Sansui AU-919
Eto jos jednog AU-919 na refreshu. Ovaj primjerak nekad 'top of the line' (dok nije dosao AU-X1) je dosao u odlicnom kozmetickom stanju, no nakon popravka. Pretpostavljam da je stradao jedan od izlaznih stupnjeva, pa je ujedno cijeli izlaz refreshan, stavljeni su oroginalni izlazni tranzistori ali ne i originalni driveri. Refresh je napravljen brzinski no ipak kompetentno, jedino sto odabir dijelova bas nije bio na visini - plus ostavljeni su uglavnom svi originalni elektroliti osim ocigledno stradalih. Ali, zamijenjeni su svi 'black flag' kondenzatori koji su inace veliki problem na ovim pojacalima, kao i multi-diode, doduse ovdje je napravljeno par sitnih gresaka, o kojima kasnije.
Dakle, idemo odmah na posao. Najprije se skidaju svi oklopi, prednja ploca (uz paznju gdje ide koji konektor za LED-ove na njoj), i naravno donja ploca:
Radovi pocinju od ispravljaca, no prije toga kratki pogled na konstrukciju s gornje strane, prije nego krene rastavljanje. JAsno se vide poznati ovalni elektroliti. Ovaj puta cu se s njima baviti na malo drugaciji nacin nego inace.
Necu puno daviti cijenjeno citateljstvo (gledateljstvo?) s detaljima koji su tipicni za svaki refresh. Zato u startu preskacemo skidanje ploce glavnog ispravljaca, skidanje dijelova koji se mijenjaju i dio ciscenja, i dolazimop na pogled na plocu i jedan od vecih problema s ovim pojacalima, a to je notorno ljepilo za vece komponente (prvenstveno vece elektrolite):
Ploca se inace drzi na elektrolitima, pomocu 6 niklanih bakrenioh umetaka od debelog lima, koji du zapravo kontakti prema elektrolitima, ukljucivo premosnicu za masu. Ispravljac je 'dual mono', i na poloci je osim glavnog napajanja za izlaz, smjesteno i pmocno napajanje za ulazne sklopove izlaznog pojacala, napravljeno kao jednostavan mnozac kapaciteta, bez stabilizacije. Ovo napajanje je dobiveno iz jednom namotaja trafoa, zajednicko je za oba kanala, ali se odvojeno ispravlja, zato dva greca - na zalost s ponesto korodiranim izvodima radi ljepila. Strelice pokazuju i par korodiranih otpora. Naravno, veci dio posla ovdje je skidanje ljepila, koje je zapravo jos uvijek relativno elasticno, no to na zalost jako otezava njegovo skidanje. U poodmakloj fazi je krto i lako se skida.
S druge strane stampe treba skinuti spojnice mase, kako bi se mogle detaljno ocistiti od ostataka zalemljenih zica. Ovdje je veliki problem transfer topline, zato ne smiju ostati spojene na stampu. Nije bas lako ni sa lemilicom, 50W je taman...
A sada malo vise o strategiji zamjene ovalnih elektrolita. Originali su spoecificirani 15000uF/63V +10/-30%. Na zalost, od 15000uF u prosjeku je prezivjelo 11000, daleko od tolerancije -10%. Zato krecemo u zamjenu, ali ovaj puna ne reparacijom postojecih elektrolita, vec malo drugacije:
Dakle, idemo odmah na posao. Najprije se skidaju svi oklopi, prednja ploca (uz paznju gdje ide koji konektor za LED-ove na njoj), i naravno donja ploca:
Radovi pocinju od ispravljaca, no prije toga kratki pogled na konstrukciju s gornje strane, prije nego krene rastavljanje. JAsno se vide poznati ovalni elektroliti. Ovaj puta cu se s njima baviti na malo drugaciji nacin nego inace.
Necu puno daviti cijenjeno citateljstvo (gledateljstvo?) s detaljima koji su tipicni za svaki refresh. Zato u startu preskacemo skidanje ploce glavnog ispravljaca, skidanje dijelova koji se mijenjaju i dio ciscenja, i dolazimop na pogled na plocu i jedan od vecih problema s ovim pojacalima, a to je notorno ljepilo za vece komponente (prvenstveno vece elektrolite):
Ploca se inace drzi na elektrolitima, pomocu 6 niklanih bakrenioh umetaka od debelog lima, koji du zapravo kontakti prema elektrolitima, ukljucivo premosnicu za masu. Ispravljac je 'dual mono', i na poloci je osim glavnog napajanja za izlaz, smjesteno i pmocno napajanje za ulazne sklopove izlaznog pojacala, napravljeno kao jednostavan mnozac kapaciteta, bez stabilizacije. Ovo napajanje je dobiveno iz jednom namotaja trafoa, zajednicko je za oba kanala, ali se odvojeno ispravlja, zato dva greca - na zalost s ponesto korodiranim izvodima radi ljepila. Strelice pokazuju i par korodiranih otpora. Naravno, veci dio posla ovdje je skidanje ljepila, koje je zapravo jos uvijek relativno elasticno, no to na zalost jako otezava njegovo skidanje. U poodmakloj fazi je krto i lako se skida.
S druge strane stampe treba skinuti spojnice mase, kako bi se mogle detaljno ocistiti od ostataka zalemljenih zica. Ovdje je veliki problem transfer topline, zato ne smiju ostati spojene na stampu. Nije bas lako ni sa lemilicom, 50W je taman...
A sada malo vise o strategiji zamjene ovalnih elektrolita. Originali su spoecificirani 15000uF/63V +10/-30%. Na zalost, od 15000uF u prosjeku je prezivjelo 11000, daleko od tolerancije -10%. Zato krecemo u zamjenu, ali ovaj puna ne reparacijom postojecih elektrolita, vec malo drugacije:
Dovoljno informacija da bi čovjek sam mogao krenuti u tako nešto.