Sansui AU-20000

Sansui AU-20000

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto ožu 26, 2024 9:16 pm

Evo jedne grdosije koja se našla na mom stolu. Prvi puta je bio odmah nakon što ga je vlasnik kupio iz njemačke "restauriranog". Što bi značilo, zamijenjeni su svi kondenzatori a ostali radovi koji su potrebni ćora.Kao što se vidi iz druge slike gdje je na lijevom osciloskopu signal na izlazu iz pojačala, a na desnom na preout izlazu. Nešto malih signalnih tranzistora na ulazu pojačala je prošumilo, pa je to zamijenjeno odmah dok vlasnik ne odluči što će sa pojačalom.

405085054_685131633497516_295846316446532018_n.jpg


405122346_1858730641225839_3712527192346278351_n.jpg


Mogu reći da su ovdje fino osmislili prednju ploču i elektroniku iza nje. Kada se krene u kompletno rastavljanje, sve se rastavlja svojim redom i posao ide relativno brzo jer je sve na konektorima.
Sansui AU-20000 (15).JPG


Potenciometar za glasnoću je malo kvalitetniji(iako nije black alps kao u CA3000) te se lako rastavlja, jedino kod sastavljanja se malo malo improvizirati jer metal od kojeg je kućište napravljeno ne bi izdržao dva savijanja te se mora naći nekakav drugi način da se kućište složi u cijelinu. Inače to redovito radim na jednom tipu prekidača u Sansuima,ali se prvi puta srećem da ima takvih potenciometara. Dobro je da se taj lim može lemiti. :D
Sansui AU-20000 (47).JPG


Sansui AU-20000 (49).JPG


Onda dolazimo do donjeg dijela gdje se nalazi PCB pomoćnog napajanja,DC zaštite, pričvršćeni hladnjaci sa tranzistorima i takve sitnice. PCB isto ima konektore ali za svaki pin jedan konektor pa treba vremena da se sve obilježi i skine. Žice koje idu na PCB sa izlaznim tranzistorima/hladnjacima se leme tako da i to usporava rad. Pa ona brzina kojoj je odrađena prednja ploča ovdje prestaje i proces se uspori sigurno 20-30%.
Sansui AU-20000 (97).JPG


Izlazni dio čini sendvič od dva hladnjaka i PCBa u sredini. Tu se sve treba odlemiti i ništa nije na konektore.
Sansui AU-20000 (110).JPG


Ovdje se vidi kako su riješili termalnu vezu tranzistora za bias i hladnjaka. Ispod onog malog limića koji se nalazi stegnut sa metalnim odsojnikom se nalazi tranzistor.
Sansui AU-20000 (117).JPG


E sada nakon čišćenja,pranja i svega ostaloga kada sam sastavio sve to,ugradio u pojačalo bias na jednom kanalu mi je stalno bježao lagano na više(kada imaš 6,5 znamenkasti DMM onda vidiš sve što treba i što možda ne treba :lol: ). Izgleda da je se tome preslagivanju lagano izgubio kontakt između lima i tranzistora, unatoč tome što sam probavao da to dvoje stisnem i dobijem bolji kontakt nije pomoglo. Možda bi da sam ostavio pojačalo upaljeno 1-2 sata sve došlo na svoje ali nije mi se sviđalo to što nakon što narihtam bias na 35mV i nakon 5-10 minuta nakon što se hladnjaci dovoljno zagriju bias i dalje bježi na više nekih 1mV po minuti. Kao što rekoh možda bi sve to došlo na svoje kada bi se pojačalo dovoljno zagrijalo i bias bi se spustio ali sam pribjegao malo "amaterskoj tehnici". Komadić silikonskog bužira je baš fino sjeo između hladnjaka i tog tranzistora. Dovoljno je tanak da previše ne pritišće tranzistor,a dovoljno debel da ne može slučajno van ispasti.
Sansui AU-20000 (124).JPG
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5733
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Sansui AU-20000

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto ožu 26, 2024 9:27 pm

Glavne filterske kondenzatore sam naravno odabrao da imaju što veći broj radnih sati i ripple struju, ali i po promjeru da mi pašu u postojeće držače bez da moram nešto improvizirati. Zato su za čak 160V i nešto su koštali više nego da sam uzeo neke od 100V. Možda sam mogao napraviti babuške od starih kondenzatora ali ako ne trebam baš mi se ne da takav posao raditi jer oduzme dosta vremena.

Sansui AU-20000 (125).JPG


Sansui AU-20000 (126).JPG


Sansui AU-20000 (127).JPG


Sve u svemu pojačalo je došlo do mene u odličnom stanju, nije bilo potrganih vodova na PCBu i sličnih stvari koje se znaju naći u ovakvim uređajima. Jedino što je na tri mjesta navoj od šarafa bio uništen, vjerojatno netko zašarafljivao sa aku šrafncigerom ili nije uopće pazio kako zateže šaraf.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5733
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Sansui AU-20000

PostPostao/la tom_hifi » Sri ožu 27, 2024 5:32 am

Lijepo sređeno, bravo! :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5308
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Sansui AU-20000

PostPostao/la Master of disaster » Sri ožu 27, 2024 7:42 am

Ljepo! :clap:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Sansui AU-20000

PostPostao/la Kale021 » Sub ožu 30, 2024 6:43 pm

Khadgar2007, bravo! Bas mi je drago da si ga ovako lijepo srihtao. Samo nastavi tako, i biti ce ovakvih tema i u buducnosti, ni sam nisi svjestan koliko vintage audio uredjaja je uneseno u Hr... a svi oni traze bar povremenu intervenciju ili neki kapitalni zahvat.
Samo nemoj pasti u zamku da ti kvantitet nadmasi kvalitet i ne boj se za radju.
Avatar korisnika
Kale021
 
Postovi: 137
Pridružen: Pon kol 26, 2013 5:29 pm
Lokacija: Kastel Sucurac

Re: Sansui AU-20000

PostPostao/la Kale021 » Sub ožu 30, 2024 6:51 pm

Khadgar2007 napisao:
Potenciometar za glasnoću je malo kvalitetniji(iako nije black alps kao u CA3000) te se lako rastavlja, jedino kod sastavljanja se malo malo improvizirati jer metal od kojeg je kućište napravljeno ne bi izdržao dva savijanja te se mora naći nekakav drugi način da se kućište složi u cijelinu. Inače to redovito radim na jednom tipu prekidača u Sansuima,ali se prvi puta srećem da ima takvih potenciometara. Dobro je da se taj lim može lemiti. :D

Slika


Ovaj lim ti je dosta "mekan" i podnosi savijanje tih jezicaka nazad, uz uvijet da kod rastavljanja previse ne odvines te jezicke, kod rastavljanja ih uvijek savini manje od pravog kuta, i tako probas izvuci wafer od potenciometra, i meni nikad ije niti jedan pukao kod sastavljanja potenciometra.
Avatar korisnika
Kale021
 
Postovi: 137
Pridružen: Pon kol 26, 2013 5:29 pm
Lokacija: Kastel Sucurac

Re: Sansui AU-20000

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub ožu 30, 2024 7:25 pm

Lim mi se činio jako sličan ovome kakav imaju prekidači sa donje slike,osim toga jedan limić mi je već puknuo pa nisam htio dalje riskirati. Dobro je da je to bio onaj na prednjem dijelu kućišta pa kada se sve složi nije baš tolika šteta.
Sansui AU-20000 (46).JPG


Znam da oboje nije "estetski" najbolje riješenje ali rađe to napravim nego da netko(ili možda ja) kasnije treba to rastavljati i onda njemu pukne i dovede se u nezgodnu situaciju.

edit: kvantitet za sada(a vjerujem i u budućnosti) ne može nadmašiti kvalitetu. Kao što sam već par puta spomenuo. Od nove godine mi se baš nakupilo uređaja i jednostavno kažem ljudima da čekaju svoj red. Brže baš ne može ići. Zapravo bi moglo ići malo brže da sakupim malo više elana i kada uredim do kraja labos/stan onda više neću o tome razmišljati pa ću se moći fokusirati samo na ovo. Budući da nisam ranoranilac baš sam zadnjih par tjedana odradio "popodnevnu smjenu" jer tako mogu napraviti više posla pa sam na dosta uređaja napravio dijagnostiku, obavijestio ljude što treba napraviti i sada čekaju svoj red.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5733
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost