SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la davorin » Uto srp 23, 2013 9:48 am

Prije nekoliko dana sam dobio neispravni radio prijemnik SIMFONIJA proizvodnje RR-Zavoda iz Niša (EI-Niš prije promjene imena, dakle do 1962-ge!) proizveden '60-ih. Vrlo dobro očuvan izvana, ali već vidljivo popravljan iznutra. Ima slijedeće elektronke: EZ80, EL84, EABC80, EF89, ECH81, ECC85 i EM80 (proizvodnja RR-Zavodi!). U odnosu na originalnu izvedbu sam uočio da su zamijenjene elektronke ECH81(nova je bez oznake, vjerojatno ruska) i EF89(Tungsram). Zamjenjen je također i zvučnik (ugrađen je neki ovalni iz TV-a, jednakih dimanzija, ali već mu je isparana membrana!).
Odvojeno je biranje stanica na FM-u(88-100MHz) i AM-u(dugi, srednji i kratki val) sa ispravnim prijenosnim špagicama za indikator skale.
Uočio sam neispravan mrežni osigurač, pa sam bez prethodne provjere zamijenio sve elektrolitske kondenzatore u prijemniku (2x50uF/350V kao glavni mrežni filter, 8uF/350V za dodatnu filtraciju audio pred-pojačanja, 100uF/16V kao katodni elektrolit izlazne elektronke i 5uF/70V kao kondenzator za izdvajanje audio signala u ratio-detector -u FM-a). Naknadnim mjerenjima na izvađenim kondenzatorima sam našao da su kondenzatori ili u kratkom spoju ili praktično bez kapaciteta!
Nakon uključenja sam uočio da ne radi magično oko, i "krči" potenciometar za glasnoću (naknadno ću ih zamijeniti, kad nađem neki potenciometar od 500k/Log. s dovoljno dugačkom osovinom!).
Radio ima odličan prijem i prilično kvalitetan zvuk, unatoč tome što su elektronke ECC85, EABC80, EL84 i EZ80 iz tvorničke "postave", dakle proizvedene prije 40-ak godina i odradile >30 godina povremenog uključivanja (vjerojatno su u prvom desetljeću radile po cijeli dan!). Za divno čudo, ispravne su i obe signalne sijalice za osvjetljenje skale!
Nisam na NET-u našao odgovarajuću šemu u "pristojnoj" (čitljivoj) rezoluciji, pa bih molio da mi ju eventualni vlasnik pošalje.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la tubeman » Uto srp 23, 2013 10:11 am

Evo ti uzorak za obnovu :)

Slika
Slika

a tu je i šema
Nije nešto. ali snaći ćeš se :)

Inače, tih Simfonija je bilo kao kusih pasa I to samo u HR i SL.
U istočnijim krajevima su se puno više prodavale "manje sestre" - Melodije koje nisu imale UKV.
Zato je ovdje relativno teško bilo nabaviti Melodiju i obratno :) :)

Sakupio sam ih (Simfonija) barem 7-8 raznih varijanti.
Nakon toga sam odustao...
Nisu mi interesantne, ali eto,bolest uznapredovala... :(

A to, kada je koji primjerak proizveden, nikada nećeš saznati, čak niti po komponentama :)
Možda je najmjerodavnije što na staklu piše EI.
To što piše na zadnjem poklopcu ništa ne znači jer se još dugo koristilo ono što je (po pravilima petoljetke) nadrukano godinama unazad :) :)
Nepisano pravilo je da se godina identificira po najmlađoj strateškoj komponenti (ovdje je to staklo).

Šlampavoća u Nišu se može prepoznati i po staklima koja su danas generalno shebana.
Odljuštila se boja i to u pravilu na dva mjesta: tamo gdje su pametnjakovići sa stražnje boje stavljali nekakav selotejp.
Selotejp je godinama djelovao na boju i tu se uvijek boja odljuštila (selotejp je, naravno, otpao).
Teškom mukom sam nabavio par "mint" stakala, ali ostaje gorki okus gledajući ostale nesretne primjerke s odljuštenom bojom :(
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la davorin » Uto srp 23, 2013 10:28 am

Staklo je već ranije mijenjano kad i zvučnik i 2 elektronke (jako davno, mislim negdje početkom '70-ih, majstor koji je servisirao radio je je ostavio "cedulju") i točno: na 2 mjesta je "otpao" print! Našao sam oba komada (na ukrućenom selotejpu, ali vizualno očuvani!) na šasiji i mislim da ću ih zalijepiti natrag! :mrgreen:
Jako je teško odrediti točan datum proizvodnje, ali svi elektrolitski i papirnati kondenzatori imaju na sebi godinu proizvodnje (svi su proizvedeni prije 1960-te!; na skinutom neispravnom elektrolitu od 2x50uF/350V/"Avala" ima i mjesec proizvodnje: 11mjesec,1959-te godine), a nepromijenjene elektronke izvornu oznaku kakva se koristila do kolovoza 1962-ge godine.
Znam za relativno malu vrijednost dobijenog uređaja i nije mi namjera ga dovoditi u "mint" stanje, već obrnuto: koristit ću ga u radioni! :lol:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la davorin » Uto srp 23, 2013 10:43 am

Zahvaljujem na šemi, puno je bolja od ovih koje imam!
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la davorin » Pet srp 26, 2013 9:36 pm

Promijenio sam zvučnik (zapravo sam stavio 2 od 8 Ohma; u izvornoj varijanti je bio samo jedan), potenciometar glasnoće, elektronke ECH81, EF89, EABC80 i EM80, pa je radio "sjeo" na svoje mjesto u radioni, kao da je tamo uvijek i bio! :lol:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la pamook » Pet srp 26, 2013 11:10 pm

:handgestures-thumbupleft:

najzanimljivije je kako se svaka, ali bas svaka novopridosla ravna ploha ODMAH zapuni kojekakvim smetalima i zatrpa do zadnjeg cm2 :lol: :lol:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6280
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la davorin » Sub srp 27, 2013 12:03 am

pamook napisao::handgestures-thumbupleft:

najzanimljivije je kako se svaka, ali bas svaka novopridosla ravna ploha ODMAH zapuni kojekakvim smetalima i zatrpa do zadnjeg cm2 :lol: :lol:

Svi ti predmeti su stajali na toj polici, a dolaskom radija su samo premješteni na njega! :lol:
Da sam imao heklani tabletić, možda bi gore samo njega stavio, ali... :laughing-rolling:
Zadnja izmjena: davorin; Sub srp 27, 2013 6:04 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la Dean » Sub srp 27, 2013 12:10 am

davorin napisao:Da sam ima heklani tabletić, možda bi gore samo njega stavio, ali... :laughing-rolling:

Ja se ne bi petljao u materiju koju ne razumijem :whistle: Reci mu Sony....
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la sonny » Sub srp 27, 2013 12:54 pm

Upravo tako....

Svaki, ali doslovno svaki dan moram pomaknuti jedan kraj četvrtastog tabletića s ekrana katodnog TVa...
I čak i prije nego se probudim, taj isti tabletich je ponovno na mjestu gdje je bio par sati prije...
Just like this :

tabletich_desktop.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la sbronic » Uto ruj 24, 2013 10:30 am

Može li se na ulaz za gramofon priključiti i neki drugi audio izvor, npr ipod il cd line out?
Hvala na odgovoru
Siniša
sbronic
 
Postovi: 1
Pridružen: Uto ruj 24, 2013 10:27 am

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju