robustan, težak i izvrsnog zvuka :)
Proizveden 1972.
O kakvom "komadu" namještaja se radi i komu je bio namijenjen govori i cijena od 370 DEM po kojoj se tada prodavao.

Slika

Dakem, malo sam se razočarao zbog sata jer bi bila lijepa fora da je i on ispravan.
Nisam dalje istraživao već sam kasnije nabavio jednog Universuma sa istim takvim satom.
Razočaranje, naravno, nije izostalo jer i taj sat nije radio :(

Danas se pronašlo malo vremena između zaostataka posla, pospremanja hidrofora i sl. pa sam u nedostatku volje da se uhvatim nećeg većeg odlučio rasturiti Universuma pa šta bude.
Ako bude neuspješno, ide u krupni (elektronički) otpad kojeg se trenutno poprilično nakupilo :)

Budući je sat elektromehanički, pažnju sam koncentrirao na mali sinkroni motorić i mehanizam oko njega.

Slika
Slika

Odmah je sve bilo jasno kada se motorić nakon priključenja 220V niti u "slobodnom letu" nije zavrtio.
Malo je nespretan jer mu je mehanizam kompliciran otprilike kao kod sata, ali nakon rastavljanja i podmazivanja je lijepo proradio.

Slika

Takav sklop mora stalno raditi budući se radi o vrlo finoj mehanici i višegodišnje stajanje po podrumima, tavanima ili smeću sigurno će pridonijeti ovakvom kvaru.

To mi je dalo nade da će nešto slično biti i kod Sabe.
Ako i ne uspije, ovaj mehanizam ide u Sabu a Universum će u rashod.

Nastavak slijedi, ali tko će ga znati kada .... :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SABA RC11 PRO

PostPostao/la audio kutak » Ned stu 19, 2017 8:49 pm

tubemane, gdje da nabavim ove dvije tanke plastike koje odozgora drze "plocice sata"??

naime, imam i ja jedan stari sat, ispravan, sat ide ali su te plastikice "osusile" od stajanja i starosti

pozdrav
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: SABA RC11 PRO

PostPostao/la tubeman » Pon stu 20, 2017 7:39 pm

Sumnjam da se to može negdje nabaviti :)
Najjednostavnije bi ih bilo napraviti.
Treba uzeti neki tanki čvrsti plastični materijal i izrezati takva dva komadića (možda od fascikla ili tako nešto).
Mislim da ne bi trebao biti problem niti njihovo pričvršćivanje.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SABA RC11 PRO

PostPostao/la pamook » Pon stu 20, 2017 8:49 pm

...obožavam ove satove :D :D

jedan od mojih (od dva ukupno) je imao "problem" utoliko što je plastika jednog zupčanika proklizavala oko osovine - napukla od starosti... to se riješilo s malo UV reaktivnog ljepila i eno ga radi kao sat... drugi je trebao samo čišćenje i podmazivanje zupčanika (Telefunken), taj se ni ne čuje dok radi...

uglavnom - prekrasan komad (jedan u nizu) :D
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju