Opremanje radionice

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Bepone » Pet kol 27, 2021 5:54 am

bitno je rec lemi se samo iz prve, nema ponavljanja (jer samo pokvaris), ukupno lemljenje traje 3 sekunde, uvijek cistom lemilicom , obrises vrh prije lemljenja, na nacin:

1. sekunda: grijes lemilicom zice/mjesto spoja (320-350 stC)
2. sekunda: prislonis tinol na mjesto spoja (PRIMIJETI TEK SADA SE STAVLJA TINOL ZICA; A NE PRIJE LEMLJENJA NA VRH LEMILICE gdje fluks samo ispari iz tinola)
3. sekunda: grijes ukupnu smjesu 1 sec da se lepo formira mjesto spoja, fluks iz sredine tinol zice sada cisti mjesto spoja i pomaze da se olovo/kositar lijepo razliju po povrsinama spoja,
ako se lemi olovnim 60-40, ili bolje fluitinom 60-38-2Cu ili najbolje 63-37 Euctectic solder (Cardas npr) gdje se masa homogeno spaja , mjesto zalema je lepo sjajno bez tupog sivila

ca je bitno rec tih 3 sekunde lemljenja , nema pomaka, treba drzati mjesta spoja mehanicki na istom mjestu,jer to stvara hladni lem, tj treba osigurati mehanicki kontakt prvo izmedju pozicija spoja pa tek onda elektricni, da tinol samo osigura da nema micanja tokom 10-20-30 god rada

tu dolazimo do jednoslojnih plocica koje se vecinom leme u "zraku" i izmedju nozice elementa i kontakta bude obicno olovo/kositar koji su slabi vodici i nakon propadanja lema tokom desetljeca dolazi do hladnog lema tj nema vise kontakta.
kad se isto usporedi sa dvoslojnim plocicama, koje su superiorne jednoslojnima, tu nema mjesta gdje se nozice spajaju kroz "zrak" tj lem, jer bakrene cjevcice u pcb rupi osiguravaju visestruki kontakt medju povrsinama nozice i pcba.
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la cappucino » Sub kol 28, 2021 8:48 am

Ja sam na ovom famoznom stroju napravio slijedeće :
montirao dodatni konektor za još jednu lemilicu i prekidač kojim biram koja od njih da radi.
Razlog je jednostavan.
Sve je Edison već opisao, pa tako i ja imam još dvije ručke rezerve. Na jednoj od rezervi je deblji špic kojeg koristim za CT mase i tako ne uništavam mali špic.
Znači kad radim neki posao, konstantno su obje priključene, osim što je jedna hladna, al zagrije brzo pa ne stvaram si frku oko toga.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1616
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Bepone » Sub kol 28, 2021 9:52 am

cekaj vo je genijalno!! ni vise serijsko nego paralelno programiranje! stedi se vreme! kamo je smajlic
:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-yellow: :bow-yellow:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la tom_hifi » Sub kol 28, 2021 9:56 am

Bepone napisao:cekaj vo je genijalno!! ni vise serijsko nego paralelno programiranje! stedi se vreme! kamo je smajlic
:bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-yellow: :bow-blue: :bow-blue: :bow-blue: :bow-yellow: :bow-yellow:


Bome jest, da. Ovog se nisam sjetio. Odlična ideja cappucino.

A što se tiče tih lemilica, imam vrlo sličnu, ZD-937. Ručka je original koju sam dobio s njom, imam je već valjda 6 godina. Ali vrhova sam potrošio, cca 10 sigurno. Lemilica je odlična, trenutno nemam potrebe, niti je vidim, da kupujem bolju.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5311
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon ruj 27, 2021 5:51 pm

jedno opremanje radione koje govorim da cu napraviti zadnjih 10 godina , i to pogotovo u 12stom i prvom mjesecu kad bude stvarno hladno.
Pec i onaj radiator sam nabavio polovno i za ok cijenu... mislim da cu vec za koj dan poceti lozit :lol:
dimljak mi je mozda i prvi susret sa ciglama :mrgreen: a mogao bi ga i patentirati kao prvi protupotresni dimljak !!!!
prvi potres i on se samostalno se poravna !!!! :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2201
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon ruj 27, 2021 6:57 pm

Zašto nisi stavio peć ravno ispod dimnjaka,nekako mi izgleda da bi tamo manje smetala? Pretpostavljam da si mislio da izvučeš što više topline iz nje prije nego ti ode u zagrijavanje atmosfere. :lol:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5741
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Edison » Pon ruj 27, 2021 7:35 pm

Pec je "Plamen", nesto stariji model. Dobra pec, ako je samotna obloga OK... :)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5686
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la joe dalton » Pon ruj 27, 2021 9:19 pm

Khadgar2007 napisao:Zašto nisi stavio peć ravno ispod dimnjaka,nekako mi izgleda da bi tamo manje smetala? Pretpostavljam da si mislio da izvučeš što više topline iz nje prije nego ti ode u zagrijavanje atmosfere. :lol:

Imo dva koljena viska pa da ne propadnu :D
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la drazenK » Pon ruj 27, 2021 10:00 pm

Khadgar2007 napisao:Zašto nisi stavio peć ravno ispod dimnjaka,nekako mi izgleda da bi tamo manje smetala? Pretpostavljam da si mislio da izvučeš što više topline iz nje prije nego ti ode u zagrijavanje atmosfere. :lol:

manje bi smetala ali bi mu onda izgorio poster..
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1349
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon ruj 27, 2021 11:13 pm

Khadgar2007 napisao:Zašto nisi stavio peć ravno ispod dimnjaka,nekako mi izgleda da bi tamo manje smetala?

pa pec sam bas i stavio tamo di mi naj manje smeta i da je od prilike na sredini garaze. Imam naviku parkirat jedan motor uz onaj zid pa i zato...
A nisam zelio busit rupu iznad peci di je sad jer je krov napravljen od siporeks ploca ( siporeks = ytong ) . Ploce koje su uzduzno s garazom postavljane . Tako da je bilo bolje busit na ne osjetljivom mjestu i da dimljak bude iznad noseceg zida. Dimljak kojega sam mogao napraviti 3x lakse :doh: i doslovce lakse i sto se gradnje tice... za cijev od 120mm promjer napravio sam dimljak 50x50 cm :doh: :doh: :doh:
zidanje nije moj cup of tea...

Edison napisao:Pec je "Plamen", nesto stariji model. Dobra pec, ako je samotna obloga OK...

u kuci imam onu od plamena malo visu s prozorcicem , isto grije ko luda...
tu je samot ok osim jedne prednje ploce koja je pukla mojom krivicom . Kod prijevoza sam legnuo pec na zadnju stranu , pa je ova koja je bila u " zraku " samo odvalila... savkako savjetujem prijevoz ovakvih peci kako stoje !!!
Tu puknutu samotnu plocu sam vratio na mjesto... ako ne bacam ogromna drva unutra moglo bi i potrajat...

drazenK napisao:manje bi smetala ali bi mu onda izgorio poster..


i to.... :character-sebastian:
Pao Pepeo
 
Postovi: 2201
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron