Signal generator-DIY

Re: Signal generator-DIY

PostPostao/la Bepone » Uto lis 15, 2019 11:40 am

3 dolara mi ispada siping! lokalno, za jedno par 1000 km :lol: :lol:
Bepone
 
Postovi: 5148
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Signal generator-DIY

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned pro 01, 2019 9:59 am

Polako...

IMG_1067.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Signal generator-DIY

PostPostao/la tom_hifi » Sub lis 31, 2020 12:11 pm

Khadgar, jel ovo gotovo ili su još uvijek prisutni problemi?
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Signal generator-DIY

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned stu 01, 2020 2:03 pm

Problemi nisu prisutni već od početka ljeta. 8-)

Ovako gdje je bio problem. Konstruktor koji je ovo dizajnirao je koristio nove telefonske žaruljice iz mousera a meni i većini ljudi je podijelio ruske telefonske žaruljice,tako da u praksi uređaj nije testiran za ruskom telefonskom žaruljicom i ja sam bio pokusni kunić. Identične su po naponu,struji ali izgleda nisu dovoljno identične da rade u osjetljivom uređaju kao što je oscilator.

Promjene u šemi su sljedeće, opamp u oscilatoru ide OPA2810 umjesto postojećeg. U dijelu sa žaruljicama ide sljedeća izmjena, LA3 ostaje koja je, LA2 se ne koristi, LA1 ide ruska telefonska žaruljica i sa njome u paralelu telefonska žaruljica iz mousera. Kako je LA1 polegnuta na PCB tako se i nova telefonska žaruljica može polegnuti na postojeću i bez problema obje zalemiti u paralelu.

Riješenje problema je detaljnije opisano na sljedećem linku https://forum.yu3ma.net/thread-1959-pos ... #pid106615 . Nekada neregistrirani korisnici nisu mogli vidjeti slike i neke teme ali ja sam se sada odlogirao na tom forumu i dalje vidim temu i slike u njoj tako da ne bi trebalo biti problema.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Signal generator-DIY

PostPostao/la Gosha » Ned stu 01, 2020 5:57 pm

Ako zatreba neka pomoc, tu smo.
Gosha
 
Postovi: 85
Pridružen: Čet tra 17, 2014 10:48 am
Lokacija: Nish

Re: Signal generator-DIY

PostPostao/la tom_hifi » Ned stu 01, 2020 6:11 pm

Super.

A jesi ti dovršio svojeg?
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Signal generator-DIY

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned stu 01, 2020 6:29 pm

Nisam, druge stvari su mi na pameti.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Signal generator-DIY

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub tra 01, 2023 3:07 pm

Dobro je,samo dvije godine su prošle od zadnjeg posta tako da sam još uvijek unutar jedne petoljetke. :lol:

IMG_2362.JPG


Završio sam nagomilane poslove odvih dana tako da sada imam nešto vremena posvetiti se svojim nezavršenim radovima pa je kao prvi ovaj ton generator došao pod ruku. Znači od zadnjeg posta ima par izmjena. Ne znam kako sam napisao da se treba izostaviti jedna žaruljica u oscilatoru ali zapravo ne treba. Znači jedina izmjena u oscilatoru je staviti OPA2810 umjesto onog sa šeme kada sam predstavio ovaj ton generator. Druga izmjena je povećati vezne kondenzatore C15,18 na nekih 220nF da se dobije dobra frekventna karakteristika na nižim frekvencijama.

Treća stvar je definitivno koristiti sondu x10 ako se gleda signal,a ne kao ja x1 i gledam zbunjeno kako mi kvadrat na 15tak Hz izgleda kao da je popio par litara nohe... :lol: Još mi je preostalo das ga stavim u kutiju koja je već odavno pripremljena i nadam se da će neka šemica jednostavnog frekvencmetra sa Attiny mcu-om raditi kako treba.

Još nisam napravio proceduru podešavanja ton generatora(ima par trimera za to na PCBu) ali to ću obaviti ovih dana pa ću okačiti i par slika kako izgleda signal na različitim frekvencijama.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Signal generator-DIY

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri tra 12, 2023 7:47 pm

Da sve ne prođe kako treba evo jedne male anegdote. Već sam napomenuo u prošlom postu da mi je sa x1 sondom kvadrat od 15Hz izobličen samo tako, kako imam još i Tektronixov FG501 da probam i kod njega kvadrat od 15Hz, a ono isto... Mislim si ja pa di je greška, znam da Tekov mora da bude bez greške a ovaj iz teme je isproban na protoboardu pri dizajniranju i smd pločici od strane konstruktora i da radi kako treba. Pitam ja kolegu koji je to dizajnirao i on se češka po glavi i čudi koji đavo... Nakon toga ja pitam Gašu da mi pošalje slike 15Hz kvadrata nekog od njegovih ton generatora, pošalje mi slike i naravno signal savršen i kaže mi "Da li si prebacio prekidač sa AC na DC vezu ulaza skopa ?" Naravno da nisam... :lol: Kako mi je prekidač uvijek na AC jer DC nikada ne koristim, a do sada sam još manje gledao signal 15Hz jer nisam imao nikakav pošteni ton generator(FG501 sam tek nedavno nabavio) mislio sam si da je onaj vezni kond u osciloskpu dovoljno velik da propusti 15Hz bez problema, ispostavilo se da nije. :lol:

Evo nekoliko slika valnih oblika na najnižoj i najvišoj frekvenciji. Za ove na najnižoj frekvenciji sam lijepo upotrijebio storage funkciju Teka 466. :mrgreen:

15Hz
15Hz sinus.JPG


15Hz
15Hz trokut.JPG


15Hz
15Hz kvadrat.JPG


150kHz
150kHz sinus.JPG


95kHz, sklop za generiranje trokuta je tako dizajniran da se ne može dobiti veća frekvencija
95kHz trokut.JPG


150kHz
150kHz kvadrat.JPG


IMG_2374.JPG


Ja mislim da se sada ovo može zvati gotov projekt. Ostalo je da ga skutijam i ažuriram dokumentaciju.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Signal generator-DIY

PostPostao/la tom_hifi » Sri tra 12, 2023 8:50 pm

A da ja tebi pošaljem svoju pločicu da to sklopiš? :D :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost